Infolinka 541 212 450


Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?

Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?


Inhalace přes náustek ošetřuje dolní cesty dýchací (foto: Liftec)Období chřipek a nachlazení je tu. Užitečnou oporou v něm vám může být inhalování. Byť si jeho blahodárné účinky spojujeme hlavně s alergií či astmatem, výborně se hodí i při akutní respirační infekci nebo chřipce. Představuje přitom nejen cennou prevenci, ale také pomáhá ke zkrácení doby léčby nebo snížení rizika případných komplikací. V čem spočívá jeho přínos a jak správně inhalovat? Máme pro vás praktické tipy.

Začněme zmiňovanou prevencí. Při ní hraje pravidelná inhalace svou roli tím, že podporuje odolnost dýchacího systému. Sliznice jsou pak silnější a lépe čelí nejen prachovým částicím a alergenům, ale i choroboplodným zárodkům a dalším potenciálně škodlivým látkám. Navíc se sliznice při inhalování zvlhčují a čistí, což je důležité nejen pro předcházení respiračních onemocnění, ale také pro zvládání další zátěže, které dýchací cesty vystavujeme. Na podzim jde typicky o topením vysušený vzduch, obecně se pak jedná třeba o znečištěné ovzduší nebo zhoršené rozptylové podmínky. Pokud chcete inhalovat čistě z preventivních důvodů, stačí tak činit jednou denně, a to ideálně večer.

Snadná pomoc, rychlý účinek

Pokud už vás rýma a kašel přemohly, oceníte hlavně rychle nastupující účinek inhalace. Snadno si ho všimnete především při uvolnění rýmou ucpaného nosu. Inhalování přispívá také k rychlejšímu rozpouštění a snadnějšímu vykašlávání přebytečného hlenu a k odplavování bakterií a virů z dýchacích cest. Potýkáte-li se s nachlazením nebo nemocí, inhalujte dvakrát až třikrát denně, dokud potíže neustanou.

Vincentka i voda se solí

A co vlastně v těchto případech inhalovat? Výborně se hodí některé minerální vody, přičemž proslulá je v této souvislosti Vincentka. Jde o silně mineralizovanou a jodovou vodu z přírodního zdroje, konkrétně z léčebných pramenů v Luhačovicích. Dobrá je také Bílinská kyselka.

Kompresorový inhalátor Philips Respironics SAMI připravený k inhalaci (foto: Liftec. Zdravotnický prostředek CE 1082731. Čtěte pečlivě návod k použití.)

Použít však můžete i obyčejnou převařenou vodu se solí, z níž připravíte fyziologický roztok naředěním 9 gramů soli do litru vody. Již připravený roztok z mořské soli určený k inhalaci můžete zakoupit v lékárnách.

Inhalátor zvýší efektivitu

Samotné inhalování už není nijak složité. Je třeba ho provádět v klidu, nikoliv však bezprostředně po jídle. Alespoň půl hodinky po inhalaci zůstaňte doma a nevydávejte se nikam ven. Pokud vám inhalování není příjemné nebo se váš stav zhoršuje, konzultujte postup s lékařem.

Inhalovat samozřejmě můžete i bez přístroje, tedy za využití hrnce či mísy s horkým roztokem a deky, kterou si nad ním zakryjete hlavu. Právě tato forma byla v minulosti velmi oblíbená a stále je využívaná. Výrazný přínos inhalátoru však spočívá v tom, že vytváří malé aerosolové částice, které se po vdechnutí dostávají hlouběji do dýchacích cest. Celý proces je tak mnohem efektivnější a leckdy také rychlejší.

Pro domácí použití se u dospělých výborně hodí například kompresorový inhalátor InnoSpire Essence od značky Philips Respironics, který vytváří aerosol ve velikosti optimální pro účinnou léčbu. Navíc má díky patentované technologii SideStream vysoký výkon, což umožňuje zkrácení doby inhalace na pouhých 6 až 8 minut. Další předností je unikátní tvar nádobky nebulizátoru. Její speciálně zaoblené dno totiž významně snižuje zbytkový objem léčiva. Více se o tomto zdravotnickém prostředku dozvíte ZDE.

Dětem inhalování zpříjemní kompresorový Philips Respironics SAMI s podobou roztomilého tuleně. V jeho výbavě nechybí ani účinek zvyšující maska s motivem želvy. Kromě atraktivního vzhledu, který děti potěší, je i v tomto případě samozřejmě podstatný především výkon. Ten má totiž vliv na kvalitu aerosolu i dobu potřebnou pro inhalaci. I SAMI je využívá technologii SideStream, a tak vám při inhalování postačí udržet děti v klidu zhruba 6 až 8 minut.

Kompresorové inhalátory Philips Respironics® jsou zdravotnické prostředky, které mohou být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění až do výše 100 %. Informujte se u svého odborného lékaře. Nezapomeňte si před použitím pečlivě pročíst návod k použití.

Praktické tipy pro rodiče

I pouhých pár minut může být občas pořádně dlouhých, pokud děti zrovna nechtějí spolupracovat. Pokud tedy máte doma malého alergika nebo astmatika, pro kterého je inhalování nezbytné, mohou se vám hodit naše tipy.

Ukažte dětem, jak bude inhalace probíhat, pomocí oblíbené hračky (foto: Liftec)

  • Vytvořte inhalování pevné místo v denním rozvrhu: Rušit děti při činnosti, do které jsou zcela zabrané, nebývá dobrý nápad. Jednodušší je vytvořit z inhalování rituál, který se stane běžnou součástí dne. Pokud stačí jednou denně, je ideální podvečer. Děti tou dobou bývají klidnější a inhalování můžete spojit třeba se sledováním večerní pohádky. Potřebuje-li vaše dítě inhalovat dvakrát nebo i třikrát denně, věnujte se této činnosti hned, když přijdete z venku, než se dítě zabere do hry nebo jiné zajímavé aktivity.
  • Vysvětlujte a ukazujte: Jakkoliv užitečným pomocníkem inhalátor je, v dětských očích může představovat spíš poněkud strašidelný přístroj, navíc spojený s nudnou povinností. Proto je dobré dětem přiměřeně věku vysvětlit, jak a proč jim pomáhá. Nebojte se využít dětské zvídavosti a přístroj spolu opatrně prozkoumejte. Pak třeba za pomoci plyšáka předveďte, jak se s inhalátorem zachází.
  • Zpříjemněte si inhalování: Jakmile je pro dítě správná technika rutinou, můžete proceduru spojit se zábavnější činností. Kromě sledování a čtení pohádek zkuste kreslení nebo nenáročnou a rychlou společenskou hru, třeba karetní (zvládne-li dítě i prohru v klidu rozdýchat). Udělejte si z dané aktivity „seriál“ spojený právě s inhalováním. Činností, které mají děti zabavit, však v žádném případě nesmí být na úkor správně provedené inhalace. Důležité je také dodržovat základní pravidla. Stejně jako dospělí by děti neměli inhalovat hned po jídle. Po inhalaci si i děti zaslouží půlhodinky v klidu doma. Pak si zase mohou vyrazit užívat podzim plnými doušky.

PR

Inhalace přes náustek ošetřuje dolní cesty dýchací (foto: Liftec)
Kompresorový inhalátor Philips Respironics SAMI připravený k inhalaci (foto: Liftec. Zdravotnický prostředek CE 1082731. Čtěte pečlivě návod k použití.)
Ukažte dětem, jak bude inhalace probíhat, pomocí oblíbené hračky (foto: Liftec)

Články na podobné téma