Infolinka 541 212 450


Vymalujte si domácnost čističkou vzduchu
Revoluční vynález českých vědců výrazně uleví alergikům V uzavřených místnostech dnes trávíme většinu svého času i života. Dle zahraničních studií připadají na venkovní pobyt pouze 2 až 3 hodiny denně, zbývající čas trávíme doma, v kancelářích, obchodech a jiných uzavřených místnostech. Kvalita specifického mikroklima, v domácnosti je proto velmi důležitá i s ohledem na vlastní zdraví.

Je totiž prokázané, že vzduch v uzavřených místnostech ovlivňuje zdraví lidí. Oproti vzduchu ve volné přírodě je až 6× znečištěnější a až 10× toxičtější. A nic nenasvědčuje, že by se měl tento neblahý trend zvrátit. Domy a byty jsou dnes mnohem lépe tepelně izolované, což je vhodné pro omezení energetických ztrát, ale již méně pro potřebnou cirkulaci a výměnu vzduchu.

Problém představují především bakterie, viry a plísně, ale také zvířecí alergeny nebo tabákový kouř. Bezprostřední příznaky všichni dobře známe, pálení očí, nosu, krku, alergické reakce, v horších případech astma, chronické chřipky a další. Díky novému životnímu stylu, který do domácností přinesl hromady elektrospotřebičů, plastů a syntetických materiálů, které do ovzduší uvolňují řadu nežádoucích látek, tak lze dnes pochybovat o vžitém slovním spojení “…doma jsem v bezpečí”.

Řešením je časté větrání, zakoupení čističky vzduchu nebo obyčejný nátěr zdi neobyčejným přípravkem – Aktivní stěna.

Aktivní stěna řeší mnoho problémů

Na základě spolupráce tradičního českého výrobce nátěrových hmot společnosti COLORLAK, a.s. s předním českým odborníkem na nanotechnoloogie Ing. Janem Procházkou, vznikl revoluční a ve světovém měřítku zcela ojedinělý produkt – funkční nátěr Aktivní stěna. Jeho výjimečnost spočívá ve vysoce účinném čištění vzduchu od všech organických škodlivin jako jsou viry, bakterie, spóry, plísně, alergeny, karcinogenní látky či výfukové zplodiny. Hnací silou mu je obyčejné denní světlo, a pokud jej ze stěny mechanicky neodstraníte, tak funguje neustále. V podstatě se jedná o výkonnou a bezporuchovou čističku vzduchu, která je nekompromisní ke všem organickým částicím v ovzduší, ale absolutně bezpečná k lidem a jejich domácím mazlíčkům.

Hlavním bojovníkem jsou zde nanočástice oxidu titaničitého TiO2, respektive jejich unikátní fyzikální vlastnosti. Pomocí fotokatalytického procesu aktivovaného ultrafialovým zářením, které je přirozenou součástí denního světla, rozloží organické částice v ovzduší na vodu a oxid uhličitý (CO2). Nejedná se tedy o žádné jedovaté chemikálie, ale o látku, která žije po boku člověka více jak 100 let. Tvoří totiž součást prachových částic pigmentu titanové běloby. Naleznete jej však také v potravinách pod označením E171, tedy například ve šlehačce ve spreji, bílém pečivu, zubní pastě, jogurtech, bon­bónech, lécích ve formě potahovaných tablet, kosmetických přípravcích (opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem) a dalších. Výrobek má v ČR všechny atestace potřebné pro využití v interiérech i exteriérech staveb.

V praxi celý proces vypadá tak, že nanonátěr organickou částici, například v podobě alergenu nebo virusu, při dotyku s fotokatalytickou vrstvou jednoduše a do písmene spálí. Obavy ohledně popálení nechráněné pokožky jsou zde jednoznačně plané. Fotokatalýza probíhá jen na úrovni mikroskopických částic a zároveň dochází při zastínění povrchu k okamžitému přerušení fotokatalytického procesu.

Kouzelný nátěr, který opravdu funguje

K aplikaci nátěru se používají stejné pomůcky jako při normálním malování. Nejlépe se osvědčilo nanášení pomocí stříkání. Přestože aplikaci nanonátěru zvládne každý zručnější kutil svépomocí, výrobce doporučuje využít služby odborníků, aby se efekt maximalizoval.

Nejčastějším cílem nátěru je strop, což představuje určitý kompromis mezi ekonomickou stránkou a maximální účinností vzhledem k cirkulaci vzduchu. Ve většině případů je strop plně postačující k tomu, aby čistička vzduchu byla dostatečně účinná. Pro vyšší účinnost je možné využít také boční stěny. V případě umístění nátěru v místnostech s nedostatkem denního světla, je možné využít UV zářivky, které jej plnohodnotně nahradí.

První ohlasy z referenčních aplikací jsou velmi přesvědčivé. Při aplikaci ve školce na Kladensku, ve třídě určené pro děti s alergiemi, astmatem a oslabenou imunitou, byla dle dozorující učitelky absence dětí z důvodů nemocnosti o tolik menší, že překonala dokonce i třídu s tzv. “zdravými dětmi”. Ředitelka školy také potvrdila, že z místnosti po instalaci nanonátěru okamžitě zmizely všechny pachy a po čase i alergeny, které jsou častou příčinou astmatu.

Stejně tak veterinář, kterého v ordinaci umístěné ve vlastním domě neustále obtěžoval zápach dezinfekcí, chloraminu a zvířecích pachů, potvrdil, že po aplikaci nanonátěru Aktivní stěna, zmizel zápach do 3 hodin a v celém domě již není cítit tak jako dříve.

Vedlejším efektem aplikace nanonátěru Aktivní stěna je i jeho samočistící schopnost. Díky čistému vzduchu se také minimalizuje usazování mastnoty na vybavení místnosti. Rovněž pavouci mají z nanonátěru Aktivní stěna těžkou hlavu, likviduje jim úpony pavučin.

Když dva dělají totéž, není to vždy …

I když je fotokatalytický efekt znám již léta a někteří výrobci se jej pro nátěrové hmoty snažili využít již dříve; až nyní lze říci, že se to konečně povedlo. Nanonátěr Aktivní stěna je ve srovnání s ostatními produkty, ve kterých je fotoaktivní TiO2 obsažena přímo ve formulaci barvy, totiž podstatně účinnější, a to výrazně – nejméně 10 až 20krát podle typu aplikace. Revoluční novinka – nanonátěr Aktivní Stěna – z dílen největšího českého výrobce nátěrových hmot, společnosti COLORLAK, a.s. bude k dispozici v 1 litrových, 3 litrových a 5 litrových baleních.

(PR)


Články na podobné téma