Infolinka 541 212 450


Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků

Nejběžnější ambrózie peřenolistá, na kterou můžete narazit i v naší přírodě (zdroj: Wikimedia)

Nejběžnější ambrózie peřenolistá, na kterou můžete narazit i v naší přírodě (zdroj: Wikimedia)


Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrózie. Jsou to plevelné byliny, které vytvářejí velké množství agresivního pylu. Alergik se před tímto pylem neschová ani v budovách. Čím je tento pyl problematický a jak se před ním dá chránit?

Prvotřídní maďarské alergeny

Zatímco pelyněk kvete už od července a v polovině srpna jeho koncentrace klesá, ambrózie právě v tomto období začíná chrlit pyl. Nejvíce je ho v ovzduší za suchého větrného počasí. Jedna rostlina je schopna během svého kvetení vyprodukovat i miliardu pylových zrn.

Pylová zrnka ambrózie jsou díky větru schopna cestovat i stovky kilometrů od původní rostliny. Většina pylu, který česká pylová služba naměří, pochází od našich jihovýchodních sousedů. Nejzamořenější bývá jižní Morava. Hlavními zdroji pylu ambrózie jsou totiž Slovensko, ale především Maďarsko, kde je tento plevel přemnožen na opuštěných polích.

Úlomky pylu pronikají hluboko do dýchacích cest

Pylové zrnko ambrózie pod mikroskopemAmbrózie, která je v Severní Americe považována za nejzávažnější pylový alergen, nabývá na významu i ve střední Evropě. Vyhovuje jí teplé počasí posledních let.

Pylová zrnka normálně měří v průměru kolem 20 mikrometrů (0,02 mm). Jenže se mohou rozpadat na částečky o velikosti kolem jednoho mikrometru, které jsou schopny proniknout hluboko do průdušek a tam alergika dráždit.

Venku není úniku

Jste-li alergičtí na ambrózii, pelyněk nebo jiné tzv. pozdní plevely, máte několik možností, jak alergickým projevům předcházet.

Při cestách hromadnou dopravou nebo toulkách přírodou čeká na alergika plná dávka alergenů. Mimo domov je alergik většinou odkázán na antihistaminika nebo protialergické nosní spreje. Filtrační maskou se chrání málokdo, i když tato možnost existuje a nestojí mnoho. Tato možnost je však levná a stojí za vyzoušení. Poté, co si museli všichni zakrývat dýchací cesty kvůli koronaviru, se vám jistě nikdo posmívat nebude.

Ujet před ambrózií do hor příliš nepomůže. Postupně si totiž zvyká i na vyšší polohy. Navíc kvete zhruba šest týdnů a tolik dovolené zřejmě nedostanete.

Čistý vzduch alespoň doma

Účinnou obranou proti víření pylu je čistička vzduchu

Nejlepším řešením je vždy prevence, to znamená vyhýbání se alergenu. Jenže jak, když nám pyl do místnosti létá při každém otevření okna a přinášíme si ho na vlasech a oblečení?

Nejúčinnějším řešením pro boj s pylem doma nebo v zaměstnání je čistička vzduchu. Výkonná čistička je schopna odstranit většinu pylu z místnosti do 15 minut. Filtry v čističce pyly snadno zachytí.

Další rady pro bezpečnější dýchání:

  • Nemějte neustále otevřená okna. Vyvětrejte nárazově po příchodu domů nebo před spaním, v případě tropických dnů ráno a pak pusťte čističku vzduchu. Jedině tak si vaše dýchací cesty alespoň na chvíli odpočinou od alergenů.
  • Zvyšte odolnost svých dýchacích cest proti alergenům. Pořiďte si inhalátor a vdechujte Vincentku. V případě rýmy přes masku, v případě astmatu stačí přes náustek. Jedna inhalace trvá jen 3–6 minut.
  • Nemáte-li inhalátor, odstraňujte z nosu alergeny například sprejem s mořskou vodou nebo pomocí speciální proplachovací konvičky.

Články na podobné téma