Infolinka 541 212 450


Projevy alergie na psa je možné zmírnit pravidelným odstraňováním jeho alergenů – ze vzduchu, z povrchů i přímo z jeho srsti. 

Pes vhodný pro alergiky? Není

Psi mohou být výrazným zdrojem alergenů. Přesto je alergie na psa méně častou příčinou nebo spouštěčem astmatu než alergie na kočku. Psí alergeny jsou nejvíce přítomny v kožních šupinách, zřetelně méně jich je v chlupech. Z toho vyplývá, že neexistuje zásadní rozdíl v alergologickém riziku mezi dlouhosrstými a krátkosrstými plemeny ani plemeny nahými.

Existují ale rozdíly mezi psími rasami. Nejvíce alergenů uvolňují boxeři, knírači, jezevčíci, yorkširové a pudlové. Znovu se tedy potvrzuje, že alergenicita psa není závislá na délce chlupů ani jeho „línavosti“.

Jak na psí alergeny

Alergeny psů stejně jako ostatní zvířecí alergeny jsou většinou lehké, přenášejí se na malých částicích a jsou v podstatě všudypřítomné. Nejvíc je jich samozřejmě v pelíšku, kobercích a čalouněném nábytku, ke kterému má pes přístup.

Nejúčinnějším opatřením při alergii na psa je čistička vzduchu, která pomocí ventilátoru pročistí vzduch v místnosti přes několik různých filtrů. Důležité je, aby vzduchový výkon čističky vzduchu dokázal přefiltrovat všechen vzduch v místnosti, kde se alergik pohybuje, čtyřikrát za hodinu.

Při alergii na psa vám bude čistička vzduchu věrným a spolehlivým společníkem

Existuje i způsob, jak snížit zvířecí alergeny přímo na zvířeti. Stačí pravidelně ošetřovat psa speciálním přípravkem proti alergenům – Petal Cleanse. Jedná se o biologický přípravek, který alergeny neutralizuje. Ve spojení s čističkou vzduchu jde o nejúčinnější opatření při alergii na psa.

Pozornost je třeba věnovat psímu místu (čalouněné pelíšky, další nábytek, kde je pes zvyklý polehávat). Menší věci lze vyprat, větší věci pravidelně ošetřovat sprejem proti alergenům Home Cleanse.

Balíček při alergii na psy

Při úklidu domácnosti, kde žije alergik, je vhodné používat vysavač s účinnou filtrací, tzn. vybaveny HEPA filtrem, který dokáže zachytit i zvířecí alergeny. Hladké povrchy a nábytek pravidelně otíráme vlhkým hadrem, abychom předcházeli víření alergenů a jejich vdechování.

Psi často sami trpí kožními projevy alergií. Takto nemocný pes se ještě více škrábe, čímž se z kůže uvolňuje ještě více alergenů. Proto je potřeba pečovat i o zdraví pejska samotného.


Články na podobné téma