Alergie na psy, kočky a jiná zvířata

Alergie na psa


Projevy alergie na psa je možné zmírnit pravidelným odstraňováním jeho alergenů – ze vzduchu, z povrchů i přímo z jeho srsti. 

Pes vhodný pro alergiky? Není

Psi mohou být výrazným zdrojem alergenů. Přesto je alergie na psa méně častou příčinou nebo spouštěčem astmatu než alergie na kočku. Psí alergeny jsou nejvíce přítomny v kožních šupinách, zřetelně méně jich je v chlupech. Z toho vyplývá, že neexistuje zásadní rozdíl v alergologickém riziku mezi dlouhosrstými a krátkosrstými plemeny ani plemeny nahými.

Existují ale rozdíly mezi psími rasami. Nejvíce alergenů uvolňují boxeři, knírači, jezevčíci, yorkširové a pudlové. Znovu se tedy potvrzuje, že alergenicita psa není závislá na délce chlupů ani jeho „línavosti“.

Jak na psí alergeny

Alergeny psů stejně jako ostatní zvířecí alergeny jsou většinou lehké, přenášejí se na malých částicích a jsou v podstatě všudypřítomné. Nejvíc je jich samozřejmě v pelíšku, kobercích a čalouněném nábytku, ke kterému má pes přístup.

Nejúčinnějším opatřením při alergii na psa je čistička vzduchu, která pomocí ventilátoru pročistí vzduch v místnosti přes několik různých filtrů. Důležité je, aby vzduchový výkon čističky vzduchu dokázal přefiltrovat všechen vzduch v místnosti, kde se alergik pohybuje, čtyřikrát za hodinu.

Při alergii na psa vám bude čistička vzduchu věrným a spolehlivým společníkemPři alergii na psa vám bude čistička vzduchu věrným a spolehlivým společníkem

Existuje i způsob, jak snížit zvířecí alergeny přímo na zvířeti. Stačí pravidelně ošetřovat psa speciálním přípravkem proti alergenům – Petal Cleanse. Jedná se o biologický přípravek, který alergeny neutralizuje. Ve spojení s čističkou vzduchu jde o nejúčinnější opatření při alergii na psa.

Pozornost je třeba věnovat psímu místu (čalouněné pelíšky, další nábytek, kde je pes zvyklý polehávat). Menší věci lze vyprat, větší věci pravidelně ošetřovat sprejem proti alergenům Home Cleanse.

Balíček při alergii na psyBalíček při alergii na psy

Při úklidu domácnosti, kde žije alergik, je vhodné používat vysavač s účinnou filtrací, tzn. vybaveny HEPA filtrem, který dokáže zachytit i zvířecí alergeny. Hladké povrchy a nábytek pravidelně otíráme vlhkým hadrem, abychom předcházeli víření alergenů a jejich vdechování.

Psi často sami trpí kožními projevy alergií. Takto nemocný pes se ještě více škrábe, čímž se z kůže uvolňuje ještě více alergenů. Proto je potřeba pečovat i o zdraví pejska samotného.

Jak se vyhnout zvířecím alergenům

Jak se zbavit alergenů, když se nemůžeme zbavit zvířete? Rady pro efektivní úklid a čištění vzduchu.

Alergie na kočku

Kočičí alergeny patří k nejagresivnějším. Jsou lehké a lepivé, proto je problematické se jich zbavit. My ale víme, jak na to.

Alergie na hlodavce, králíky, ptáky, plazy a další zvířata

Alergie na křečky, králíky a další hlodavce. Alergie na ptáky. Alergie na koně.

Tajemství zvířecích alergenů

Odkud pocházejí zvířecí alergeny? Existuje zvíře bezpečné pro alergika? 

Příznaky, diagnóza a léčba zvířecí alergie

Jak se pozná alergie na zvířata? Co pro nás může udělat lékař?

Související produkty z e-shopu
Ruční vysavač s UV lampou DOMO DO223S

Antibakteriální vysavač s dezinfekční UV lampou a rotačním kartáčem. Odstraní až 99,9 % virů, bakterií a roztočů. Odnímatelná prachová nádoba.

Čistička vzduchu Kärcher AIR PURIFIER AF 100

Vysoký výkon čištění. 2× kombinovaný HEPA a uhlíkový filtr. Automatický režim. Barevný indikátor kvality vzduchu. Noční režim.

Čistička vzduchu Airbi Refresh

Čistička vzduchu s 4násobnou filtrací. Volitelná funkce ionizátoru. Pro malé a střední místnosti. Velmi tichý chod. Dětský zámek.

Čistička vzduchu Winix ZERO Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Související články
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z...

Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Alergie na zvířata
Alergie na zvířata

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději...