Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergické děti nemusí sedět doma aneb Rady pro pobyt v přírodě

Máte dítě s alergií a bojíte se s ním vyrazit na výlet? Obavy jsou zbytečné, připravili jsme pro vás doporučení, jimiž byste se měli řídit, abyste předešli problémům.

Alergie na pyly je jedním z nejčastějších druhů. I když základním opatřením, jak tlumit její projev, je omezit kontakt nemocného s alergenem, ne vždy je snadné vyhnout se pobytu v přírodě.

Nejvíce výletů a dalších venkovních akcí pro děti bohužel probíhá v pylové sezóně. Každý pylový alergik by měl mít jasno v tom, na které látky je alergický, a vědět, kde a kdy na ně může narazit. Dobré je mít k dispozici pylový kalendář, ze kterého lze vyčíst, kdy se v ovzduší nacházejí jaké pyly. Aktuální informace pak poskytuje pylové zpravodajství v médiích.

Alergologové doporučují odjet v době, kdy nejsilněji kvete „náš alergen“, někam na dovolenou. A nemusí jít jenom o cestu na jih k moři, kde rostliny odkvětají dříve. Někdy stačí strávit pár dní v horách, kde je doba kvetení zase opožděná. Ale ne tak, aby alergik nával pylů absolvoval dvakrát – jednou doma a podruhé na horách.

Alergik musí dodržovat speciální režim

Na sezónu je možné připravit se také speciální vakcinací, která dokáže částečně zmírnit průběh alergických reakcí. „Jde o jediný druh léčby, který postihuje jádro nemoci“, říká alergolog Tomáš Rohovský. „Musí se s ní však začít rok dopředu, minimálně půl roku před začátkem pylové sezóny.“ Pokud pacient pravidelně užívá nějaké protialergické léky, je vhodné před odjezdem na dovolenou zkontrolovat jejich zásobu a případně si nechat další předepsat.

„Alergik obvykle musí užívat určité léky pravidelně a další jenom při obtížích. Jejich vysazení uprostřed přírody je velkou chybou. Rýma nebo astma se mohou zhoršit a zkazit prázdniny,“ varuje alergolog.

Alergii je třeba respektovat, nikoli ji provokovat. Dítě alergické na traviny proto nepouštíme do oblastí, kde se zrovna seká tráva. Pro vycházky jsou naopak vhodnější lesy, uvnitř kterých je výskyt pylů nižší.

Pobývat je také možné u vodních ploch, ale pouze takových, které nemají břehy obrostlé trávou. Pro pylového alergika je nejvhodnější doba na procházku za deště nebo krátce po něm. Pokud je pěkné počasí, je možné se vydat ven, ale pokud možno pouze brzy ráno. Oči je vhodné před pylem chránit slunečními brýlemi.

Do automobilů speciální filtry

Automobil rodiny alergika by měl být vybaven kvalitním pylovým filtrem. Během jízdy není vhodné větrat oknem. Cyklistům pak může na vyjížďce dobře posloužit filtrační obličejová maska. Pokud jede větší počet dětí na tábor nebo školní výlet, může být výhodné ubytovat pylové alergiky společně.

Lépe se pak dodržují společná pravidla a hlídá se jejich zdravotní stav. Jejich pokoje by se měly větrat pouze ráno a večer, kdy je ve vzduchu méně pylových částic.

Při delším pobytu na chatě je rozumné vzít s sebou z domu čističku vzduchu. U alergických dětí je také třeba klást větší důraz na osobní hygienu. „Po návratu z přírody by se alergici měli osprchovat, umýt si vlasy a obléknout si čisté oblečení. Zbaví se tak pylových zrnek, která se usazují na těle i oděvech,“ radí Rohovský.

Než pojede alergické dítě na prázdniny
- pobyt v přírodě plánujeme podle pylového kalendáře a pylového zpravodajství
- zásobíme se předepsanými protialergickými léky
- pokud s dětmi nejedeme sami, informujeme o alergii někoho z dospělých a požádáme ho o dohled

Největší rizika
- rozkvetlé louky, i čerstvě posekané, okraje lesa
- u větších dětí brigády v přírodě
- vycházky uprostřed slunečného a větrného dne

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Skvělá domluva, rychlé doručení“
Ověřený zákazník před hodinou
  • rychlost
  • ceny
Ověřený zákazník před 7 hodinami
  • V pátek jsme objednali, v úterý zboží dorazilo.
Ověřený zákazník před 4 dny