Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Centrální vysávání v domácnostech alergiků

Centrální vysávání v domácnostech alergiků

Část 1: Přednosti, instalace

Výhody centrálních vysavačů pro alergiky

Centrální vysávání je stále rozšířenější způsob úklidu domácností. Pro alergiky je zásadní výhodou centrálního vysavače to, že v žádném případě nevíří prach, jehož součástí jsou rovněž alergeny. Je tomu tak díky umístění centrální vysavačové jednotky mimo obytné prostory. Od této jednotky je veden potrubní systém k jednotlivým vzduchovým zásuvkám rozmístěným po domě tak, aby hadice o standardní délce devíti metrů dosáhla všude tam, kde je potřeba vysávat. Motor se na dálku spouští zasunutím hadice do zásuvky nebo tlačítkem na rukojeti hadice.

Nasáté nečistoty spolu se vzduchem procházejí hadicí a potrubím až k jednotce, kde jsou kvalitně přefiltrovány, a odpadní vzduch je pak vyfouknut ven mimo dům. Nejjemnější prachové částečky, pyly a další alergeny tak opouští uklízené prostory.

Klasický mobilní vysavač vyfukuje vzduch přímo v místnosti a tím víří prach z nábytku, záclon a jiných předmětů. Ten se po úklidu opět usazuje a snižuje jeho efektivitu. Centrální vysávání je mimořádně tiché, protože veškerý hluk se odehrává mimo uklízený prostor.

Centrální vysavač je navíc výkonnější. Může být totiž osazen kvalitním motorem těžší konstrukce, protože na hmotnost výrobku, který je přišroubován na zeď, nemusí být brán zřetel. Nemusíte přenášet celý vysavač, ale jenom lehkou hadici. Zásuvka bývá zpravidla jedna až dvě na patro, takže u běžných domků o půdorysu 10 × 10 metrů lze z jednoho místa vysát celé patro. Zvláště vysávání schodiště je s centrálním vysavačem neobyčejně snadné a rychlé. Klasický přenosný vysavač v takových chvílích obvykle překáží.

Prachové částice zachycené filtrem padají do odpadní nádoby, která je pro snadnou manipulaci vybavena madly a masivními úchyty. Jelikož alergik by neměl s nashromážděnými nečistotami vůbec přijít do styku, je vhodné volit antibakteriální zatahovací vaky. Filtry je u mnoha modelů možné prát v automatické pračce.

Jak si systém pořídit

Systémy centrálního vysávání se nejčastěji instalují do rodinných domů a vil různých velikostí. Některé druhy těchto vysavačů je možné nainstalovat i do bytu. Stačí najít vhodný prostor pro hnací jednotku (zasklená lodžie, skříň, šatna atp.). Ideální je zabudovat je do novostavby, a to ve fázi hrubé stavby, kdy se instalují i ostatní rozvody (voda, elektřina, vytápění).

I dodatečná montáž do obydleného rodinného domu nemusí být tak složitá a nereálná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odborník může namístě zdarma navrhnout řešení s ohledem na požadavky majitele. K rozvedení technologie je možné využít například nefunkční komíny, podhledy, pódia a podobně. Kolik bude speciálních zásuvek a kde, závisí na rozloze a členění domu či bytu, množství místností a velikosti vysávané plochy.

pokračovat na část 2: Příslušenství, záruky

Část 2: Příslušenství, záruky

Chytré doplňky pro příjemnější práci

K centrálním vysavačům patří i chytré doplňky a příslušenství, které usnadňují a zrychlují úklid. Poprvé na veletrhu FOR ARCH byly společností NEWAG představeny centrální vysavače Husky a Duovac s vysavačovou hadicí, kterou si uživatel jednoduše odvine ze zásuvky ve stěně, nasadí rukojeť s příslušenstvím a začne vysávat. Tato novinka, kterou dovozce výstižně nazývá „Hadice ve zdi“, posouvá možnosti centrálních vysavačů ještě dále. Lehká 9metrová hadice je sice pro manipulaci příjemnější, než přenášení celého mobilního vysavače, ale řešení „Hadice ve zdi“ eliminuje i tento malinkatý nedostatek centrálních vysavačů. Zákazník si samozřejmě může vybrat hadici v různých délkách a ani 15metrová varianta není díky uložení v rozvodu centrálního vysavače ve zdi žádnou komplikací. Uživatel si navíc může vytáhnout jen potřebnou délku hadice a po skončení úklidu jednoduše odjistí pojistku v zásuvce a hadice se sama „vcucne“ zpátky do zdi.

Za tento patentovaný systém si samozřejmě zákazník musí připlatit. Kdo však bude chtít mít nejdokonalejší a nejpohodlnější centrální vysavač ve svém domě, nebude investice litovat. Je potřeba připomenout, že instalace je oproti standardnímu centrálnímu vysavači rozdílná a není možné dodatečně doplnit stávající systém o tuto speciální zásuvku a hadici. Rozhodnutí je potřeba udělat včas.

Mezi další příslušenství, které šetří váš čas, můžeme zařadit tradiční štěrbinové zásuvky do kuchyňských linek. Dále je možné pod desku linky také zabudovat lopatku Drawer Vac, která už nenechá spadnout drobky ani na zem. Obě tyto vymoženosti jsou užitečnou pomůckou zejména v domácnostech, kde žije alergik na potraviny.

Novinkou jsou hadice Vroom, které se samy navíjejí do schránky. Ta se instaluje do skříněk kuchyňských linek, do koupelen a do vestavěných skříní na chodbách či v pokojích. Jednoduše vytáhnete hadici, v minutě vysajete vše potřebné a pak se hadice sama navine zpět do skříně. Úklid s Vroomem je ještě rychlejší a pohodlnější, než byl dříve se samotným centrálním vysavačem. Doplnění systému centrálního vysávání o Vroom je velmi snadné. Lze jej připojit k vývodu pro štěrbinovou zásuvku a umístit do vybrané skříňky i dodatečně.

 

Vysavač na celý život

Výrobce centrálních vysavačů Duovac a Husky se snaží klást u svých produktů velký důraz na dlouhou životnost, kvalitu použitých materiálů a motorů. Ergonomický tvar rukojeti a vysoce odolná hadice zajišťují maximálně komfortní úklid. Produktové řady Duovac a Husky jsou kvalitativně srovnatelné, některé modely značky Husky však umějí vysávat i vodu.

Jako jednoduchý důkaz kvality nabízí doživotní záruku na všechny vysavačové jednotky a 5 let na hadice a příslušenství. Doživotní záruka je silný argument pro správný výběr značky centrálního vysavače, který je ještě navíc podpořen příznivými cenami. Základní výkonný a velmi tichý model Husky Flex a Duovac Air 10 stojí jen 14 990 Kč bez DPH a je vhodný pro malé i střední rodinné domy.
Správný obchodník pečuje o zákazníka i po prodeji zboží. Měl by být k dispozici ve chvílích, kdy systém centrálního vysavače potřebuje pročistit nebo vyměnit poškozený díl.

Zpět na část 1: Přednosti, instalace

Centrální vysavače Husky a Duovac dodává firma NEWAG, která má pobočky v Praze, Brně a Hradci Králové. Síť jejích autorizovaných obchodních partnerů pokrývá celé území ČR a SR.

 


komerční prezentace

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Vše proběhlo perfektně. Rychlé dodání.“
Ověřený zákazník včera
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 7 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 8 dny