Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen

Pelyněk pravý roste ve všech koutech naší vlasti
Pelyněk pravý roste ve všech koutech naší vlasti

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta naopak začíná kvést spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jako jsou pelyněk, ambrózie, merlík nebo lebeda. Jejich pyl může obsahovat velmi agresivní alergeny a může alergiky obtěžovat ještě na podzim. Podívejte se, na které druhy vzniká alergie nejčastěji a které potraviny mohou alergii komplikovat.

Pelyněk – jak vypadá a kde roste

Kvetoucí pelyněk černobýl
Kvetoucí pelyněk černobýl

Pelyněk je bylina, která obvykle roste do výšky několika desítek decimetrů, ojediněle i hodně přes metr, takže může připomínat menší keř. Hlavním rozpoznávacím znakem většiny druhů pelyňku jsou bohatě rozvětvené listy s úzkými špičatými řapíky, často se „semišovým“ povrchem a zespodu světlejší.

Daří se mu hlavně podél cest a železničních tratí, v křovinách či na různých skládkách. Některé druhy dávají přednost břehům řek a potoků. Začíná kvést už během července a může setrvat až do října. Každou rostlinu pokrývají drobná kulovitá nebo hroznovitá květenství složená z trubkovitých kvítků žluté až hnědočervené barvy.

Pelyněk v jídle

Pelyněk estragon je oblíbené koření
Pelyněk estragon je oblíbené koření

Pozor na případné pozření alergenu doma nebo na dovolené. Některé druhy pelyňku se používají nejen jako léčivé rostliny, ale i v kuchyni jako koření, zejména ve Francii a v jižních státech Evropy. Sbírají se právě v období květu. Nejznámější je pelyněk estragon, ale využívají se i pelyněk pravý, pelyněk brotan nebo černobýl.

Mají hořkou aromatickou chuť. Nejčastěji se přidávají na pečená masa nebo do polévek. Tepelná úprava by měla alergizující bílkoviny přítomné v pylových zrnkách rozložit, ale nedá se to garantovat. Nějakým druhem pelyňku může být okořeněn i studený pokrm – třeba salátový dresink, ocet nebo bylinkové máslo.

Navíc alergickou reakci mohou vyvolat i listy, čerstvé nebo sušené, a to nejen při konzumaci, ale i při kožním kontaktu.

Rizikové potraviny při alergii na pelyněk

U pelyňku je vysoká pravděpodobnost zkřížené alergie na některé potraviny, i když většina z nich není s touto bylinou nijak botanicky příbuzná:

 • kořenová zelenina: hlavně celer, petržel a pastinák
 • koření: koriandr, kmín, fenykl, anýz, pepř, paprika, kari směsi
 • kořenicí bylinky: kopr, tymián, bazalka, majoránka, libeček, oregano
 • léčivé byliny: heřmánek, echinacea, měsíček a další – viz níže v odstavci o květinách
 • slunečnicová semínka a slunečnicový olej
 • některé zdroje uvádějí také čekanku (puky i kořen), melouny, jablka, kiwi, cibuli, česnek a arašídy

Alergeny v některých těchto potravinách se varem do určité míry rozkládají, proto vám mohou přestat vadit. To platí například pro zeleninu s výjimkou celeru, a dále pro ovoce, koření a bylinky.

Náš tip: Další zajímavosti o této problematice najdete v článku Zkřížené alergie.

Ambrózie – jak vypadá a kde roste

Ambrózie peřenolistá v plném květu
Ambrózie peřenolistá v plném květu

Ambrózie je plevelná jednoletá bylina, která se může vytáhnout až do výšky 1,5 metru. Má šedozelený chlupatý a bohatě rozvětvený stonek. Její velmi členité listy se tvarem na první pohled podobají listům mrkve a pelyňku.

Květy, přesněji květenství se vytvářejí na vrcholcích stonků a připomínají drobné zelené zvonky, ze kterých zespodu vykukují žluté kvítky. Kvete od srpna do října. Je zdrojem obrovského množství agresivního pylu, který se větrem nese i stovky kilometrů daleko.

Ambrózie u nás není původní rostlinou, pochází z Ameriky. Rozšířila se zejména v Jihomoravském kraji, Moravskoslezském kraji, v Polabské nížině a v okolí Prahy. Obsazuje zejména půdy upravené člověkem, jako jsou železniční tratě, přístaviště, skládky, rumiště nebo krajnice cest.

Narazit u nás můžete zejména na druhy ambrózie peřenolistá a ambrózie trojklanná. Jsou si velmi podobné.

Náš tip: V místnostech vás před jemným pylem pelyňku, ambrózie a dalších plevelů nejlépe ochrání čistička vzduchu.

Rizikové potraviny při alergii na ambrózii

Pokud trpíte pylovou alergií na ambrózii, měli byste být obezřetní při konzumaci následujících potravin, které obsahují podobné alergeny:

 • ovoce: banány, melouny (všechny druhy)
 • med
 • plodová zelenina: okurky, cukety a patizony, rajčata, papriky
 • koření: mletá paprika včetně chilli
 • slunečnicová semínka a slunečnicový olej
 • některé zdroje upozorňují také na artyčoky a jablka

Uvedené druhy zeleniny můžete snášet poté, co byly tepelně upraveny.

Náš tip: Jak se proti pylům můžete chránit doma? Poradí vám článek Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků.

Alergie na ambrózii a pelyněk může způsobit alergii na další květiny

Při alergii na pyl těchto bylin často dochází ke zkřížené alergii na další druhy rostlin ze stejné botanické čeledi – hvězdnicovité (složnokvěté).

Kochat se, ale nečichat!
Kochat se, ale nečichat!

Do ní patří i velká skupina květin, které za normálních okolností pylovým alergikům nevadí, protože jsou obvykle opylovány hmyzem a jejich pyl špatně létá vzduchem. Při blízkém kontaktu však mohou alergickou reakci vyvolat.

Tady je seznam nejznámějších druhů, na které můžete narazit v přírodě, ve váze, v šálku čaje nebo v kosmetice:

 • květiny s okrasnými paprskovitými květy: slunečnice, astra, gerbera, chryzantéma, aksamitník nebo echinacea
 • luční květy: heřmánek, kopretina, sedmikráska, podběl, čekanka, chrpa, řebříček, měsíček nebo pampeliška
 • vysoké žlutě kvetoucí rostliny podél tratí: vratiče a zlatobýly
 • rostliny s „ježkovitými“ květy: bodláky, pcháče a lopuchy

Merlíkovité, laskavcovité – merlík a lebeda

Merlík bílý v době květu
Merlík bílý v době květu

Rostliny patřící dříve do čeledi merlíkovitých byly přeřazeny do čeledi laskavcovitých. Tolik na vysvětlení dvou názvů.

Merlík je bylina rostoucí do výšky 20 centimetrů, ale i přes 1,5 metru. Má rýhovaný rozvětvený stonek, často pokrytý krátkými chloupky. Její listy jsou podlouhlé se zakulacenými zuby po obvodu. Celá rostlina bývá pokryta práškem připomínajícím mouku.

Lebeda je merlíku na první pohled velice podobná. Taktéž má pomoučený vzhled. Nedorůstá však takových výšek a bývá rozvětvenější. Listy má užší a zoubky po jejich obvodu jsou více natočeny dopředu.

Oba druhy vytvářejí zelenobílé květy jsou uspořádané v „klubíčkách“ rozesetých na vrcholcích větviček. Pyl produkují od června do října.

Takto vypadá kvetoucí lebeda
Takto vypadá kvetoucí lebeda

Merlík i lebeda jsou běžným polním plevelem, který se vyskytuje na celém území ČR. Rostou i na dalších člověkem upravených půdách, jako jsou skládky nebo rumiště.

Lidé alergičtí na merlíky budou pravděpodobně reagovat i na laskavce. Jsou si příbuzné. K merlíkům patří i špenát nebo řepa (červená i cukrová), ty ale bývají sklizeny před vykvetením, takže pro pylové alergiky nepředstavují ohrožení.

Vzácně se může objevit potravinová alergie na řepu, špenát či amarant, která může s pylovou alergií souviset.

O možnostech zkřížené alergie mezi pylem těchto rostlin a potravinami se toho zatím ví relativně málo. První vědecké závěry považují za rizikové ovoce, jako jsou banány, melouny a broskve.

Plísně a jejich spory

Bramborové listy napadené plísní Alternaria
Bramborové listy napadené plísní Alternaria

Plísně nekvetou, tudíž ani neuvolňují žádný pyl. Přesto na ně pylové zpravodajství celé léto upozorňuje. Vzduchem se totiž šíří obrovské množství jejich spor neboli výtrusů, které si lze představit jako mikroskopická „semínka“.

Spory se ve venkovním vzduchu mohou vyskytovat zhruba od července až do začátku zimy. Mezi nejhojnější a také nejvíce alergizující patří druhy Alternaria a Cladosporium.

Na tyto plísně můžete narazit kdekoli v přírodě. Nejčastěji parazitují na rostlinách, ale jsou také přirozenou součástí tlejících zbytků rostlin. Jejich ložiska mají nejčastěji zelenou, šedou až černou barvu.

Náš tip: Pokud vás trápí alergie na plísně, nepřehlédněte článek Jak se vyhnout plísním doma i venku.

Související články

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět

Produkty, které pomáhají

2299 Kč před slevou
1899 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Čističky vzduchu Filtrační masky, roušky Inhalátory Konvičky na výplach nosu Odstraňovače alergenů Odvlhčovače vzduchu Pračky vzduchu Sítě proti pylu Vysavače

Související články

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby „očkování“ přineslo...
Alergie na pyl
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět
Jak je to s dědičností alergie? Existuje vhodné období pro otěhotnění či porod z hlediska alergie? Jaké léky lze během...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Většina lidí má pylovou sezonu spojenou s jarem, kdy kvetou ovocné a okrasné stromy a na loukách pampelišky. Pyly se ale...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují čističky, které si s pylem poradí lépe...
Alergie na pyl
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Pylová alergie v ordinaci alergologa
Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Pylová alergie v ordinaci alergologa
Jak se vyhnout pylům doma i venku
Informace, bez kterých se neobejde žádný pylový alergik. Produkty, které prokazatelně odstraňují pyly. Tipy pro...
Alergie na pyl
Jak se vyhnout pylům doma i venku
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie
Jak se pozná alergie na pyly? Co pro nás může udělat alergolog, když máme podezření na pylovou alergii?
Alergie na pyl
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 6 hodinami
 • skvělá cena
 • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 6 dny
 • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 14 dny