Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Léčivé rostliny při alergiích a ekzémech – klady a zápory přírodní léčby

Ilustrační foto (zdroj: iStock)
Ilustrační foto (zdroj: iStock)

Fytoterapie neboli léčba rostlinami je rostoucí obor alternativní medicíny starý tisíce let. Podíváme se na to, jak nám mohou v léčbě alergických onemocnění pomoci léčivé rostliny a které to jsou. Nevynecháme ani nevýhody této léčebné metody.

Přeskočit na:
Nejprve očistit tělo
Opravit imunitu a zahojit pokožku
Rostlinky v tekuté podobě
Kdy se přikláníme k bylinám
Možná rizika a omezení

Alergie a atopický ekzém jsou chronická onemocnění, jejichž příčiny sahají až do genové výbavy člověka. Zřejmě právě proto je moderní medicína nedokáže zcela vyléčit. A rovněž potlačování projevů těchto onemocnění bývá běh na dlouhou trať. Je zcela logické, že někteří pacienti hledají řešení svého zdravotního stavu v přírodních prostředcích – léčivých rostlinách.

Bylinky na alergii? Nejprve očistit tělo

Léčba alergických onemocnění pomocí rostlin je postavena na trochu jiné filozofii než léčba klasická. Za hlavní příčinu těchto onemocnění považuje to, že je náš organismus znečištěn různými nežádoucími, často jedovatými látkami pocházejícími jak z našeho okolí (znečištěné ovzduší), tak z naší stravy, tak z přítomnosti některých bakterií a plísní v našem těle. Proto za nejdůležitější krok považují bylináři detoxikaci organismu.

Detoxikační kúry jsou zaměřeny především na očištění jater, protože právě v nich se tyto jedy nejvíce usazují. Za nejúčinnější rostlinné přípravky pro tento účel jsou léčiteli považovány tyto:
 • ostropestřec
 • měsíček
 • jalovec
 • rozmarýn
 • žito
Ze semen ostropestřce se dokonce vyrábějí léčiva určená na regeneraci jater. Nemusíme mít tedy obavy z neověřených „babských rad“.

^ zpět

Opravit imunitu a zahojit pokožku

Slibné proatialergické a protiastmatické vlastnosti byly objeveny u černého rybízu. K dostání například výtažek z jeho pupenů.

Existují samozřejmě i rostliny, kterým je přisuzována schopnost regulovat imunitu a tlumit alergické reakce v dýchacích cestách i na pokožce. Mezi takováto přírodní antihistaminika se řadí například tyto:
 • černý rybíz
 • perila křovitá
 • lesní bez, černý bez
 • bazalka posvátná
 • žampion blazeův
 • ořešák královský
 • rooibos.
Pro posílení obranyschopnosti proti plísním a dalším nežádoucím mikroorganismům, které se usazují v těle a mohou být zdrojem toxických látek zhoršujících projevy alergií a ekzémů, je možné do rostlinné kúry přidat penízovku sametonohou, rudé lapacho nebo výtažek z grapefruito­vých semen.
 

I když houby, jako jsou žampion, penízovka nebo šii-take, oficiálně nepatří k rostlinám, jsou v poslední době předmětem mnoha výzkumů. Vypadá to, že díky obsahu glukanů a dalších polysacharidů schopných ovlivňovat imunitní systém mohou být velmi užitečné nejen pro alergiky a atopiky.

Pro alergiky a astmatiky trpící zahleněním dýchacích cest jsou zajímavé osvědčené bylinky na odkašlávání, jako jsou yzop, jitrocel, proskurník, sléz nebo divizna.

Začít s předstihem

Jelikož nástup účinku není okamžitý, tyto přírodní prostředky je potřeba užívat dlouhodoběji. U sezonní alergie na pyly či plísně nasazujeme kúru pokud možno ještě před začátkem své pylové sezony a pokračujeme, dokud náš alergen z ovzduší nezmizí. U celoročních alergií (na roztoče, potraviny apod.) se doporučuje pravidelná léčba skládající se z dvou- až tříměsíčního období užívání preparátu a dvouměsíční pauzy.

Bylinné mazání na ekzémy

Pro vnější ošetřování špatně se hojících a hnisajících ekzémů stojí za vyzkoušení gely, masti, oleje nebo koupelové přísady obsahující tyto byliny:
 • lopuch větší
 • měsíček lékařský

Lopuchový olej jako prostředek proti ekzémům slaví dlouhá léta úspěchy v zemích bývalého Sovětského svazu.

^ zpět

Rostlinky v tekuté podobě

I když pod pojmem „rostlinná léčba“ si většina z nás představí popíjení bylinkových čajů nevalné chuti, dnes se stále více prosazují rostlinné výtažky ve formě tablet nebo lihových tinktur. Důvod je jednoduchý: Moderní člověk preferuje časově nenáročné užívání.

Alkoholu v tinkturách se dá zbavit

Nejvíce účinných látek z rostlin se uvolní právě do lihu (alkoholu). V této podobě je zároveň tělo velmi dobře přijímá. Přítomnost lihu může být v některých případech i nevýhodou. Pokud však nemáme absolutní zákaz alkoholu, například z důvodu jeho intolerance, nemusíme se obávat jeho nežádoucích účinků. Například 20 kapek, tj. asi 1 ml tinktury s 40procentním obsahem alkoholu zahrnuje jen 0,4 ml čistého alkoholu. To je i při konzumaci třikrát denně zanedbatelné množství.

Přípravky s obsahem alkoholu musejí být dle nařízení Evropské unie označeny jako nevhodné pro děti. Při správném dávkování tinktur však ani u dětí riziko poškození zdraví alkoholem nehrozí. Chceme-li tinkturu podávat předškolním dětem, které jsou na alkohol nejcitlivější, můžeme ji nakapat do horkého čaje nebo horké vody. Při této teplotě se většina alkoholu odpaří, aniž by se tím znehodnotil výtažek. U školních dětí do zhruba 12 let postačí snížit dávku tinktury na polovinu. Takto malé množství lihu jim neublíží.

^ zpět

Kdy se přikláníme k bylinám

To, že rostliny mohou léčit, máme zakořeněno v paměti, ale jejich možností využíváme jen zřídka. Když je nám špatně od žaludku, uvaříme si heřmánkový nebo mátový čaj. Když máme kašel, mlsáme jitrocelový nebo mateřídouškový sirup. A nesmíme zapomenout, že bylinky používané v gastronomii jako koření (tymián, oregano, bazalka aj.) patří většinou také mezi léčivky.

I když účinnost a bezpečnost protialergických léčiv se neustále zlepšuje, přesto počty diagnostikovaných alergií neustále rostou. Bohužel se nedá jednoznačně říct, zda je tento stav důsledkem selhání moderní medicíny, nebo si za něj můžeme sami. Ať je to jakkoli, část veřejnosti některým léčivům na alergie a ekzémy nevěří a hledá řešení spíše v tzv. alternativní medicíně, kam spadá i léčba rostlinami.

Doplňky stravy nejsou léky

Fytoterapie funguje na vědeckých základech – účinky jednotlivých rostlin jsou skutečně zkoumány. Ale ve srovnání s oficiálními farmaceutickými léčivy se tyto účinky hůře kontrolují. Farmaceutické firmy při vývoji léčiva pracují s jednou účinnou látkou, která se v léčivu vyskytuje vždy v přesném množství. Naproti tomu každá léčivka může mít trochu jiné složení v závislosti na prostředí, ve kterém vyrostla, době svého sběru a způsobu zacházení ze strany zpracovatele. Dávkování bylinných kúr tedy nikdy není přesné. Možná proto tyto produkty patří „pouze“ mezi potravinové doplňky.

Než jsou farmaceutické produkty uvedeny na trh, musí projít náročnými studiemi, které prokáží jejich účinky, včetně těch vedlejších. Tuto povinnost výrobci bylinných preparátů nemají. Nedávají žádnou záruku, že výrobek bude fungovat. To je samozřejmě nezbavuje zodpovědnosti pro případ, že by jejich přípravek někomu poškodil zdraví.

Pokud chceme vyzkoušet rostlinnou léčbu na své neduhy, měli bychom dávat přednost zkušeným a renomovaným bylinářům a experimentovat pouze s rostlinami, jejichž složení je dostatečně prozkoumané. Poctivý léčitel neskrývá informace o tom, že některý výtažek není vhodný při určitých onemocněních (tzv. kontraindikace). I bylinné přípravky by měly být schváleny ministerstvem zdravotnictví či Státním zdravotním ústavem.

Zajímavé je, že jedna rostlina může být účinná proti několika často nesouvisejícím zdravotním problémům. Je to dáno tím, že rostliny obvykle obsahují více látek s různým účinkem.

^ zpět

Možná rizika a omezení

Účinky bylinek a dalších rostlin jsou méně výrazné než u oficiálních léčiv. Výsledků rostlinné léčby se tak můžeme dočkat i za několik týdnů. Na druhou stranu je díky tomu rostlinná léčba relativně bezpečná, a to i pro děti. Ale neplatí to vždy, že přírodní léčivo je bezpečnější než to syntetické. V léčitelství se samozřejmě využívají i rostliny, které obsahují jedovaté látky. Léčba s nimi patří výhradně do rukou odborníka, který určí bezpečné dávkování.

Neznámé rostliny z nedůvěryhodných zdrojů jsou velkým rizikem. Vždy nakupujme pouze výrobky s českým popisem pocházející od seriozních firem.

Pokud nám někdo daruje přípravek obsahující neznámou rostlinu, raději si ji před konzumací „prolustrujeme“ například na internetu!

U atopiků obezřetně

Zvýšenou opatrnost bychom měli dodržovat také v případě, že se hodláme léčit rostlinou, na kterou máme prokázánu přecitlivělost. To se týká zejména pylových a potravinových alergiků a také ekzematiků. Alergen, který nám vadí, nebo jiná dráždivá složka se mohou nacházet v kterékoli části rostliny, nejen v jejím pylu. Stejně tak bylinné výtažky přidávané do některých kosmetických přípravků mohou jednomu ekzematikovi prospívat a druhému stav pokožky zhoršovat. Naštěstí většinou není problém najít si náhradní léčivku s podobným účinkem.

Ovšem ani u osvědčených a prokazatelně bezpečných rostlin není radno zvyšovat si dávky dle libosti v domnění, že se tím léčba urychlí. Organismus s atopickými sklony může na nadměrné dávky začít reagovat podrážděně, ne-li přímo alergicky. Rčení „všeho s mírou“ platí stoprocentně i v tomto případě.

Překonat počáteční obtíže

Pokud se rozhodneme řešit své zdravotní problémy detoxikační kúrou, měli bychom počítat s tím, že se mohou objevit nepříjemné, ale neškodné průvodní projevy detoxikace. Podle léčitelů trvají většinou jen pár dnů. Obvykle se podobají příznakům nějaké nemoci nebo alergické reakce. Můžeme se cítit jako při chřipce – teče nám z nosu, vykašláváme hleny, pobolívají nás svaly nebo klouby. Na pokožce se může objevit vyrážka, případně se zhoršit atopický ekzém. Tyto projevy jsou údajně důkazem toho, že se tělo začalo zbavovat usazených toxinů, se kterými si doposud nevědělo rady.

Rostlinná léčba alergických onemocnění vyžaduje srovnatelnou trpělivost jako léčba klasická. Navíc každý člověk je trochu jiný, zejména po zdravotní stránce. Tak, jako léky předepsané lékařem nezaberou vždy, rovněž bylinka, která pomůže deseti pacientům, může být u jedenáctého neúčinná. Přesto je svět léčivých rostlin fascinující svou tradicí a pestrostí. Zájem lidí o tuto oblast v posledních letech opět roste a vědci zkoumají stále více rostlin. Nové objevy na sebe jistě nenechají dlouho čekat.

^ zpět

Související články

Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Roztoči domácí – poznejte nepřítele

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Čističky vzduchu Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Filtrační masky, roušky Inhalátory Konvičky na výplach nosu Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Odstraňovače alergenů Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Parní čističe Polštáře a přikrývky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro časté praní Polštáře a přikrývky proti roztočům Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sítě proti pylu Sprchové filtry Vysavače Zvlhčovače vzduchu

Související články

Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Jak se alergie projevuje. Co nás čeká na vyšetření u lékaře. Jak probíhá léčba a co pro sebe můžeme udělat sami.
Alergie na roztoče
Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Kolik roztočů doma máme? Jsou opravdu nebezpeční? Kde se v domácnosti nejvíc vyskytují a čím se živí?
Alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
Proč se vyhýbat roztočům? Jaké výrobky skutečně pomáhají a proč? Jak se nenechat napálit reklamou a zbytečně neutrácet?
Alergie na roztoče
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?
Jak s roztoči bojovat Při úpravě lůžka alergika máte na výběr z několika možností, které se od sebe liší jak účinností...
Alergie na roztoče
Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby „očkování“ přineslo...
Alergie na pyl
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět
Jak je to s dědičností alergie? Existuje vhodné období pro otěhotnění či porod z hlediska alergie? Jaké léky lze během...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Většina lidí má pylovou sezonu spojenou s jarem, kdy kvetou ovocné a okrasné stromy a na loukách pampelišky. Pyly se ale...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 5 hodinami
 • skvělá cena
 • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 6 dny
 • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 14 dny