V Česku dramaticky přibývá dětí s astmatem. Během deseti let se jejich počet zdvojnásobil. Astma už má každé sedmé dítě. A lékaři se rozhodli, že proti tomu zasáhnou. Letos proto rozjeli Národní program proti respiračním nemocem, který má pomoci nebezpečný trend zastavit.
Chtějí se soustředit na to, aby se u dětí na nemoc přišlo dříve. Hodlají zavést program pro sledování nejohroženější části populace a propagovat nekuřáctví. „Domníváme se, že počet nemocných dětí ještě nedosáhl vrcholu,“ řekla k výskytu astmatu mezi dětmi Irena Krčmová, primářka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Lékař Viktor Kašák z České iniciativy pro astma odhaduje, že mezi dětmi je nyní dvanáct až čtrnáct procent astmatiků, kteří se se svými problémy léčí. Jinými slovy, je jich něco kolem dvou set tisíc. Jenže jsou zde i děti, které astma mají, ale k lékaři s ním nechodí.
„Správně diagnostikovaných je jen třicet procent dětí, zbytek má astma, aniž o tom ví,“ odhaduje Jiřina Dvořáková, praktická dětská lékařka z Pardubic.
Problém je v tom, že když jsou děti malé (před čtvrtým rokem věku), dá se astma jen obtížně určit. „Některá vyšetření u tak malých dětí totiž nelze udělat,“ říká Dvořáková.
Astma je nevyléčitelné onemocnění dýchacích cest. Projevuje se zvýšenou dráždivostí průdušek, které se zužují a dítě se může začít dusit. Potřebuje hned lék, který průdušky rozšíří a dýchání se tím zlepší. Co astma způsobuje, odborníci nevědí, jen to odhadují.
Přeplněné ordinace
Pokud byste se chtěli objednat s astmatickými potížemi na alergologii, zřejmě uslyšíte: „Jistě, ale první volný termín máme v polovině září…“ Lékařů, kteří se specializují na alergie, je totiž zoufalý nedostatek: v celém Česku jich je jen 434. Ročně jich přibude nanejvýš deset.
Zato lidí, kteří trpí některým druhem alergie a potřebují pomoc, je téměř milion a každoročně přibývají další. Přesněji: Ústav zdravotnických informací a statistiky včera uvedl, že loni lékaři v Česku pečovali v alergologických ordinacích o více než 931 tisíc lidí.
Teď přes léto bude problém sehnat lékaře ještě palčivější, protože i oni chtějí odjet na dovolenou. „Syn se probudil osypaný pupínky. Dětská lékařka řekla, že je to asi alergie, a poslala nás ke specialistovi. Jenže všichni nám nabízeli termín nejdřív na podzim. To už nám ale bude houby platné,“ zlobí se Dagmar Masná z Průhonic.
Mezi dětmi je astmatiků už dvě stě tisíc, což znamená, že každý sedmý školák má nejzávažnější druh alergie. Počet nemocných dětí se během posledních deseti let zvýšil o více než padesát tisíc případů, což je jako by onemocnělo celé okresní město.
Celkem se za posledních deset let téměř ztrojnásobil počet lidí, kteří trpí alergiemi. Jen v Praze žije 140 tisíc alergiků. Není divu, že takové množství pacientů nejde zvládnout a čekací doby mají lékaři běžně čtvrt roku i čtyři měsíce.
Nepřítel v bytě
Alergoložce Anně Křiklánové v posledních letech každý rok přibývá tisíc nových pacientů. Lékařka s pětadvacetiletou praxí tak už má ve své evidenci více než šest tisíc pacientů a počítá s tím, že jí opět další tisícovka pacientů letos přibude.
Čím to? Lékařka Jana Kratěnová ze Státního zdravotního ústavu míní, že za to může moderní doba. A taky genetika. „Jednak přibylo vnitřních alergenů, spolu s tím, jak se mění teplota a vlhkost ovzduší v domácnostech. Ty jsou navíc mnohem víc vybavené textiliemi,“ říká.
Z barevných látek i z nábytku se totiž uvolňují látky, které jsou spouštěčem alergií. Každý tak má vlastně doma v bytě vnitřního nepřítele.
Podle Kratěnové navíc velkou roli při vzniku alergií hraje i kouření cigaret v domácnosti. „Spousta lidí podceňuje, jak škodlivý je vliv pasivního kouření.“
Nejpodstatnější jsou však dědičné vlivy. „Když je otec nebo matka alergik, je třicetiprocentní šance, že dítě bude také na něco alergické,“ říká Jana Kratěnová ze Státního zdravotního ústavu.
Všeobecná zdravotní pojišťovna tvrdí, že „epidemii“ alergií už řeší. Pracuje na analýze ohledně počtu alergologů a imunologů v regionech a podle jejích výsledků bude uzavírat nové smlouvy. Znamená to, že v mnohých krajích by tak mělo v každém případě přibýt ordinací specializovaných lékařů. Což pomůže zkrátit čekací doby.
Alergie je drahá nemoc
Ze statistik zdravotních pojišťoven plyne, že léčba alergiků není zrovna levná záležitost. V Praze, kde je alergiků nejvíc, stojí v průměru roční léčba pacienta přes šestadvacet tisíc. Za celou republiku je to v průměru na pacienta a rok 22 600 korun.
Autoři: Lenka Petřášková, Alena Zvěřinová Zdroj: MF DNES