Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Centrální vysavač Husky

Recenze: Centrální vysavač Husky

Pořízení centrálního vysavače je náročnější jak finančně, tak co do instalace. Jsou tyto vysavače opravdu smysluplnou investicí do domácností alergiků? Tentokrát se podíváme na klady a zápory modelové řady Husky.

Existující varianty

 

Agregát centrálního vysavače
Agregát centrálního vysavače

Centrální vysavače Husky se vyrábějí v několika výkonech. Zákazníkovi je doporučen takový model, který výkonově odpovídá velikosti jeho domu nebo bytu. Některé modely jsou uzpůsobeny kromě vysávání suchých nečistot i k vysávání vody.

Rozdíly jsou také v principu odvodu odpadního vzduchu z vysávání. Nejčastější je odvod rourou mimo dům, v případě varianty Husky H2O prach s vodou odchází do kanalizace.

Pro centrální vysavače jsou typické potrubní rozvody, kterými proudí vzduch od hubice do motorové jednotky. Jsou ukryté ve zdech, podlaze, podhledech nebo jiných částech domu. Zákazník si buď volí „klasiku“, u které do zásuvky ve zdi zapojuje hadici s hubicí, nebo systém Hadice ve zdi, jehož principem je uložení vysavačové hadice uvnitř potrubí centrálního rozvodu.

Kde má jeho instalace smysl

Systém centrálního vysávání Husky je určen do bytů, domů a penzionů. I když v bytě či domě bývá rozeseto více vysávacích zásuvek, počítá se s tím, že bude v jednom okamžiku vysávat jen jedna osoba. Ideální je instalovat jej ve fázi hrubé stavby, nicméně často je realizovatelný i v dokončené budově.

Princip fungování

Centrální vysávání je založeno na odvodu vysávaných nečistot mimo obytné prostory. Znečištěný vzduch putuje rozvodem do hnací jednotky (těla vysavače), která bývá umístěna ve sklepě, na půdě, v komoře nebo jiné neobytné místnosti. Zde se vzduch přefiltruje a je vyfouknut mimo dům.

Konkurenční výhody

Na našem trhu je k dostání několik dalších značek centrálních vysavačů, mezi kterými Husky vyniká velmi dlouhou záruční lhůtou – 25 let a z toho 5 let včetně dopravy a práce servisního technika. Výrobce si věří díky použitým materiálům. Například samotná těla vysavačů jsou celokovová a osazena průmyslovými motory s nezávislým chlazením (tzv. bypass). Cenově jsou vysavače Husky přitom s konkurencí srovnatelné.

Ve srovnání s tradičními přenosnými vysavači mají centrální vysavače tyto základní přednosti:

  • vzduch není vyfukován v uklízené místnosti, a tak zde nedochází k víření nevysátého prachu
  • motor vysavače je umístěn mimo obytné místnosti, a tak neruší svým hlukem
  • vyšší sací výkon umožňuje rychlejší úklid.

Konkurenční nevýhody

Mezi ostatními značkami tohoto druhu vysavačů značka Husky trochu pokulhává v designu, tedy ve smyslu líbivosti a modernosti. Výrobce se evidentně soustředí spíše na jednoduchost pro uživatele a dlouhou životnost.

Ovládací prvky na hadicích jsou řešeny minimalisticky, displeje jsou spíše vzácností. Hnací jednotka, která bývá uzavřena někde ve sklepě, vlastně ani žádný krásný design nepotřebuje.

Obchodní informace

Cena za kompletní dodávku včetně instalace potrubí, vysavačové jednotky s doživotní zárukou a příslušenství s hadicí činí pro běžný patrový dům zhruba 30 000 Kč. Existuje množství různých variant a příslušenství, které samozřejmě výslednou cenu ovlivňují.

 

Instalaci může provést odborná firma nebo sám zákazník
Instalaci může provést odborná firma nebo sám zákazník
Pro orientační výpočet pořizovacích nákladů slouží zájemcům on-line kalkulačka na produktových stránkách: www.centralni-vysavace-husky.cz/kalkulace.

 

Instalace celého systému centrálního vysávání je jednoduchá, proto není vždy nutné platit profesionální montážní firmu. S dodaným návodem by ji měl průměrně zručný kutil zvládnout.

Co se týká nákladů na provoz vysavače, příkon motorů se pohybuje kolem 1800 W, tudíž spotřeba elektřiny překvapivě není vyšší než u běžných přenosných vysavačů.

Vysavače jsou vybaveny textilními filtračními sáčky, které se dají prát. Pro lepší hygienické výsledky je možné používat i přídavné papírové sáčky, které se mění a jejich cena se pohybuje v řádu jednotek stokorun. Žádné jiné filtry není potřeba kupovat.

Přístroje Husky vyrábí kanadská firma Nuera Air. Jsou v současnosti nejrozšířenější značkou centrálních vysavačů v Česku.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Ve srovnání s většinou běžných přenosných vysavačů není pořízení centrálního vysavače levnou záležitostí. Nicméně kromě dlouhé životnosti s sebou přináší řadu praktických výhod, které ocení nejen alergici a astmatici. Úklid s centrálním vysavačem je prokazatelně snazší.

Díky téměř nulovému víření vzduchu je odstraňování prachu a alergenů z místnosti účinnější a snadnější. Nečistoty, které uživatel vysaje, se už nikdy do místnosti nevrátí.

Příjemným překvapením jsou velmi nízké náklady na provoz a příslušenství, které mohou být i nižší než u tradičních vysavačů.

Související články

UV-C antibakteriální vysavač Raycop účinně pomůže s léčbou alergie i astmatu
Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač pro alergika?
Centrální vysavač – jasná volba (nejen) pro alergiky

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Vysavače

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • rychlé vyřízení objednávky
Ověřený zákazník před 20 hodinami
„Skvělá domluva, rychlé doručení“
Ověřený zákazník před 21 hodinami
  • rychlost
  • ceny
Ověřený zákazník včera