Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač pro alergika?

Protože otázky, zda dát přednost sáčkovému vysavači, či pořídit bezsáčkovou variantu, jsou velmi časté a odpověď se rozhodně nedá shrnou do jedné věty, připravili jsme pro vás porovnání obou typů přístrojů. Základní rozdíl je v tom, kde jsou zachycovány nečistoty. U sáčkových vysavačů to je do sáčku a u bezsáčkových do sběrné nádoby.

Sáčkové vysavače zde byly jako první, takže o nich můžeme mluvit jako o „klasice“. Velkou výhodou je to, že díky sáčkům, v dnešní době již s hygienickými uzávěry, nepřijdete s posbíranými nečistotami do styku. Nevýhodou ale může být jejich výměna a cena. U některých modelů, které nemají zaručený konstantní sací výkon, může tento výkon klesat při postupném plnění sáčku.

U bezsáčkových vysavačů tento problém řešit nemusíte, odpadá koupě náhradních sáčků. Jediné, co musíte měnit (pouze u některých modelů) jsou filtry. V poslední době ale nastupují tzv. permanentní filtry, které jednoduše omyjete. U bezsáčkových modelů může být problémem manipulace alergika s plnou nádobou, proto by ji měla vyprazdňovat osoba, která alergií netrpí. Sací výkon je u tohoto typu vysavače konstantní.

Důležité parametry při výběru vysavače Na trhu je nabízena celá řada vysavačů s velkou řadou inovací a nových technologií. Proto je nad možnosti běžného uživatele sledovat jejich vývoj, mít přehled o všech novinkách a zejména o tom, co je vlastně důležité a podstatné při výběru těchto pomocníků. V současné době se můžete setkat s celou řadou vysavačů, které nesplňují základní požadavky vysavače, natož důležité parametry pro alergiky nebo astmatiky.

Které údaje jsou tedy opravdu důležité pro výběr kvalitního přístroje a jak předejít zbytečným útratám?

Filtrace Filtrace je nejdůležitější parametr při výběru vysavače nejen pro alergika. Obecně můžeme říct, že čím více filtrů, tím je výsledek lepší. Samozřejmě také velmi záleží na konstrukci vysavače, která by měla být vzduchotěsná. Nejúčinnější filtrací je HEPA filtr. Podle normy ČSN EN 779 se rozlišují třídy filtrace. O kvalitní a dostačující filtraci pro alergika mluvíme, pokud je její hodnota minimálně HEPA H12, nejlépe H13. U sáčkových vysavačů je důležité, aby byl sáček vybaven hygienickým uzávěrem a byl určen vždy na jedno použití. Nejkvalitnější sáčky jsou vyrobeny z více vrstev papíru nebo pevných materiálů, např. speciálního textilu. Filtry naleznete zpravidla před motorem (filtr slouží jako ochrana motoru) a při výstupu, kdy slouží k zachycení nejjemnějších nečistot.

Příkon motoru a sací výkon Tyto parametry jsou důležité hlavně pro to, aby byl vysátý prach „vytáhnut“ i z vláken koberců. Těm, kteří mají doma především parkety, nebo lamino stačí vysavač s nižším sacím výkonem. Sací výkon by měl být konstantní, u bezsáčkových vysavačů tato obava odpadá, u sáčkových to může znamenat problém při postupném zaplňování sáčku.

Regulace výkonu Regulace výkonu je praktická především při vysávání prachu ze záclon, závěsů nebo malých předložek, kterým by mohl vysoký výkon vadit. U vyšších tříd modelů je regulace elektronická a můžete ji najít na těle vysavače nebo na rukojeti.

Hlučnost I přesto, že se výrobci stále snaží hlučnost snížit, stále můžeme o vysavači mluvit jako o hlučném domácím spotřebiči. Čím nižší hlučnost, tím lépe. Obecně ale platí, že hlučnost je závislá na výkonu vysavače.

Kapacita nádoby/sáčku Čím větší kapacita sběrné nádoby nebo sáčku, tím méně práce s vyprazdňováním během úklidu nebo dokupováním sáčku.

Příslušenství Velkou roli při výběru může hrát i nabízené příslušenství, které je dodávané společně s přístrojem. Velkým pomocníkem je např. turbokartáč (nejlépe rotační), který je určený pro vysávání chlupů zvířat, lidských vlasů a dostatečně pročeše koberce s vysokým vlasem. Vysavače v současné době nabízejí celou řadu speciálním hubic a nástavců na vysávání tvrdých ploch, koberců, čalounění, záclon, ložního prádla a štěrbin. Některé modely mají i speciální nástavec pro vysávání pod úzkoprofilovým nábytkem. Mnoho příslušenství lze dokoupit i samostatně.

Užitečné funkce Užitečnými funkcemi se rozumí funkce, které člověku usnadní práci při obsluze vysavače nebo při úklidu. Jsou to zejména: elektronické indikace naplnění sáčku/nádoby, indikace výměny filtrů, LED displej pro lepší přehled, parkovací poloha, dálkové ovládání, kolečka a ochrana nábytku a řada dalších. Tady si každý musí vybrat dle svých požadavků a potřeb.

Pořizovací cena Při pořizování kvalitního vysavače ze zdravotních důvodů pro alergiky nebo astmatiky není cena nejpodstatnějším parametrem výběru. I tady ale platí, že kvalitní výrobek nemusí být vždy tím nejdražším.

Jak plyne s přecházejícího srovnání, není možné určit, která kategorie je lepší či účinnější. Proto není důležité jakou technologii zvolíte, podstatné je pořídit opravdu kvalitní přístroj s velkým výkonem a účinnou filtrací.

Související články

UV-C antibakteriální vysavač Raycop účinně pomůže s léčbou alergie i astmatu
Centrální vysavač – jasná volba (nejen) pro alergiky
Recenze: Centrální vysavač Husky

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Vysavače

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 12 dny