Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač pro alergika?

Protože otázky, zda dát přednost sáčkovému vysavači, či pořídit bezsáčkovou variantu, jsou velmi časté a odpověď se rozhodně nedá shrnou do jedné věty, připravili jsme pro vás porovnání obou typů přístrojů. Základní rozdíl je v tom, kde jsou zachycovány nečistoty. U sáčkových vysavačů to je do sáčku a u bezsáčkových do sběrné nádoby.

Sáčkové vysavače zde byly jako první, takže o nich můžeme mluvit jako o „klasice“. Velkou výhodou je to, že díky sáčkům, v dnešní době již s hygienickými uzávěry, nepřijdete s posbíranými nečistotami do styku. Nevýhodou ale může být jejich výměna a cena. U některých modelů, které nemají zaručený konstantní sací výkon, může tento výkon klesat při postupném plnění sáčku.

U bezsáčkových vysavačů tento problém řešit nemusíte, odpadá koupě náhradních sáčků. Jediné, co musíte měnit (pouze u některých modelů) jsou filtry. V poslední době ale nastupují tzv. permanentní filtry, které jednoduše omyjete. U bezsáčkových modelů může být problémem manipulace alergika s plnou nádobou, proto by ji měla vyprazdňovat osoba, která alergií netrpí. Sací výkon je u tohoto typu vysavače konstantní.

Důležité parametry při výběru vysavače Na trhu je nabízena celá řada vysavačů s velkou řadou inovací a nových technologií. Proto je nad možnosti běžného uživatele sledovat jejich vývoj, mít přehled o všech novinkách a zejména o tom, co je vlastně důležité a podstatné při výběru těchto pomocníků. V současné době se můžete setkat s celou řadou vysavačů, které nesplňují základní požadavky vysavače, natož důležité parametry pro alergiky nebo astmatiky.

Které údaje jsou tedy opravdu důležité pro výběr kvalitního přístroje a jak předejít zbytečným útratám?

Filtrace Filtrace je nejdůležitější parametr při výběru vysavače nejen pro alergika. Obecně můžeme říct, že čím více filtrů, tím je výsledek lepší. Samozřejmě také velmi záleží na konstrukci vysavače, která by měla být vzduchotěsná. Nejúčinnější filtrací je HEPA filtr. Podle normy ČSN EN 779 se rozlišují třídy filtrace. O kvalitní a dostačující filtraci pro alergika mluvíme, pokud je její hodnota minimálně HEPA H12, nejlépe H13. U sáčkových vysavačů je důležité, aby byl sáček vybaven hygienickým uzávěrem a byl určen vždy na jedno použití. Nejkvalitnější sáčky jsou vyrobeny z více vrstev papíru nebo pevných materiálů, např. speciálního textilu. Filtry naleznete zpravidla před motorem (filtr slouží jako ochrana motoru) a při výstupu, kdy slouží k zachycení nejjemnějších nečistot.

Příkon motoru a sací výkon Tyto parametry jsou důležité hlavně pro to, aby byl vysátý prach „vytáhnut“ i z vláken koberců. Těm, kteří mají doma především parkety, nebo lamino stačí vysavač s nižším sacím výkonem. Sací výkon by měl být konstantní, u bezsáčkových vysavačů tato obava odpadá, u sáčkových to může znamenat problém při postupném zaplňování sáčku.

Regulace výkonu Regulace výkonu je praktická především při vysávání prachu ze záclon, závěsů nebo malých předložek, kterým by mohl vysoký výkon vadit. U vyšších tříd modelů je regulace elektronická a můžete ji najít na těle vysavače nebo na rukojeti.

Hlučnost I přesto, že se výrobci stále snaží hlučnost snížit, stále můžeme o vysavači mluvit jako o hlučném domácím spotřebiči. Čím nižší hlučnost, tím lépe. Obecně ale platí, že hlučnost je závislá na výkonu vysavače.

Kapacita nádoby/sáčku Čím větší kapacita sběrné nádoby nebo sáčku, tím méně práce s vyprazdňováním během úklidu nebo dokupováním sáčku.

Příslušenství Velkou roli při výběru může hrát i nabízené příslušenství, které je dodávané společně s přístrojem. Velkým pomocníkem je např. turbokartáč (nejlépe rotační), který je určený pro vysávání chlupů zvířat, lidských vlasů a dostatečně pročeše koberce s vysokým vlasem. Vysavače v současné době nabízejí celou řadu speciálním hubic a nástavců na vysávání tvrdých ploch, koberců, čalounění, záclon, ložního prádla a štěrbin. Některé modely mají i speciální nástavec pro vysávání pod úzkoprofilovým nábytkem. Mnoho příslušenství lze dokoupit i samostatně.

Užitečné funkce Užitečnými funkcemi se rozumí funkce, které člověku usnadní práci při obsluze vysavače nebo při úklidu. Jsou to zejména: elektronické indikace naplnění sáčku/nádoby, indikace výměny filtrů, LED displej pro lepší přehled, parkovací poloha, dálkové ovládání, kolečka a ochrana nábytku a řada dalších. Tady si každý musí vybrat dle svých požadavků a potřeb.

Pořizovací cena Při pořizování kvalitního vysavače ze zdravotních důvodů pro alergiky nebo astmatiky není cena nejpodstatnějším parametrem výběru. I tady ale platí, že kvalitní výrobek nemusí být vždy tím nejdražším.

Jak plyne s přecházejícího srovnání, není možné určit, která kategorie je lepší či účinnější. Proto není důležité jakou technologii zvolíte, podstatné je pořídit opravdu kvalitní přístroj s velkým výkonem a účinnou filtrací.

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergie na psy, kočky a jiná zvířata Alergie na plísně Alergie na roztoče
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

96 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1151 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
„Rychlost dodání a solidní cena.“
Ověřený zákazník před 16 hodinami
„Bezproblémový nákup, vstřícné jednání“
Ověřený zákazník před 21 hodinami
  • rychlé dodání
Ověřený zákazník včera