Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Kompresorový inhalátor Philips Respironics Sami pro děti

Inhalátor Philips Respironics Sami a jeho inhalační maska s obrázkem želvy
Inhalátor Philips Respironics Sami a jeho inhalační maska s obrázkem želvy

Dětský inhalátor Sami firmy Philips Respironics, který tentokrát podrobíme recenzi, má podobu tuleně a využívá kompresorovou technologii. Co to znamená pro uživatele? A jak se takový přístroj používá?

Ideální pro alergické nebo často nemocné děti

Přístroj je určen k léčbě a prevenci prakticky všech dýchacích onemocnění – od běžného nachlazení, přes alergickou rýmu až po závažnější choroby, jako jsou průduškové astma, cystická fibróza nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Je stavěn na poměrně intenzivní používání, třeba i každý den v roce.

To, co je na první pohled patrné, je dětský design. Jeho cíl je evidentní: Zpříjemnit malým dětem inhalaci a potlačit jejich případný strach ze zdravotnického přístroje. Inhalovat mohou děti od okamžiku, kdy se naučí sedět.

Motorový sprej

Inhalátor se skládá ze dvou hlavních částí. Kompresoru, který je ukryt v těle přístroje, a rozprašovače, který je s kompresorem spojen hadičkou. Léčivo se leje do nádobky, která je součástí rozprašovače. Kompresor nasává vzduch a hadičkou jej žene do rozprašovače. Tam se vzduch smíchá s léčivem a to je malými tryskami vytlačováno z rozprašovače. Tím se léčivo přemění na mlžinu neboli aerosol, který lze vdechnout.

Detail nádobky na léčivo s rozprašovací tryskou
Detail nádobky na léčivo s rozprašovací tryskou

Ve všech materiálech k tomuto produktu se dočtete, že rozprašovač je vybaven technologií SideStream. Oč jde? Štěrbinou po obvodu krytu rozprašovače se do jeho komory dostává další vzduch – vedle toho, který přichází hadičkou z kompresoru.

Výsledkem této úpravy je zvýšení proudu vzduchu procházejícího rozprašovačem a tím zkrácení doby inhalace na maximálně 8 minut. Díky tomu se zvyšuje šance, že i malé neposedné dítko vyinhaluje celou dávku léčiva.

Otestováno: Na pár věcí je potřeba cvik

Na obsluze tohoto inhalátoru je jediným složitějším úkolem montáž rozprašovače. Při prvních pokusech je potřeba postupovat podle obrázku v návodu, pak si tuto skládanku zapamatujete. Zbytek je absolutně jednoduchý.

Co se týká plnění léčiva do rozprašovače, nejjednodušší se nám jeví postavit plexisklovou část na stůl, vlít do ní léčivo, našroubovat na ni modrý uzávěr a teprve pak k ní zespodu připojit hadičku.

Do nádobky rozprašovače se vejde až 20 ml léčiva, nicméně obvyklá maximální léčebná dávka pro jednu inhalaci je ani ne 10 ml.

Přístroj by měl být schopen rozprášit i hustější (viskóznější) roztok, než je nejčastěji používaná minerální voda. Nedalo nám to a vyzkoušeli jsme to. Do nádobky rozprašovače jsme nalili cukrový sirup (čistě pro vědecké účely, nic takového se neinhaluje!) a přístroj si s ním skutečně bez problémů poradil.

Rozprašovač s nasazeným náustkem se během inhalace drží v ruce. Inhalujete-li přes masku, tu je možné na hlavě upevnit gumičkou, která je její součástí. Mírné naklánění rozprašovači nevadí.

Pokud během inhalace potřebujete udělat pauzu, rozprašovač nepokládejte, jelikož léčivo by mohlo vytéct. Rozprašovač je možné ve svislé poloze zapíchnout do „parkovacího“ otvoru, který najdete v oblasti ocasu tuleně.

Rozprašovač s nasazeným náustkem
Rozprašovač s nasazeným náustkem

Objevené klady...

Co nás na výrobku pozitivně překvapilo je robustní zpracování těla přístroje, který tak rozhodně nepůsobí jako laciná rozvrzaná elektronika z tržnice. Tělo je navíc velice stabilní.

Praktickou výhodou je velmi dlouhá hadička k rozprašovači. Měří přes 1,8 metru, a tak inhalující osoba není „uvězněna“ v bezprostřední blízkosti přístroje.

Vycházející mlžina je velmi jemná a hustá. Vyskytuje se v ní vysoký podíl (78,2 %) částeček s velikostí pod 5 mikrometrů, které nejlépe pronikají hluboko do dýchacích cest.

Vytvářená mlžina
Vytvářená mlžina

Veškeré vybavení přístroje se dobře udržuje. Ty díly rozprašovače, které jsou vyrobeny z tvrdého plastu, je dokonce možné vyvařovat a tím si pojišťovat jejich hygienickou nezávadnost.

...a zápory

O kompresorových inhalátorech je známo, že jsou relativně hlučné. U Samiho jsou slyšet dva druhy zvuku – hluboké hrčení kompresoru (na tvrdém podkladu je potřeba počítat s jemnými vibracemi) a syčení rozprašovače. Tato zvláštní kombinace se těžko připodobňuje k jinému přístroji v domácnosti. Celkový hluk je ovšem snesitelný a dá se při něm normálně hovořit.

Součástí balení je jen jedna maska dětské velikosti. Chce-li s přístrojem inhalovat i rodič, musí si pro sebe masku dokoupit.

Další spotřebitelské zajímavosti

Součástí balení je rozprašovač na opakované použití, který by se měl podle návodu měnit po roce používání. V obchodech lze však sehnat i variantu na jednorázové použití s doporučenou životností dva týdny. Zajímavé je, že rozprašovač je vybaven samostatným návodem k montáži a údržbě.

Model Sami se vyrábí v Číně a jeho doporučená maloobchodní cena činí příznivých 1798 Kč. K sehnání je zejména v online lékárnách a e-shopech zaměřených na zdravotnické potřeby.

Produkt s totožnými technickými parametry jako Sami, avšak v běžném „dospěláckém“ designu se jmenuje Philips Respironics InnoSpire Essence.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Od inhalátoru Philips Respironics Sami lze očekávat spolehlivost a dlouhou životnost. Krátká doba inhalace a líbivý mírumilovný vzhled z něj dělají velmi zajímavý model pro všechny malé děti, včetně těch živějších.

Díky rozprašovacímu výkonu přes 0,4 mililitry za minutu se řadí mezi nadprůměrně výkonné kompresorové inhalátory. Ocení jej zejména rodiny, ve kterých se kvůli respiračnímu onemocnění musí inhalovat poměrně často.

Pro skladování a transport se hodí taška se zapínáním na zip, která je součástí balení.

Tuleň v tašce
Tuleň v tašce

Související články

Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie

Produkty, které pomáhají

Související články

Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce pylových zrn, proto je důležité domů...
Alergie na plísně Alergie na pyl, senná rýma
Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby „očkování“ přineslo...
Alergie na pyl, senná rýma
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie
Jak se pozná alergie na pyly? Co pro nás může udělat alergolog, když máme podezření na pylovou alergii?
Alergie na pyl, senná rýma
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie
Tajemství pylů
Něco více o nepříteli jménem pylové alergeny. Kterých rostlin se alergik bát nemusí?
Alergie na pyl, senná rýma
Tajemství pylů
Jana má pylovou alergii. Kolik zaplatí? Ušetřila by návštěvou lékaře?
Pokud máme pylovou alergii jen několik dnů v roce, vystačíme si s volně prodejnými léky. Kolik nás to bude stát?
Alergie na pyl, senná rýma
Jana má pylovou alergii. Kolik zaplatí? Ušetřila by návštěvou lékaře?
Pylové alergie
Kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos svědění a slzení očí. To vše jsou příznaky pylové alergie, tzv. polinózy. Sezónní pylová...
Alergie na pyl, senná rýma
Pylové alergie
Jak porazit alergii přírodními prostředky
Alergie je stav přecitlivělosti organismu na určitou látku – alergen. Dnes je již známo, že alergie mají svůj původ v...
Alergie na pyl, senná rýma
Jak porazit alergii přírodními prostředky
Světlem proti alergické rýmě
Rýma patří k nejrozšířenějším projevům alergie. Narozdíl od obyčejné infekční rýmy může člověka trápit i několik měsíců v...
Alergie na pyl, senná rýma Alergie na roztoče
Světlem proti alergické rýmě

Ověřeno našimi zákazníky

100 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1048 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
  • super ceny, rychle doruceni
Ověřený zákazník před 6 dny
„Vše OK, nakupoval jsem poprvé, rozhodně to nebyl můj poslední nákup.“
  • pestrý výběr
  • podrobné popisy a vysvětlení
Ověřený zákazník před 21 dny
„Vše v pořádku, nákup zde doporučuji.“
Ověřený zákazník před měsícem