Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

(foto: ProAlergiky.cz)
(foto: ProAlergiky.cz)

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z rodiny trpí alergií na zvířata. Jenže doma na vás čeká pejsek, kočička nebo jiní domácí mazlíčci, kteří jsou již právoplatnými členy domácnosti. Co si v takové situaci počít?

V první řadě je dobré si uvědomit, že domácí zvíře nebo jeho obydlí je vždy zdrojem alergenů. Pokud je alergie skutečně silná nebo se jedná dokonce o astma, je nutné se se zvířátkem rozloučit a najít mu jiný domov.

V případě mírnějších příznaků lze učinit určitá opatření vedoucí k výraznému snížení zvířecích alergenů v domácnosti. Alergizující totiž nebývá samotná srst zvířete, jak se mnozí lidé domnívají, ale bílkoviny vyskytující se zejména ve slinách, moči, šupinkách kůže apod.

Musíte také počítat s tím, že zvíře může z venkovního prostředí přinést další alergeny jako pyly, prach nebo plísně, ale i bakterie a další nečistoty. Nezapomeňte, že i zvířecí pelíšek je útočištěm velkého množství roztočů.

Pravidelný úklid je základ

První podmínkou soužití je tedy řádný a pravidelný úklid nejen zvířecího pelíšku, ale v podstatě všech prostor, kde se domácí mazlíček pohybuje. Ideálním řešením jsou centrální vysavače, které nečistoty rovnou odvádí z místnosti pryč a nedochází tak k víření prachu. Tento systém se ale pro svoje konstrukční nároky aplikuje zejména u novostaveb.

Řešením pro každou domácnost jsou malé, ale výkonné vysavače s vysokou třídou filtrace. Takový vysavač je odborníkem na odstraňování mikročástic, kterými alergeny jsou. Má dostatečný výkon, výstupní HEPA filtr a prachotěsnou konstrukci. Některé modely jsou vybaveny hubicí s rotačním kartáčem, která si dokáže poradit i s jemnými zvířecími chlupy v kobercích nebo v čalouněném nábytku. Aby byl efekt nejvyšší, měl by úklid domácnosti probíhat každý den.

 

Bezsáčkový vysavač Dyson určený chovatelům chlupatých domácích mazlíčků
Bezsáčkový vysavač Dyson určený chovatelům chlupatých domácích mazlíčků

 

Zvířecí alergeny jsou lehké, poletují ve vzduchu

Zřejmě nejdůležitějším pomocníkem je ale čistička vzduchu. Toto zařízení dokáže bez vaší pomoci účinně zachytit veškeré alergeny a škodlivé látky, které se v domácnosti vyskytují. Aby čistička splnila svůj účel a opravdu alergikovi pomohla, je třeba vybrat takovou, jejíž čisticí výkon dokáže přefiltrovat vzduch v místnosti až 4krát za hodinu. Alergeny tak budou bezpečně a rychle zachyceny ve filtrech.

Takovým pomocníkem je čistička vzduchu Winix, která nabízí nejvyšší výkon, tři modely pro každou velikost místnosti a řadu inteligentních funkcí. Pro zachycení alergenů, ale i těch nejmenších škodlivin používá omyvatelné True HEPA filtry, technologii PlasmaWave a antibakteriálně ošetřený aktivní uhlíkový filtr. Tato technologická kombinace dokáže spolehlivě odstranit nejen alergeny, ale také zápach ze zvířete, který může být v domácnosti cítit. Winix má navíc plně automatický režim. Stačí ji zapnout a o vše ostatní se již postará sama.

 

Čističky vzduchu Winix
Čističky vzduchu Winix

 

Alergolog radí:

Čistý vzduch je pro alergiky opravdu velmi důležitý. Při výběru vhodné čističky je třeba se zaměřit na nejvyšší třídu filtrace a výkon odpovídající velikosti vaší místnosti. Jedině tak dokáže spolehlivě odstraňovat jak zvířecí alergeny, tak i pyly a domácí prach. Čistička vzduchu usnadňuje život nejen alergikům a astmatikům, ale i lidem se sníženou imunitou nebo těm co trpí opakovaným zánětem dýchacích cest.

MUDr. Lenka Mišunová, Ph.D.

Ošetřit můžeme i srst zvířete

Alergeny lze také odstraňovat přímo ze srsti zvířete. Na trhu existuje přípravek Petal Cleanse, který se vtírá přímo do zvířecí srsti a má velkou schopnost alergeny neutralizovat přímo u zdroje. Jedná se o čistě přírodní produkt, zvířeti tedy nijak neškodí. Naopak působí podobně jako kondicionér, kůži hydratuje a tím snižuje uvolňování alergizujících šupinek. Přípravky jsou také vhodné na ošetření čalouněného nábytku.

 

Přípravek na odstranění alergenů ze psí srsti
Přípravek na odstranění alergenů ze psí srsti

 

I když soužití se zvířetem se alergikům nedoporučuje, je stále více způsobů jak dopad na zdraví alergika minimalizovat. Při výběru vhodných řešení a produktů se můžete obrátit na infolinku ProAlergiky 541 212 450, kde vám rádi poradí.

 

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„První nákup a velká spokojenost.“
Ověřený zákazník před 4 dny
  • Rychle doručení
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Kvalitní prověřené výrobky
  • Výborná komunikace
  • Vstřícnost a ochota
  • Skvělá volba i pro ne-alergiky
  • Kvalita produktů
Ověřený zákazník před 6 dny