Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Syndrom nezdravých budov

Z venku krásné, ale uvnitř nezdravé budovy (foto: Sundayphoto)
Z venku krásné, ale uvnitř nezdravé budovy (foto: Sundayphoto)

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S  příznaky tohoto syndromu se potýká každodenně více než 60 % obyvatel vyspělých zemí. Možná vám tento termín prozatím nic neříká, ale je pravděpodobné, že se s ním setkáváte.

Cítíte se v práci nebo doma unavení? Pálí vás oči? Škrábe vás v krku, máte neustále rýmu a trpíte záněty dýchacích cest?  Připadá vám, že vaše pokožka je suchá a podrážděná? Bolí vás často hlava? A zmírní se tyto potíže, když vyrazíte třeba na venkov nebo na dovolenou, ale jakmile se vrátíte, je zase vše ve starých kolejích? Pokud odpovíte ANO na některé z příznaků a především na poslední otázku, je možné, že syndromem nezdravých budov trpíte také.

V uzavřených vnitřních prostorách trávíme naprostou většinu času, ve městech je samozřejmě tento problém mnohem větší, než na venkově. O znečištěném vnějším vzduchu se obecně ví. Už méně se ví, že v uzavřených místnostech je vzduch často ještě horší. Jaké jsou příčiny?

Vysoká koncentrace škodlivých látek

Díky rostoucím cenám energie se ve výstavbě budov projevuje snaha zabránit tepelným ztrátám omezením přirozeného větrání okny a používáním klimatizace. Důsledkem je však kumulace škodlivin ve vnitřním ovzduší budov a to především jejich uvolňováním z konstrukčních materiálů, nábytku či díky nadměrnému užívaní chemických čisticích prostředků. Jedná se zejména o formaldehyd a těkavé organické látky.

Formaldehyd vstupuje do těla především vdechováním, přičemž expozice malým dávkám vyvolává bolesti hlavy, záněty nosní sliznice, slzení a záněty očí. U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Je také znám jeho karcinogenní účinek. Mezi těkavé organické látky řadíme například benzen nebo freony. Opět se můžeme setkat s dráždivým efektem na oční a nosní sliznice a karcinogenním působením některých z nich.

Vlhkost vzduchu

Neméně důležitá je také vlhkost vzduchu. Ta by měla být optimálně na hodnotách 40-60 %, pokud je vyšší dochází k rozvoji plísní a bakterií. V topné sezoně však bojujeme spíše s opakem – hodnota vlhkosti klesá v uzavřených místnostech dlouhodobě pod 20 % .Takto nízká hodnota ale způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest, což následně vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce.

Vysušená sliznice není schopná správně plnit svoji ochrannou funkci a nedokáže se účinně bránit pronikání virů, bakterií, alergenů a prachových částeček hluboko do dýchacích cest. Tento stav negativně ovlivňuje celý imunitní systém a může způsobovat kromě onemocnění i dlouhodobou únavu a vyčerpání.

Co umí kladné a záporné ionty ve vzduchu

Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje kvalitu ovzduší, je přítomnost iontů. Ionty jsou kladně nebo záporně nabité atomy. Otevřený prostor je pravidelně významně dotován ionizovanými částicemi vzduchu, díky volnému elektrickému poli mezi povrchem Země a ionosférou. Ovzduší elektricky neutrální se v přírodě nevyskytuje vůbec. Na tento stav je člověk dlouhodobě adaptován.

Pro pocit komfortu prostředí je tedy určitý počet atmosférických iontů nezbytný.Ve městech a v uzavřených špatně větraných místnostech je však tento přirozený stav narušen. Novodobé stavební materiály jako ocel, kov či beton vytvářejí tzv. Faradayovu klec, kdy je přirozené elektrické pole Země zcela stíněno, k přirozené ionizaci vzduchu tak vůbec nedochází.  

 

 

 

Důležitá je rovnováha

Důležitá je také rovnováha mezi kladnými a zápornými ionty. Vlivem používání syntetických materiálů, klimatizací se syntetickými filtry, působení kladně nabité televizní obrazovky nebo monitoru počítače, používaní laserových tiskáren a kopírek, ale také díky smogu a kouření dochází k nadbytku kladných iontů. Jejich vliv na lidský organismu je stále ještě předmětem výzkumů.

Podle některých  mohou kladné ionty vyvolávat řadu negativních reakcí jako např. nadměrné vyplavováni serotoninu a histaminu. Zvýšená hladina serotoninu v krvi může snížit kapacitu plic a schopnost těla absorbovat kyslík. Serotonin rovněž způsobuje stahování hladkého svalstva, což může vyvolat migrénu, alergické reakce, vznětlivost, horkost, bolesti v krku, průduškový kašel, nevolnost či břišní křeče. Zvýšení hladiny histaminu se může projevit bolestmi srdce, alergiemi, sennou rýmou, nevolností a nespavostí.

Lze se syndromem nezdravých budov bojovat?

Nezbytným opatřením ke zlepšení vnitřního prostředí všech budov je především důsledné větrání. Samozřejmostí by měla být snaha o minimalizování pobytu uvnitř budov a co nejčastější pobyt venku. V praxi to bohužel není vždy možné.

Nečistoty odstraní čistička

Kvalitní čistička vzduchu si dokáže poradit s většinou nečistot vyskytujících se uvnitř budov. Ať už jde o zápach, alergeny, prach či nežádoucí chemické látky uvolňované do vzduchu.

Aby bylo čištění vzduchu účinné, měla by být čistička vybavena HEPA filtry, které zaručují 99,97% účinnost čištění. Zároveň by měla mít dostatečný výkon, aby dokázala vzduch v místnosti přefiltrovat hned několikrát za hodinu. Pouze tak bude zaručen správný výsledný efekt v podobě opravdu čistého vzduchu. Některé čističky jsou navíc vybaveny další důležitou funkcí a tou je plazmový ionizátor.

 

Čistička vzduchu pohlcuje většinu škodlivin a díky plazmové ionizaci dokáže některé z nich neutralizovat přímo ve vzduchu (foto: Winix)
Čistička vzduchu pohlcuje většinu škodlivin a díky plazmové ionizaci dokáže některé z nich neutralizovat přímo ve vzduchu (foto: Winix)

 

Příkladem může být čistička vzduchu Winix vybavená unikátní technologií PlasmaWave, která produkuje kladné a záporné ionty. Nejenom že vzduch je při použití této čističky svěží, ale právě takto nabité atomy dokážou navíc rozkládat bakterie, viry, alergeny a řadu dalších nečistot rovnou na molekulární úrovni.

I když doma nebo v kanceláři používáte čističku vzduchu, nezapomínejte na každodenní větrání, abyste do místnosti dostali kyslík a odvětrali oxid uhličitý.

S nízkou vlhkostí vzduchu si poradí zvlhčovač

Při jeho výběru je potřeba se zaměřit na několik kritérií, přičemž nejdůležitějším je výkon, který by měl vždy odpovídat velikosti místnosti, kde chceme vzduch zvlhčovat. Velmi vhodným vybavením je vestavěný hygrostat, kde si sami nastavíte požadovanou vlhkost a zvlhčovač ji pak automaticky udržuje. Nezbytná je také dostatečná hygiena vody v nádržce přístroje. Ta by měla být nejlépe dlouhodobě chráněna proti množení bakterií a plísní.

Přejít na výběr zvlhčovače vzduchu.

 

Syndrom nemocných budov je bohužel jedním z negativ moderní doby, se kterým budeme muset ve svých životech počítat. Záleží však pouze na nás, zda před ním budeme přivírat oči a tvářit se, že zrovna nás se netýká, nebo zda se rozhodneme aktivně bojovat a zmírnit tak jeho nepříjemné dopady na naše zdraví a celkový životní komfort. 

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 12 dny