Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Za injekci proti alergii zaplatíte

Pětatřicetiletá Eva musí každý měsíc na alergologii na injekce. Tento týden ji čekalo v ordinaci překvapení. Ačkoli ministerstvo zdravotnictví prohlašovalo, že za podání alergenové vakcíny si lékař třicet korun účtovat nemá, sestra pacientku o poplatek požádala.

„Nestrávila jsem tam víc než dvě minuty, nikdo se mnou o mých potížích nemluvil. Vůbec jsem nepochopila, za co mám platit,“ rozčiluje se alergička Eva. Pokoušela se hádat, ale po chvíli „boj“ vzdala.

Aby skončily zmatky v ordinacích, vydala v pátek Česká společnost alergologie a klinické imunologie prohlášení, že každé injekci by mělo předcházet vyšetření. Což pro pacienta znamená povinnost zaplatit regulační poplatek.

„Jedná se o léčbu, která má svá rizika a přísná pravidla. Je nutné před injekcí pacienta vyšetřit a po ní třicet minut sledovat,“ vysvětluje předseda alergologů Vít Petrů.

Alergenovou vakcínu nelze podle jeho slov srovnávat s vitaminovou injekcí nebo podáním léků proti bolesti. Problém je v tom, že řada pacientů si stejně jako už citovaná Eva stěžuje, že lékař pouze píchne vakcínu a žádné vyšetření, které mu dává nárok na třicetikorunový poplatek, neprovádí.

Mnohdy dokonce injekci podává pouze sestra a pacient se k lékaři vůbec nedostane. „Ano, evidujeme i takové ohlasy. Je bez debaty, že pokud lékař pacienty vyšetří, poplatek musí vybrat. Alergologové by ovšem měli přesně popsat, co takové vyšetření zahrnuje, aby měli pacienti jasno,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podání vakcíny sestrou však za vyšetření podle jeho slov určitě být považováno nemůže.

Petr Panzner z ústavu imunologie a alergologie zdůrazňuje, že jeho kolegové, kteří před podáním injekce pacienta nevyšetří, postupují špatně. „Na našem pracovišti se vždycky vyšetřuje, ale vím, že jinde to stoprocentně platit nemusí. Nabádali jsme už dávno před zavedením poplatků, aby injekci předcházela vyšetření,“ říká Petr Panzner.

Lékař musí podle jeho slov především sledovat, jaké reakce má pacient po vpichu vakcíny. A to třeba i tehdy, pokud na injekce dochází každý týden. Tak často chodí lidé, kteří s léčbou alergie teprve začínají. Musí k alergologovi každý týden třeba i osmkrát za sebou.

„V těchto případech je to pro pacienta nepříjemné, ale nedá se nic dělat, lékař ho vyšetřit musí,“ říká imunolog Panzner.

U zubaře jako na pohotovosti Alergologové nejsou první skupinou lékařů, která bude muset vysvětlovat, jak konkrétně u nich vypadá zpoplatněné klinické vyšetření. Tak například u zubařů se třicet korun platí při první prohlídce, kterou pacient absolvuje.

Stomatolog jeho zuby kompletně vyšetří. Pokud najde více kazů, které nemůže najednou ošetřit, a pacienta přeobjedná na další den, za tato ošetření už se třicet korun neplatí.

Pořád však existuje možnost, že při dalších návštěvách stomatolog najde jiný problém, kvůli kterému bude muset pacienta znovu vyšetřit. Zubaři si navíc prosadili výjimku, že za ošetření u jiného lékaře než u toho, u něhož je pacient registrován, se platí více: devadesát korun jako na pohotovosti.

To i tehdy, když k němu přijdete v ordinačních hodinách. Jiná situace nastává, pokud za sebe zubaři zaskakují například při nemoci nebo o dovolené. Pacient pak platí třicet korun.

Zdroj: zdravi.idnes.cz, autor Lucie Fydecká

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Skvělá domluva, rychlé doručení“
Ověřený zákazník před 4 hodinami
  • rychlost
  • ceny
Ověřený zákazník před 10 hodinami
  • V pátek jsme objednali, v úterý zboží dorazilo.
Ověřený zákazník před 4 dny