Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Před nákupem mobilní klimatizace si musíte určit parametry, které by měl přístroj splňovat, aby vyhovoval klimatizovanému prostoru i vašim potřebám. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

Informace o fungování a výhodách těchto přístrojů najdete v úvodu sekce Mobilní klimatizace.
Chcete si dobře vybrat? S výběrem mobilní klimatizace vám odborně poradíme.
1

Klimatizace, nebo ochlazovač vzduchu?

Následující doporučení se týkají klimatizací vybavených tepelným výměníkem s chladivem. V obchodech však také můžete narazit na ochlazovače vzduchu, někdy zjednodušeně nazývané jako mobilní klimatizace bez hadice. Ty však pracují na jiném principu – vzduch ochlazují pomocí filtru nasáklého studenou vodou. Tento způsob chlazení je méně účinný a dochází při něm ke zvlhčení vzduchu, což může zvyšovat dusnost místnosti. („Normální“ klimatizace naproti tomu vlhkost snižuje.)

Ochlazovače jsou však tišší a spotřebují daleko méně elektřiny než klimatizace. Do ochlazovačů je potřeba doplňovat vodu a také led nebo chladicí vložky. Hlavním parametrem pro jejich výběr je vzduchový výkon.
2

Chladicí výkon a velikost místnosti

Chladicí výkon klimatizací se udává ve dvou jednotkách, a to v britských termálních jednotkách (BTU) a kilowattech (kW). Pokud jeden údaj chybí, můžete si jej z druhého snadno vypočítat:


1 BTU = 0,000293 kW

1 kW = 3414 BTU

 

Potřebný chladicí výkon klimatizace si určíte podle velikosti místnosti, kterou chcete klimatizovat. Obecně platí, že na 1 m3 místnosti je potřeba chladicí výkon zhruba 35 W (0,035 kW):
 

plocha podlahy v m2 × výška stropu v m × 0,035 = potřebný chladicí výkon v kW 
 

Za různých okolností je vhodné požadovat výkon vyšší nebo naopak nižší:

  • +10 % – velmi slunečná místnost, podkrovní místnost, nezateplená budova
  • +1,2 kW (4000 BTU) – kuchyně
  • +0,2 kW (600 BTU) na každou další osobu navíc – místnosti využívané více než dvěma osobami
  • –10 % – stinná místnost
Pokud budete klimatizaci používat střídavě ve více místnostech, potřebný výkon vypočtěte dle objemu té největší místnosti.

U stále většího počtu klimatizací můžete narazit na údaj o minimální velikosti místnosti. Ten souvisí s použitím ekologičtějšího, ale hořlavějšího chladiva R290. Pokud potřebujete klimatizovat místnost menší než cca 14 m2, před nákupem si tento údaj ověřte.
3

Vzduchový výkon

U klimatizací je dobré přihlížet i ke vzduchovému výkonu přístroje neboli velikosti průtoku vzduchu. Ten rozhoduje o tom, jak dobře bude klimatizace rozhánět ochlazený vzduch po místnosti. Udává se v metrech krychlových (m3) za hodinu.

Přístroje určené do větších místností obvykle mívají nejen vysoký chladicí výkon, ale i ten vzduchový, nicméně nemusí to být pravidlem. Některé modely mají menší průtok vzduchu, ale zároveň výkonnější kompresor a lépe provedený tepelný výměník. Vyfukují tak méně vzduchu, zato chladnějšího.
4

Způsob odvodu zkondenzované vody

U každé klimatizace se během chlazení a odvlhčování sráží voda, kterou přístroj odebírá ze vzduchu. Tu je potřeba nějakým způsobem z přístroje odvádět. Nejčastěji se nabízejí tyto možnosti:
  1. Voda stéká do nádržky, odkud je potřeba ji čas od času vylít.
  2. Voda se odpařuje a odchází ven společně s teplým vzduchem nebo zpět do místnosti s ochlazeným vzduchem. Tento způsob je samozřejmě komfortnější. V hodně vlhkém prostoru se přesto může stávat, že se v nádržce malé množství vody objeví, jelikož se nestačí všechna odpařit.
5

Výfukové lamely a směr proudění vzduchu

Cirkulace ochlazeného vzduchu je velice důležitá. Pokud by byly lamely pouze vodorovně, může pocitová teplota způsobit nepříjemný chlad od nohou (chladný vzduch jde dolů). Výhodou jsou naklápěcí lamely, pomocí kterých si vzduch nasměrujete do požadovaného místa. U některých modelů narazíte na funkci swing (houpačka), díky které se lamely samostatně kývají (natáčejí tam a zpátky) a vzduch proudí rovnoměrněji do celé místnosti.

6

Hlučnost

V jednom přístroji nachází jak ventilátor, tak i kompresor, který je u nepřenosných splitových klimatizací standardně umístěn v jednotce mimo budovu právě kvůli hluku. Nicméně hlučnost závisí na výkonu přístroje a ten u mobilních jednotek nemusí být tak vysoký jako u splitových klimatizací. Hladina hluku se pohybuje kolem 50–70 dB, což se jako daň za příjemné klima určitě vyplatí. Hlučnost do 60 dB by většinu lidí neměla rušit ani během spánku.
 

Většinou není nutné, aby jednotka chladila na plný výkon a po celý den zcela bez přestávek. Mobilní klimatizace vypne chlazení (kompresor), jakmile dosáhne vámi nastavené teploty vzduchu. V tu chvíli je o poznání tišší.

7

Spotřeba elektrické energie

Klimatizace patří mezi velké žrouty elektřiny. Zásadní z hlediska výběru klimatizace by proto měla být také její energetická třída, na které zcela významně závisí provozní výdaje. V našem e-shopu ProAlergiky.cz najdete jen takové produkty, které splňují přísná kritéria a byly zařazeny alespoň do energetické třídy A.


Při výběru vám také mohou pomoci tyto dva údaje:


EER (Energy Efficiency Ratio)


Jedná se o poměr mezi výkonem klimatizace a odebranou elektrickou energií. Hodnota se pohybuje od 2 do 4. Čím je číslo vyšší, tím efektivněji přístroj pracuje a tím více šetří energii.


COP (Coefficient of Performance)


Jedná se o poměr mezi výkonem tepelného čerpadla a odebrané elektrické energie. Dá se říci, že je tímto údajem vyjádřena účinnost a efektivita práce tepelného čerpadla. Hodnota se pohybuje od 2,5 do 4,5. Čím je číslo vyšší, tím efektivněji přístroj pracuje a tím více šetří energii.


Provozní náklady můžete významně snížit i vy sami, a to vhodným používáním zařízení. Velký vliv má například utěsnění pootevřeného okna, ve kterém je nainstalována hadice pro odvod horkého vzduchu. Ani byste neměli klimatizaci nastavovat na nejvyšší výkon, pokud potřebujete teplotu v místnosti snížit jen trochu. 

8

Odvlhčování, vytápění a další funkce klimatizací

Převážná většina klimatizací nabízí i funkci odvlhčování, což ocení lidé s vlhkostí nad 60 %, při které hrozí růst plísní. Výkon odvlhčování se udává v litrech za hodinu. Snížením teploty vzduchu během klimatizování klesá výkon odvlhčování. Pokud je vaším problémem nadměrná vlhkost vzduchu, doporučujeme raději pořízení odvlhčovače vzduchu

Některé modely jsou vybaveny funkcí topení. Přístroj tak může fungovat jako přímotop. Přitápění lze používat v místnostech s teplotou nad 10 °C a výsledná teplota bude vyšší o cca 5 °C.

Některé modely je možné umístit i do zastřešeného prostoru mimo byt, například na balkon nebo do zimní zahrady. Nezabírají tak místo v obytné místnosti a neruší svým hlukem.
9

Filtrace vzduchu

Mobilní klimatizační jednotky mohou být vybaveny předfiltrem. Tento filtr má za úkol zachycovat hrubý prach a podobné nečistoty a chránit tak vnitřek jednotky před znečištěním. Tím prodlužuje životnost přístroje. Dá se čistit nebo omývat.

Výjimečně se u klimatizací objevují i další druhy filtrů, například uhlíkový na odstraňování pachů. Na čistění vzduchu je však vhodné používat specializovaný přístroj – čističku vzduchu. Je energeticky výrazně úspornější a vhodná pro celoroční provoz. 
10

Druh chladiva

Chladivo je chemická látka, která se nachází v uzavřeném okruhu klimatizace a stará se o přenos tepla a chladu správným směrem. Moderní chladiva již nepoškozují ozonovou vrstvu, nicméně jsou mezi nimi rozdíly ve vlivu na životní prostředí i v energetické účinnosti. 

Nejčastěji se můžete setkat s druhy označovanými jako R290 nebo R32, výjimečně pak u starších modelů ještě s typem R410A, který je méně šetrný k ozonové vrstvě a méně účinný.

Často kladené otázky

Existuje mobilní klimatizace bez hadice? Přijde mi, že hadice je dost nepraktická.

Hadice je nedílnou součástí mobilní klimatizace. Je totiž nutná pro odvod horkého vzduchu mimo klimatizovanou místnost. Jakmile klimatizaci nainstalujete a hadici vyvedete ven oknem nebo otvorem ve zdi, nemáte s hadicí žádnou práci. Existují také přístroje, kterým se říká ochlazovače vzduchu, a ty hadici nemají. Fungují totiž na jiném principu než tradiční klimatizace.

Jak pomůže klimatizace alergikovi?
Pro lidi alergické na plísně nebo roztoče může být klimatizace užitečná zejména během vlhkého léta, neboť ochlazením a odvlhčením vzduchu se v místnosti zhoršují podmínky pro množení plísní a roztočů. Klimatizace vybavené kvalitní filtrací pak pomáhají i lidem přecitlivělým na pylové a zvířecí alergeny. Samotný chladnější vzduch přináší úlevu pro dýchací cesty podrážděné alergií.
Jaký je rozdíl mezi mobilní klimatizací a odvlhčovačem vzduchu?
Když si u klimatizace odmyslíme všechny možné přídavné funkce a budeme se bavit pouze o samotném chladicím systému, pak jsou si mobilní klimatizace a odvlhčovače po technické stránce velmi podobné. Oba přístroje ochlazují vzduch, který jimi protéká. Tím z něj odebírají přebytečnou vlhkost. Rozdíl je ale v tom, že odvlhčovač vzduch při vypuštění do prostoru opět ohřeje, zatímco klimatizace ne. Díky tomu mohou klimatizace se zabudovaným ohřevem fungovat i jako odvlhčovač vzduchu.
Klimatizace prý vysušuje vzduch a může být zdrojem plísně. Je tím pádem bezpečná pro astmatiky nebo malé děti?
Pokud nezanedbáte údržbu, nemusíte mít strach z plísní ani jiných mikroorganismů, kterým by se mohlo líbit ve vaší klimatizační jednotce. Mobilní klimatizace se udržují poměrně snadno. Astmatici, kterým vadí prudké střídání teploty vzduchu, si v létě musí dávat pozor na přechlazené prostory. Klimatizace skutečně snižují vlhkost vzduchu, proto je nutné i v klimatizovaných prostorách dodržovat pitný režim.
Mám astma a četla jsem, že pro mě klimatizace není vhodná. Bydlíme ale vpodkrovním bytě, tak bychom ji nutně potřebovali.Co mi doporučíte?
Astmatik by měl věnovat zvýšenou pozornost správnému používání klimatizace,protože prudké změny teploty nebo vlhkosti vzduchu mohou zhoršovatastmatické potíže. V první řadě se snažte, aby vzduch v klimatizovanémístnosti byl maximálně o 3 až 5 °C chladnější, než je vzduch v okolí.Nenechte klimatizaci foukat přímo na sebe. Při delším pobytu vklimatizovaných prostorách dbejte na přísun tekutin a zvlhčování dýchacíchcest, a to například nosním sprejem na bázi mořské vody nebo ještě lépeinhalací minerální vody. Klimatizujete-li vzduch doma, pomocí vlhkoměru sihlídejte, aby jeho vlhkost neklesala pod 40 %. Pro zvýšení vzdušné vlhkostije možné použít zvlhčovač vzduchu.
Říká se, že klimatizace nejsou ze zdravotního hlediska moc vhodné. Hodně lidí má z klimatizace například angínu. Jak je to?

Klimatizace je užitečný pomocník, ale musí se správně provozovat a udržovat, aby bylo její používání zcela bezpečné. Požadovaná teplota vzduchu musí být nastavena tak, aby byla jen o zhruba 5 °C nižší, než je aktuální teplota venku. Jinak hrozí riziko nachlazení. Je také vhodné kontrolovat vlhkost vzduchu, aby nebyla příliš nízká (pod cca 35 %) a nedocházelo k vysušování sliznic dýchacích cest. Klimatizační jednotku je nutné pravidelně čistit, aby se nestala zdrojem bakterií. To, že něco není v pořádku, často poznáte už podle zápachu vycházejícího z přístroje.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Super, telefonická podpora a poradna, dodání zboží do druhého dne“
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Dobrá rychlá komunikace
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 4 dny
  • Kvalitní zboží
  • Dodání vždy v pořádku
Ověřený zákazník před 5 dny