Jak vybrat mobilní klimatizaci
Informace o fungování a výhodách těchto přístrojů najdete v úvodu sekce Mobilní klimatizace.
Klimatizace, nebo ochlazovač vzduchu?
Ochlazovače jsou však tišší a spotřebují daleko méně elektřiny než klimatizace. Do ochlazovačů je potřeba doplňovat vodu a také led nebo chladicí vložky. Hlavním parametrem pro jejich výběr je vzduchový výkon.
Chladicí výkon a velikost místnosti
Chladicí výkon klimatizací se udává ve dvou jednotkách, a to v britských termálních jednotkách (BTU) a kilowattech (kW). Pokud jeden údaj chybí, můžete si jej z druhého snadno vypočítat:
1 BTU = 0,000293 kW
1 kW = 3414 BTU
Potřebný chladicí výkon klimatizace si určíte podle velikosti místnosti, kterou chcete klimatizovat. Obecně platí, že na 1 m3 místnosti je potřeba chladicí výkon zhruba 35 W (0,035 kW):
plocha podlahy v m2 × výška stropu v m × 0,035 = potřebný chladicí výkon v kW
Za různých okolností je vhodné požadovat výkon vyšší nebo naopak nižší:
- +10 % – velmi slunečná místnost, podkrovní místnost, nezateplená budova
- +1,2 kW (4000 BTU) – kuchyně
- +0,2 kW (600 BTU) na každou další osobu navíc – místnosti využívané více než dvěma osobami
- –10 % – stinná místnost
U stále většího počtu klimatizací můžete narazit na údaj o minimální velikosti místnosti. Ten souvisí s použitím ekologičtějšího, ale hořlavějšího chladiva R290. Pokud potřebujete klimatizovat místnost menší než cca 14 m2, před nákupem si tento údaj ověřte.
Vzduchový výkon
Přístroje určené do větších místností obvykle mívají nejen vysoký chladicí výkon, ale i ten vzduchový, nicméně nemusí to být pravidlem. Některé modely mají menší průtok vzduchu, ale zároveň výkonnější kompresor a lépe provedený tepelný výměník. Vyfukují tak méně vzduchu, zato chladnějšího.
Způsob odvodu zkondenzované vody
- Voda stéká do nádržky, odkud je potřeba ji čas od času vylít.
- Voda se odpařuje a odchází ven společně s teplým vzduchem nebo zpět do místnosti s ochlazeným vzduchem. Tento způsob je samozřejmě komfortnější. V hodně vlhkém prostoru se přesto může stávat, že se v nádržce malé množství vody objeví, jelikož se nestačí všechna odpařit.
Výfukové lamely a směr proudění vzduchu
Cirkulace ochlazeného vzduchu je velice důležitá. Pokud by byly lamely pouze vodorovně, může pocitová teplota způsobit nepříjemný chlad od nohou (chladný vzduch jde dolů). Výhodou jsou naklápěcí lamely, pomocí kterých si vzduch nasměrujete do požadovaného místa. U některých modelů narazíte na funkci swing (houpačka), díky které se lamely samostatně kývají (natáčejí tam a zpátky) a vzduch proudí rovnoměrněji do celé místnosti.
Hlučnost
Většinou není nutné, aby jednotka chladila na plný výkon a po celý den zcela bez přestávek. Mobilní klimatizace vypne chlazení (kompresor), jakmile dosáhne vámi nastavené teploty vzduchu. V tu chvíli je o poznání tišší.
Spotřeba elektrické energie
Klimatizace patří mezi velké žrouty elektřiny. Zásadní z hlediska výběru klimatizace by proto měla být také její energetická třída, na které zcela významně závisí provozní výdaje. V našem e-shopu ProAlergiky.cz najdete jen takové produkty, které splňují přísná kritéria a byly zařazeny alespoň do energetické třídy A.
Při výběru vám také mohou pomoci tyto dva údaje:
EER (Energy Efficiency Ratio)
Jedná se o poměr mezi výkonem klimatizace a odebranou elektrickou energií. Hodnota se pohybuje od 2 do 4. Čím je číslo vyšší, tím efektivněji přístroj pracuje a tím více šetří energii.
COP (Coefficient of Performance)
Jedná se o poměr mezi výkonem tepelného čerpadla a odebrané elektrické energie. Dá se říci, že je tímto údajem vyjádřena účinnost a efektivita práce tepelného čerpadla. Hodnota se pohybuje od 2,5 do 4,5. Čím je číslo vyšší, tím efektivněji přístroj pracuje a tím více šetří energii.
Provozní náklady můžete významně snížit i vy sami, a to vhodným používáním zařízení. Velký vliv má například utěsnění pootevřeného okna, ve kterém je nainstalována hadice pro odvod horkého vzduchu. Ani byste neměli klimatizaci nastavovat na nejvyšší výkon, pokud potřebujete teplotu v místnosti snížit jen trochu.
Odvlhčování, vytápění a další funkce klimatizací
Některé modely jsou vybaveny funkcí topení. Přístroj tak může fungovat jako přímotop. Přitápění lze používat v místnostech s teplotou nad 10 °C a výsledná teplota bude vyšší o cca 5 °C.
Některé modely je možné umístit i do zastřešeného prostoru mimo byt, například na balkon nebo do zimní zahrady. Nezabírají tak místo v obytné místnosti a neruší svým hlukem.
Filtrace vzduchu
Výjimečně se u klimatizací objevují i další druhy filtrů, například uhlíkový na odstraňování pachů. Na čistění vzduchu je však vhodné používat specializovaný přístroj – čističku vzduchu. Je energeticky výrazně úspornější a vhodná pro celoroční provoz.
Druh chladiva
Nejčastěji se můžete setkat s druhy označovanými jako R290 nebo R32, výjimečně pak u starších modelů ještě s typem R410A, který je méně šetrný k ozonové vrstvě a méně účinný.
Často kladené otázky
Existuje mobilní klimatizace bez hadice? Přijde mi, že hadice je dost nepraktická.
Hadice je nedílnou součástí mobilní klimatizace. Je totiž nutná pro odvod horkého vzduchu mimo klimatizovanou místnost. Jakmile klimatizaci nainstalujete a hadici vyvedete ven oknem nebo otvorem ve zdi, nemáte s hadicí žádnou práci. Existují také přístroje, kterým se říká ochlazovače vzduchu, a ty hadici nemají. Fungují totiž na jiném principu než tradiční klimatizace.
Jak pomůže klimatizace alergikovi?
Jaký je rozdíl mezi mobilní klimatizací a odvlhčovačem vzduchu?
Klimatizace prý vysušuje vzduch a může být zdrojem plísně. Je tím pádem bezpečná pro astmatiky nebo malé děti?
Mám astma a četla jsem, že pro mě klimatizace není vhodná. Bydlíme ale vpodkrovním bytě, tak bychom ji nutně potřebovali.Co mi doporučíte?
Říká se, že klimatizace nejsou ze zdravotního hlediska moc vhodné. Hodně lidí má z klimatizace například angínu. Jak je to?
Klimatizace je užitečný pomocník, ale musí se správně provozovat a udržovat, aby bylo její používání zcela bezpečné. Požadovaná teplota vzduchu musí být nastavena tak, aby byla jen o zhruba 5 °C nižší, než je aktuální teplota venku. Jinak hrozí riziko nachlazení. Je také vhodné kontrolovat vlhkost vzduchu, aby nebyla příliš nízká (pod cca 35 %) a nedocházelo k vysušování sliznic dýchacích cest. Klimatizační jednotku je nutné pravidelně čistit, aby se nestala zdrojem bakterií. To, že něco není v pořádku, často poznáte už podle zápachu vycházejícího z přístroje.
Ověřeno našimi zákazníky
Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece
- Dobrá rychlá komunikace
- Rychlé dodání
- Kvalitní zboží
- Dodání vždy v pořádku