Infolinka 541 212 450


Jak se vyhnout pylům doma i venku

Nejen ve venkovních prostorách se setkáme s pyly trav, bylin a stromů, ale bohužel nás obvykle trápí i doma, v práci či ve škole. (foto: Dreamstime.com)

Nejen ve venkovních prostorách se setkáme s pyly trav, bylin a stromů, ale bohužel nás obvykle trápí i doma, v práci či ve škole. (foto: Dreamstime.com)


Pyl se šíří vzduchem stejně jako prach. Napadá dýchací cesty a u citlivých osob způsobuje alergické záchvaty. Čím více se alergik „svým“ pylovým alergenům vystavuje, tím více se jeho onemocnění komplikuje.
Alergie se může rozšiřovat i na další alergeny nebo může přecházet na jiné orgány těla, například z nosu na plíce. Proto je na místě se pylům vyhýbat.

Ani v budovách, kde trávíme nejvíce času, nejsme před pyly chráněni. Pylová zrnka se do bytů, kanceláří nebo školních tříd dostávají převážně otevřenými okny, jenže větrat se musí nebo si je doneseme sami na sobě.

Okenní sítě proti pylu

V místnostech se před pyly můžeme chránit jednoduše – insta­lací protipylových sítí do oken. Ty zadrží většinu pylových zrn přilétajících z venku. Lze tak bez problémů větrat i v pylové sezóně.

Protipylové sítě kvůli své vysoké hustotě trochu stíní, a proto je instalujeme pouze do některých oken, kterými nejčastěji větráme.

Čističky vzduchu pyly odstraní

Pyly velmi účinně odstraňují čističky vzduchu, a to díky mikrofiltrům, které obsahují. Pylové alergeny jsou oproti ostatním nečistotám velmi lehké, zůstávají ve vzduchu a jinak než čističkou vzduchu se jich doma budete zbavovat jen velmi těžko.

Základním kritériem při výběru čističky vzduchu je vzduchový výkon motoru. Tento výkon by měl odpovídat velikosti místnosti, ve které bude stroj používán. Pro potřeby alergiků by měla čistička 4krát za hodinu přefiltrovat veškerý vzduch v místnosti.

Čistý vzduch bez pylů a dalších nečistot

Tip: Investice do kvalitní čističky vzduchu není malá, proto se vyplatí výběr pečlivě zvážit. Co má umět čistička pro pylového alergika?

Vhodným doplňkem čističky vzduchu je sprej proti vzdušným alergenům.

Sprej dokáže neutralizovat pyly, spory plísní a další alergizující nečistoty vznášející se ve vzduchu.

Větší důraz na pořádek

Pyl, který se dostane do místností, se usazuje spolu s prachem. Abychom zabránili jeho dalšímu víření, odstraňujeme jej pravidelným úklidem – kvalitním vysavačem a stíráním vlhkým hadrem.

Pyl si nosíme domů na vlasech a oblečení, na kterých ulpívá. Snažíme se proto převlékat už v předsíni a tam také venkovní oblečení uchovat. Před spaním bychom se také měli osprchovat a umýt si vlasy. Ze stejných důvodů prádlo v pylové sezoně nesušíme venku.

Triky pro boj s pyly v přírodě  

Mimo domov je vyhýbání se pylům složitější, ale čím více z následujících pravidel budeme dodržovat, tím méně alergických reakcí nás čeká:

 • Nejméně pylu se v ovzduší vyskytuje obvykle brzy ráno a po dešti (s výjimkou bouřky, která naopak může alergeny rozvířit). Chceme-li jít na procházku, raději ráno, než odpoledne.
 • Sledujeme pylové zpravodajství, abychom znali výskyty „svých“ pylů v ovzduší. S předstihem si necháme předepsat potřebné léky nebo si nakoupíme různé nosní spreje.
 • V přírodě se nejméně pylu vyskytuje v lese (pozor, na okrajích lesa jej zase bývá více) a u vodních ploch (kde nejsou břehy zarostlé).
 • Při procházkách nebo projížďkách na kole si chráníme oči brýlemi.
 • Při jízdě autem nevětráme oknem.
 • Zjistíme si, jak námi nesnášené rostliny vypadají, abychom s nimi omylem nepřišli do kontaktu.
 • Před pylovou „vlnou“ je možné ujet do jiných zeměpisných šířek nebo nadmořských výšek, kde námi nesnášené rostliny kvetou jindy než u nás, anebo v menší míře.

V kritickém období se vyhýbáme různým dráždivým látkám, které by mohly příznaky zhoršovat – pobyt v zakouřeném nebo prašném prostředí, kontakt s těkavými látkami, čisticími prostředky a dalšími chemikáliemi atd.

Očista a posilování dýchacích cest inhalací

Je jasné, že se nedá vyhnout pylům stoprocentně, alespoň ne venku. Zdravotní stav dýchacích cest a jejich odolnost vůči alergenům se ale dá výrazně zlepšit pořízením inhalátoru. Inhalátor je jednoduchý přístroj, který z minerální nebo slané vody vyrábí léčebnou mlžinu (studenou páru). Vdechováním této mlžiny se ošetřují dýchací cesty:

 • odstraňují se alergeny a další nečistoty usazené na sliznici
 • zmenšují se otoky znesnadňující dýchání
 • rozpouští se nadbytečný hlen
 • zvyšuje se odolnost dýchacího ústrojí proti alergenům i choroboplodným zárodkům

TIP:  Máme pro vás podrobný návod, jak vybrat dobrý inhalátor.

Potřebujete poradit?

Pomůžeme vám s výběrem ideálního řešení vaší alergie na pyl? Ozvěte se nám.


Články na podobné téma