úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na roztoče > Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Polti)

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je doporučován mimo jiné alergikům. Užitečný je například při alergii na roztoče nebo zvířata. Jak postupovat, aby bylo odstraňování těchto alergenů účinné?

Dejme stranou ekologičnost, účinnost na odolnou špínu a další výhody parního čištění. Je horká pára účinná i proti alergenům? Proti mnohým z nich ano. Alergeny totiž až na výjimky patří mezi bílkoviny a většinu z nich dokáže pára horkem rozložit na sloučeniny, které již nebudou alergizovat.

Roztoči: Zaměřte se na postele

Na roztoče i jejich exkrementy, které jsou hlavním zdrojem alergenu, je vroucí pára bezesporu účinná. Hlavními útočišti roztočů jsou jak známo matrace postelí, polštáře, přikrývky a čalouněný nábytek.

Jde obvykle o vysoké a rozměrné předměty, jejichž čištění je časově náročné. Pára musí proniknout co nejhlouběji a mít svůj čas na působení, proto je potřeba postupovat pomalu. Nevynechejte žádnou část povrchu a nezapomeňte, pokud to předmět umožňuje, jej otočit a ošetřit i z druhé strany.

Pokud matrace a další části postelí nechráníte před roztoči i jiným způsobem, například protiroztočovými povlaky, nejpozději po půl roce je potřeba čištění opakovat, protože roztoči budou zpět. Správný čas poznáte podle toho, že se vám začnou vracet příznaky alergie.

Parním čističem lze čistit také koberce, různé předložky nebo třeba textilní hračky. Ostatní textilie je lepší pravidelně prát.

Alergeny z koček, psů a dalších domácích zvířat: Pára usnadní úklid

Hlavním problémem zvířecích alergenů je jejich všudypřítomnost. Jsou schopny ulpívat na téměř jakémkoli povrchu, což komplikuje jejich odstraňování. Ne všechny jsou totiž omyvatelné nebo čistitelné horkou párou – třeba běžné stěny.

Parní čistič tak alespoň pomůže s údržbou koberců, čalouněného nábytku nebo pelíšků (včetně klecí, terárií a akvárií) a hraček vašich domácích mazlíčků. U omyvatelných ploch se díky němu dostanete i do různých spár a otvorů, odkud byste alergeny běžným hadříkem stěží vytřeli.

Pokud zvíře, na které je někdo z členů domácnosti alergický, chováte i nadále, opakujte parní úklid alespoň jednou měsíčně. Nezapomínejte však na další opatření pro snižování zvířecích alergenů, jako jsou čištění vzduchu, vysávání několikrát týdně nebo nastavení pravidel pohybu zvířete po bytě.

Dbejte na řádné uschnutí, hlavně u postelí

Parní čištění může u většiny alergií fungovat jako součást sady opatření na snižování počtu alergenů. Určité úklidové práce s ním můžete provádět důkladněji a rychleji. Lze ho aplikovat na většinu povrchů v domácnosti.

Parní vysavač Polti Lecoaspira s rozsáhlým příslušenstvím vyčistí opravdu všeParní vysavač Polti Lecoaspira s rozsáhlým příslušenstvím vyčistí opravdu vše

Pozor jen na zůstatkovou vlhkost, kterou v sobě mají tendenci po čištění udržovat čalouněné a jiné nasákavé povrchy. Tu může být ve vlhčích nebo špatně větraných prostorech problém včas vysušit. Vlhkost pak může být lákadlem pro plísně nebo jiné vlhkomilné „breberky“.

Jak nežádoucí provlhčení předmětů omezit na minimum? První možností je používání čističů vytvářejících takzvanou přehřátou (suchou) páru – pára při dosažení určité teploty přestává uvolňovat vlhkost. A druhou možností je okamžité odsátí vlhkosti, které zvládají parní vysavače neboli parní čističe kombinované s vysavačem.

Prát, nebo čistit párou?

Někdy ale máte na výběr. Třeba polštáře a přikrývky uschnou samozřejmě rychleji po propaření než po vyprání. Občas je samozřejmě vyprat musíte, ale parním čištěním můžete výrazně prodloužit rozestupy mezi praními.

Jaké máte s úklidem pomocí parního čističe nebo parního vysavače zkušenosti vy? Zmírnily se u vás alergické reakce?

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Související články
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli

Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co...

Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků
Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků

Pro úklid v rodině alergika platí trochu jiná pravidla než v domácnostech, kde žádní...

Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu
Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu

Alergie na prach je dosti nepřesný pojem. Tím, co alergikům ve skutečnosti vadí,...

Dovolená a tábory s alergií na roztoče
Dovolená a tábory s alergií na roztoče

S létem přichází čas dovolených, škol v přírodě a letních táborů. Pro alergiky na...

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna
Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány...