úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Jak podpořit imunitu na podzim a v zimě

Jak podpořit imunitu na podzim a v zimě

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 4. 11. 2012

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Pohyb na čerstvém vzduchu dokáže imunitě hodně pomoci (zdroj: SXC)

Opakované infekce dýchacích cest se týkají spousty lidí, i když u alergiků a astmatiků jsou častější a komplikovanější. Možností povzbuzování imunity je spousta. A ne všechny vás vyjdou draho.

Doplňky stravy: Opravdu vám něco chybí?

Když jsme často nemocní, něco nám chybí. Alespoň tak uvažuje většina lidí. A proto s oblibou sahá po různých doplňcích stravy. Živin, které se podílejí na fungování lidské imunity, je celá řada:

  • Vitaminy a minerály: Pro správně fungující imunitu tělu nestačí jen dostatečný přísun oblíbeného vitaminu C. Je potřeba řada různých vitaminů, minerálů a stopových prvků. Dávejte přednost kvalitním multivitaminovým a multiminerálním přípravkům s vysokou vstřebatelností.
  • Glukany: Tyto speciální druhy složitějších cukrů nabývají na významu a popularitě. Jsou zřejmě schopny upravovat fungování imunity, a to nejen co do ochrany před infekcemi, ale i co do alergií.
  • Probiotika: Laktobacily, bifidobakterie atd. Ve střevech fungují jako vnitřní bariéra proti některým infekcím, podporují tvorbu protilátek a tlumí záněty. Existují i v kapkách pro nejmenší děti. Probiotika obnovují střevní mikrofloruProbiotika obnovují střevní mikrofloru
  • Některé léčivé rostliny: Snad každá třetí rostlina je označována jako dobrá na imunitu. Rozdíly v kvalitě a tím i účinnosti přípravků na trhu jsou však velké. Záleží i na takových věcech, jako ze které části rostliny je přípravek získáván a v jakých podmínkách rostlina vyrostla. Proto i velmi oblíbená echinacea může jednou pomoct a jindy ani trochu. K dalším nadějným „imunologickým“ léčivkám patří aloe vera, lichořeřišnice nebo měsíček lékařský.
  • Některé mastné kyseliny: Zejména typ omega-3 (EPA a DHA). Mimochodem rybí tuk, který do nás v dětství tlačily maminky, je bohatý právě na tyto mastné kyseliny. Omega 3 mají pozitivní vliv na imunitní procesyOmega 3 mají pozitivní vliv na imunitní procesy
  • Některé aminokyseliny
  • Některé enzymy
  • Speciální látky jako MSM nebo pyknogenol

Snad s výjimkou MSM jsou všechny jmenované živiny přítomné v běžně dostupných potravinách.

Náš tip: Přemýšlíte, proč jsou alergici a astmatici častěji nachlazení? Vysvětlení najdete v článku Zhoršení alergie a astmatu na podzim.

Okamžitý účinek nečekejte

Zdá se, že není v lidských silách přijímat všechny užitečné látky ve formě potravinových doplňků. Není přece jen výhodnější – i finančně – jíst zdravou a vyváženou stravu, než své dietní hříchy dohánět doplňky?

Když už se rozhodnete některý z doplňků stravy vyzkoušet, buďte trpěliví. Nepřekračujte doporučené dávkování, málokdy to mívá pozitivní vliv na účinek. U většiny přípravků je vhodnější pravidelné a dlouhodobé užívání doporučených dávek.

Lepší výsledky můžete očekávat od kombinovaných doplňků stravy – například léčivá rostlina plus glukan, multivitamin plus probiotikum anebo probiotikum plus glukan

Vyzkoušejte biolampy

Biolampa, kterou si vaši starší příbuzní svítí nejčastěji na bolavé klouby, se dá použít i k podpoře imunity. Světlo se doporučuje mířit na tzv. solar plexus, tj. místo mezi hrudní kostí a žaludkem. Svítí se čtyři až deset minut jednou nebo dvakrát denně, a to po dobu minimálně tří týdnů.

Biolampou se několik týdnů svítí na solar plexusBiolampou se několik týdnů svítí na solar plexusSvětlo stimuluje brzlík, což je imunitní orgán nacházející se v horní části hrudního koše. Na světlo reagují i Langerhansovy buňky, které se vyskytují v pokožce a rovněž jsou součástí imunitního systému. Při pravidelné aplikaci biolamp se jejich počet zvyšuje.

Sport pro posílení imunity

Kondice imunitního systému odpovídá kondici celého těla. Správná kombinace pohybu a relaxace je nejlevnějším prostředkem na pokulhávající obranyschopnost. Chronickým nesportovcům stačí navýšení pěšího pohybu, například hodinová svižná procházka několikrát týdně.

A pokud na pravidelné chození „nemáte čas“, snažte se alespoň dvakrát týdně zapotit. Jsou tu zumba, aerobik, plavání, squash, běh…

A taky trocha wellnessu…

Známý je blahodárný účinek otužování. Ani nemusíte chodit do sauny. Stačí, když každé sprchování završíte krátkým opláchnutím těla ve studené vodě. Jak si na studenou vodu navyknout? Nejlépe postupným snižováním její teploty až k nějakým dvaceti stupňům.

Zajímavá metoda, která se využívá v lázních a hodí se i pro malé děti, jsou střídavé nožní koupele. V domácích podmínkách vám k tomu stačí dva lavory nebo velké hrnce. Do jednoho dáte teplou vodu o teplotě kolem 40 °C, do druhého studenou o teplotě kolem 20 °C. Hladina voda by měla sahat nad kotníky. Minutu přešlapujete v teplé lázni, pak 15 sekund ve studené. Postup ještě zopakujete celkem šestkrát a nakonec nohy dobře usušíte.

Nemělo by zapadnout již zmíněné slůvko relaxace, čili odpočinek. Pomáhá totiž bojovat se stresem, který patří mezi nepřátele imunitního systému.

Žijte společensky!

Neseďte doma a vyrážejte mezi lidi. Jak to souvisí s posilováním imunity? Váš imunitní systém potřebuje trénink a toho může dosáhnout jedině kontaktem s lidmi a jejich viry a bakteriemi. Lidé s čilým společenským životem jsou odolnější vůči běžným respiračním infekcím, a když už onemocní, příznaky nemoci jsou lehčí a trvají kratší dobu.

Tato rada platí i pro malé děti. Kontakt s ostatními dětmi v mateřské škole i mimo ni je velmi užitečný, i za cenu, že si občas domů přinesou rýmu nebo angínu. Jedině tak se jejich imunitní systém vycvičí a začne fungovat správně.

Náš tip: A když už nachlazení nebo chřipka přijdou? Užitečné rady najdete v článku Inhalace pomohou i při obyčejném nachlazení.

 

Které prostředky na podporování imunity fungují u vás? Jak jste se donutili ke sportu nebo otužování? Nenechávejte si své názory pro sebe!

Komentáře ke článku
Terka

30. 1. 2015
10:37

Tak já jsem životní styl nijak zvlášť nezměnila, jen to, že se snažím jíst zdravěji ať mám více vitamínů, hodně ovoce, zeleniny a, taky jsem začala chodit běhat a pravidelně beru hlívu ústřičnou 800mg, tu mám odzkoušenou, nebývám díky ní tak často nemocná, což u mě obvykle v zimě bylo pravidlem.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Pavla Navrátilová

2. 5. 2013
21:20

Tento článek společně s http://www.jakbytfit.cz/pomoc-prirodni-cestou/podporte-svou-imunitu/ mě a mému příteli dodali sílu na to konečně změnit životní styl! :-) Jak jste na tom vy?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...