úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Jak pomáhají spreje s mořskou vodou alergikům

Jak pomáhají spreje s mořskou vodou alergikům

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Mořská voda Stérimar s přísadou manganu vyvinutá speciálně pro alergiky

Alergická rýma může být vyvolána různými druhy alergenů, které se dají vdechovat. Nejčastěji jde o pyly, roztoče, spory plísní a alergeny zvířat. Užitečným pomocníkem pro hygienu nosu alergika jsou mořské vody ve spreji. Speciálně pro potřeby alergiků byla vyvinuta jedna z nich – Stérimar Mn.

 

Léčba alergické rýmy je v některých případech velmi složitá, jindy zase zdlouhavá, ne vždy zcela úspěšná. Obecně se udávají režimová opatření – omezení kontaktu s alergenem. Úprava prostředí – luxování v bytech, péče o lůžkoviny, ale i pobyt v přírodě, na horách, u moře. Pokud se situace nezlepší, přistupuje se k léčbě medikamentózní. Existuje celá skupina léčiv – od antihistamik přes lokální kortikoidy.

Ale jak se zbavit alergenů, které už vlétly do nosu? Nebo jak jim zabránit, aby vyvolaly alergickou reakci?

Alergeny nevysmrkáte, nos se musí vypláchnout

Pokud budeme vycházet ze základního principu – kontaktu alergenu na sliznici a aktivaci celé kaskády alergické reakce, pak je třeba zamezit tomuto prvnímu kroku. Jednoduchým cílem tedy je odstranit alergeny ze sliznice. Vlastní smrkání ale není zcela dostačující.

Jako ideální se jeví tzv. oplachy nosní sliznice. K nosní sliznici je šetrnější, zvláště v těchto případech, využití fyziologického roztoku čištěné mořské vody s přídavkem manganu – Stérimar Mn. Kombinuje se zde několik účinných metod.

Jednak vlastními oplachy sliznici zbavíme alergenů a zároveň mangan potlačuje vylučování histaminu, čímž se podílí na protialergickém účinku. Zároveň je prokázáno, že mangan je zařazen mezi tzv. antioxidanty. Významnou mírou se podílí na stabilitě buněčné membrány. Přesněji řečeno při jeho nedostatku se vnitřní prostor buněk nevyvíjí správně.

Stérimar Mn slouží ke zmírnění základních příznaků alergické rýmy, tj. svědění a pálení nosu. Je určen pro krátkodobé použití, doporučují se dva týdny každodenního používání. Pokud se nepoužívá každý den, je možné tuto dobu adekvátně prodloužit. Pokud vás problémy trápí delší dobu, přejděte po dvou týdnech na klasický Stérimar a po dalších dvou týdnech se opět můžete vrátit ke Stérimar Mn. Cyklus opakujte klidně po celou dobu trvání alergické rýmy.

Blahodárný vliv mořské vody na dýchací cesty

Solné roztoky obsahují ideální kombinaci různých prvků, které mají blahodárný účinek na nosní sliznici. Dokladem toho jsou pacienti, kteří jsou po dovolené u moře náhle bez obtíží. V komplikovanějších případech je potřeba sáhnout po nějakém nosním léčivu –  některá se vydávají jen na lékařský předpis. Mořské vody je možné s léčivy také kombinovat. Také platí, že solné roztoky nemají tak přísné omezení v používání, jako nosní kapky. Výhoda isotonických solných roztoků je, že jsou šetrnější k nosní sliznici, neštípou ani nepálí v nose.

Stérimar Mn doporučujeme aplikovat 2–4krát denně. Ideální je se chvíli po aplikaci řádně vysmrkat, u nejmenších dětí odsát nos. Tím dojde k vyčištění nosní dutiny, odplaví se alergeny a zároveň se sliznici zvlhčí. Někomu bude více vyhovovat četnější oplachování s oddáleným smrkáním, někdo jiný zase bude preferovat delší působení před vysmrkáním. Lze vyzkoušet oba způsoby. Každopádně efekt bude patrný velmi záhy.

Jak vybírat v záplavě mořských vod?

Ideální jsou přípravky mořské vody ve spreji, které obsahují příměs minerálních látek, např. manganu či mědi. Velmi výhodné je, když přípravek má i šetrný dávkovač. Mangan ve Stérimaru Mn má protialergické účinky a měď ve Stérimarech Cu působí protizánětlivě. Použitím hypertonického roztoku Stérimar Na ucpaný nos dochází i k oplasknutí otoku. Díky dávkovači se dostane i do vedlejších nosních dutin a tím opět lépe uvolňuje ucpané dutiny. Typické příznaky alergické rýmy (svědění a pálení nosu) se tímto mechanismem odstraní.

Alergická rýma není žádné nachlazení

Rýmu alergického původu je možno rozpoznat podle typických příznaků. Jedná se o hojnou a čirou sekreci z nosu, kýchání i svědění. Obvykle příznaky nastupují velmi rychle a záhy se přidávají i oční obtíže – slzení z očí, svědění i zarudnutí. Zvýšená teplota je u alergie spíše vzácná. Někdy je také možné rozpoznat vyvolávající moment – např. přijdete do bytu, začnete kýchat, smrkat poté, co kolem vás prošla pěkně chlupatá kočka…

Průběh alergické rýmy je velmi individuální, a to jak ve frekvenci, trvání, kvalitě, tak intenzitě obtíží vnímaných pacientem. Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, obvykle chronického trvání nebo alespoň sezonního charakteru. Mezi hlavní příznaky patří svědivé podráždění nosní sliznice, kýchání, vodnatý výtok a s tím související ucpání nosu.

Velmi často se objevují i příznaky oční, jako je zarudnutí spojivek, svědění oka či větší produkce slz. Vzhledem k tomu, že horní dýchací cesty ovlivňují dolní dýchací cesty, objevují se i příznaky z postižení sliznice bronchů. To se obvykle projevuje zvýšenou sekrecí s následným nucením ke kašli.

Výskyt alergické rýmy se pohybuje v rozmezí 10–20 %, ale zároveň její výskyt se významně zvyšuje. Je třeba zdůraznit, že neléčená alergická rýma může být zdrojem závažných zdravotních komplikací.

(PR)

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Související články
Vysoká vlhkost vzduchu v bytě podporuje množení plísní a roztočů
Vysoká vlhkost vzduchu v bytě podporuje množení plísní a roztočů

Vzduch v budovách může mít vysokou vlhkost jak v létě, tak v zimě. Za rizikovou se...

Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu
Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylová alergie v ordinaci alergologa
Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat?...

Pylové zpravodajství

14. 9. až 30. 9. 2021

Dominantní alergeny:

ambrozie, plísně

Celé zpravodajství