úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Jak pylová alergie ovlivňuje vaši imunitu

Jak pylová alergie ovlivňuje vaši imunitu

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 25. 4. 2013

Alergie na pyl (senná rýma)

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

pro polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4990 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

8190 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Ovzduší může být v pylové sezoně doslova zamořeno pylem (foto: iStock)

Pylová sezona pro alergika nemusí znamenat jenom období dýchacích potíží. Kromě rýmy, astmatu a pálení očí se mohou objevit potíže, jejichž spojitost s pylovou alergií by vás možná ani nenapadla. O jaké potíže se jedná a jak se jim bránit?

Celkové oslabení dýchacích cest

Jakmile vdechnete pylová zrnka, na která jste alergičtí, na sliznicích vašich dýchacích cest se vytvoří alergický zánět, který je doprovázen známými příznaky jako svědění v nose, ucpaný nos, vodnatá rýma, pokašlávání nebo dokonce stažené průdušky. Tyto příznaky se většinou objeví v rádu desítek minut od vystavení se alergenu.

Inhalátor pomůže při jakémkoli druhu rýmy a kašleInhalátor pomůže při jakémkoli druhu rýmy a kašleSe „sennou rýmou“ mohou souviset i jiné dýchací potíže, které nejsou alergického původu, ale probíhající alergie jim otevřela cestu. Dýchací cesty, u kterých proběhla nebo ještě probíhá dlouhodobá alergická reakce, jsou oslabené a poškozené. Kvůli tomu se v nich může snáze uchytit nějaká virová nebo bakteriální infekce.

Chronický alergik či astmatik někdy ani nemusí rozeznat, kdy jsou kašel, rýma či jiné příznaky způsobeny alergií a kdy infekcí. Určité rozdíly ale existují a jsou podrobněji popsány na konci článku o příznacích pylové alergie.

Co s tím? Dýchací infekce se řeší stále stejně, i když propukne uprostřed léta. Je třeba zavřít se doma a poctivě se vyležet. Velmi nadějným léčebným i preventivním opatřením jsou inhalace. Zabírají totiž jak na alergické, tak infekční potíže.

Zvýšená citlivost pokožky

Někteří alergici v pylové sezoně pozorují zhoršení stavu pokožky. Může se zhoršit atopický ekzém nebo vyrašit nový. Objevovat se může i kopřivka. Jak je to možné?

První možnost je, že se vám pylové alergeny dostaly přímo na pokožku a způsobily kontaktní podráždění. Pylová zrnka mají vysokou přilnavost k vlasům, chloupkům i kůži, takže to je pro ně velmi snadné. Než je při večerním sprchování spláchnete, mají mnoho hodin na to, aby na pokožku působily.

Na posílení pokožky před pylovými alergeny existuje speciální kosmetika (zdroj: Eucerin)Na posílení pokožky před pylovými alergeny existuje speciální kosmetika (zdroj: Eucerin)

Ale i v případě, že si pokožku chráníte oděvem, se může vyrážka objevit. Ekzém nebo kopřivka totiž patří mezi možné příznaky jakékoli alergie, tedy i té pylové. I když se alergen dostane do těla pouze nosem, alergie se může projevit právě na pokožce.

Když vás začne zlobit pokožka, je potřeba zvýšit péči o ni. Poučky o ochraně kožní bariéry a dostatečné hydrataci pokožky platí i v pylové sezoně. Více v článku Promazávání atopické pokožky v létě.

Potíže při jídle – zkřížená alergie na potraviny

Nežádoucí reakce na některé potraviny nejsou pro pylového alergika žádným překvapením. Jde o známou zkříženou alergii mezi pylem a potravinami. Některé bílkoviny, které jsou obsaženy v pylu a jsou zdrojem alergie, se totiž podobají určitým bílkovinám nacházejícím se v potravinách. Z toho důvodu na ně může vaše tělo zareagovat jako na alergeny.

Reakce na potraviny se u pylových alergiků nejčastěji projevují jako svědění až trnutí v ústech a krku, které přichází už s prvními sousty. Nejbezpečnějším řešením je vyhýbat se těmto potravinám.

Většinou jde o sezonní záležitost. Jakmile rostliny, na které jste alergičtí, odkvetou, reakce na jídlo opět ustanou. Záleží však na individuální přecitlivělosti každého člověka.

Náš tip: Pozorujete u sebe podobné potíže? Pak si určitě přečtěte článek Zkřížené alergie, kde najdete konkrétní rizikové kombinace pylů a potravin.

Nejen léky, ale zdravý životní styl

V případě těžších nebo rozsáhlejších projevů je obvykle nutné nasadit takzvané celkové léky, tedy ty, které se polykají. Nejčastěji se používají antihistaminika. Jsou schopna tlumit všechny projevy alergie – dýchací, kožní i trávicí.

A co prevence? Obecná rada zní: Před nástupem pylové sezony byste se v rámci možností měli udržovat v co nejlepší zdravotní kondici. Člověk, který zdravě jí, dostatečně se hýbe, nekouří a nepřechází případné nemoci, obvykle pylovou sezonu zvládne lépe.

Dodržování těchto známých pravidel totiž pozitivně ovlivňuje fungování imunitního systému. A alergie přece nejsou ničím jiným než chybou imunity.  

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Novinka 2018! Konečně opět v prodeji. Pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje Air Cleanse a pylovou síť.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů zdarma. Prodloužená záruka na tři roky.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Související články
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních

Nejčastěji je pro inhalování doporučována přírodní minerální voda Vincentka. Její...

Inhalátor při pylové alergii
Inhalátor při pylové alergii

Nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu jsou nejčastější...

Naberte dech. Poradíme jak!
Naberte dech. Poradíme jak!

Období jara, kdy jsme inspirovaní svěžestí po zimě se probouzející přírody, je...

Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence
Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence

Po čase je tady další recenze inhalátoru, konkrétně produktu s pro Čechy poněkud...

Léčba a prevence alergické rýmy
Léčba a prevence alergické rýmy

Alergická rýma, lidově senná rýma je nejčastějším projevem alergie. Dobře ji znají...

Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny:

měření v zimním období neprobíhá

Celé zpravodajství