úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Jak pylová alergie ovlivňuje vaši imunitu

Jak pylová alergie ovlivňuje vaši imunitu

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 25. 4. 2013

Alergie na pyl (senná rýma)

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Nejčtenější články:

Ovzduší může být v pylové sezoně doslova zamořeno pylem (foto: iStock)

Pylová sezona pro alergika nemusí znamenat jenom období dýchacích potíží. Kromě rýmy, astmatu a pálení očí se mohou objevit potíže, jejichž spojitost s pylovou alergií by vás možná ani nenapadla. O jaké potíže se jedná a jak se jim bránit?

Celkové oslabení dýchacích cest

Jakmile vdechnete pylová zrnka, na která jste alergičtí, na sliznicích vašich dýchacích cest se vytvoří alergický zánět, který je doprovázen známými příznaky jako svědění v nose, ucpaný nos, vodnatá rýma, pokašlávání nebo dokonce stažené průdušky. Tyto příznaky se většinou objeví v rádu desítek minut od vystavení se alergenu.

Inhalátor pomůže při jakémkoli druhu rýmy a kašleInhalátor pomůže při jakémkoli druhu rýmy a kašleSe „sennou rýmou“ mohou souviset i jiné dýchací potíže, které nejsou alergického původu, ale probíhající alergie jim otevřela cestu. Dýchací cesty, u kterých proběhla nebo ještě probíhá dlouhodobá alergická reakce, jsou oslabené a poškozené. Kvůli tomu se v nich může snáze uchytit nějaká virová nebo bakteriální infekce.

Chronický alergik či astmatik někdy ani nemusí rozeznat, kdy jsou kašel, rýma či jiné příznaky způsobeny alergií a kdy infekcí. Určité rozdíly ale existují a jsou podrobněji popsány na konci článku o příznacích pylové alergie.

Co s tím? Dýchací infekce se řeší stále stejně, i když propukne uprostřed léta. Je třeba zavřít se doma a poctivě se vyležet. Velmi nadějným léčebným i preventivním opatřením jsou inhalace. Zabírají totiž jak na alergické, tak infekční potíže.

Zvýšená citlivost pokožky

Někteří alergici v pylové sezoně pozorují zhoršení stavu pokožky. Může se zhoršit atopický ekzém nebo vyrašit nový. Objevovat se může i kopřivka. Jak je to možné?

První možnost je, že se vám pylové alergeny dostaly přímo na pokožku a způsobily kontaktní podráždění. Pylová zrnka mají vysokou přilnavost k vlasům, chloupkům i kůži, takže to je pro ně velmi snadné. Než je při večerním sprchování spláchnete, mají mnoho hodin na to, aby na pokožku působily.

Na posílení pokožky před pylovými alergeny existuje speciální kosmetika (zdroj: Eucerin)Na posílení pokožky před pylovými alergeny existuje speciální kosmetika (zdroj: Eucerin)

Ale i v případě, že si pokožku chráníte oděvem, se může vyrážka objevit. Ekzém nebo kopřivka totiž patří mezi možné příznaky jakékoli alergie, tedy i té pylové. I když se alergen dostane do těla pouze nosem, alergie se může projevit právě na pokožce.

Když vás začne zlobit pokožka, je potřeba zvýšit péči o ni. Poučky o ochraně kožní bariéry a dostatečné hydrataci pokožky platí i v pylové sezoně. Více v článku Promazávání atopické pokožky v létě.

Potíže při jídle – zkřížená alergie na potraviny

Nežádoucí reakce na některé potraviny nejsou pro pylového alergika žádným překvapením. Jde o známou zkříženou alergii mezi pylem a potravinami. Některé bílkoviny, které jsou obsaženy v pylu a jsou zdrojem alergie, se totiž podobají určitým bílkovinám nacházejícím se v potravinách. Z toho důvodu na ně může vaše tělo zareagovat jako na alergeny.

Reakce na potraviny se u pylových alergiků nejčastěji projevují jako svědění až trnutí v ústech a krku, které přichází už s prvními sousty. Nejbezpečnějším řešením je vyhýbat se těmto potravinám.

Většinou jde o sezonní záležitost. Jakmile rostliny, na které jste alergičtí, odkvetou, reakce na jídlo opět ustanou. Záleží však na individuální přecitlivělosti každého člověka.

Náš tip: Pozorujete u sebe podobné potíže? Pak si určitě přečtěte článek Zkřížené alergie, kde najdete konkrétní rizikové kombinace pylů a potravin.

Nejen léky, ale zdravý životní styl

V případě těžších nebo rozsáhlejších projevů je obvykle nutné nasadit takzvané celkové léky, tedy ty, které se polykají. Nejčastěji se používají antihistaminika. Jsou schopna tlumit všechny projevy alergie – dýchací, kožní i trávicí.

A co prevence? Obecná rada zní: Před nástupem pylové sezony byste se v rámci možností měli udržovat v co nejlepší zdravotní kondici. Člověk, který zdravě jí, dostatečně se hýbe, nekouří a nepřechází případné nemoci, obvykle pylovou sezonu zvládne lépe.

Dodržování těchto známých pravidel totiž pozitivně ovlivňuje fungování imunitního systému. A alergie přece nejsou ničím jiným než chybou imunity.  

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

Bio Antibody filtr KAF972A4E pro čističku vzduchu Daikin MC 707VM

Aktivní filtr funguje podobně jako vakcína proti chřipce.

Čistička vzduchu Daikin MC55W

Tichá, výkonná a úsporná čistička vzduchu. Účinná dezinfekce vzduchu plazmovými ionty. Pylový režim. 2 senzory kvality vzduchu.

Související články
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků

Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen
Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta začíná kvést spousta...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější....

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?
S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete...

Pylové zpravodajství

27. 7. až 2. 8. 2021

Dominantní alergeny:

trávy, pelyněk, merlíkovité, plísně, jitrocel, šťovík, kukuřice, kopřiva

Celé zpravodajství