úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Recenze: Ekologický prášek a tekutý prostředek na praní Ecover

Recenze: Ekologický prášek a tekutý prostředek na praní Ecover

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Pro místnosti do 48m2, 6 stupňů filtrace ...

10590 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží
  3. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Pracích prášků a gelů je na českém trhu nespočet. Od běžně dostupných v každém supermarketu až po speciální prací prostředky, které jsou ohleduplnější k pokožce a přírodě.  Vyzkoušeli jsme dva z této kategorie – Ecover Universal a Ecover tekutý. 

Komu jsou určeny

Prací prášky Ecover Universal a Ecover Tekutý jsou velmi vhodné alternativy pro ekologické příznivce a  vyznavače zdravého životního stylu. Výrobce deklaruje šetrné složení u obou přípravků, oba jsou vyrobeny z rostlinných zdrojů a nerostných látek. Jsou velmi dobře biologicky rozložitelné, čímž by neměly dělat potíže čističkám odpadních vod.

Složení a alergeny

Testovali jsme přípravek Ecover Universal a Ecover tekutý, oba s koncentrovaným složením a parfémovány přírodními esencemi. Ve složení je uvedeno, že bělící látka je na bázi kyslíku. Co se týká alergenů, je nutné uvést, že alergie a podráždění mohou být vyvolány jakoukoli přísadou, jak syntetickou (běžně dostupné prací prostředky), tak přírodní, což může být třeba Limonen obsažený v tekutém prostředku Ecover.

Všeobecně by všichni výrobci měli na etiketě udávat přítomnost možných alergenních látek v případě, že jejich množství v daném čisticím prostředku přesáhlo hodnotu 100 mg/kg. I když by měl být uživatel díky těmto údajům dobře informován, neznamená to ještě jistotu, že se citlivé osoby vyhnou nežádoucí reakci. Odborníci potvrzují, že se jedná jen o technické údaje, které netvrdí, že daná složka nemůže způsobit alergickou reakci i v menším množství. To se může různě lišit podle druhu látky a citlivosti dané osoby. Výrobce pracích prostředků Ecover ovšem uvádí, že z dermatologických testů vyplývá, že se alergické reakce u pracích prostředků Ecover vyskytují daleko méně než u  standardních.

Jak jsme testovali prací účinnost

Ecover Universal

Nejprve jsme podrobili testování Ecover Universal, který je určen na bílé i barevné prádlo, je ve formě prášku a je bez zápachu. Informace na obale doporučuje praní od 30 do 60 stupňů. Výrobce deklaruje výsledky již při praní při 30 stupních. Prášek jsme podrobili zátěžové zkoušce v podobě různých druhů skvrn, sledovali jsme ale i to, zda prádlo bude spolehlivě vypráno od běžné špíny, zda prášek neulpí na prádle či jak bude šetrný k barvám. Jako první jsme použili bílou odolnou bavlněnou tkaninu. Prádlo bylo zašpiněné běžným nošením a bylo také potřísněno skvrnou bílkovinové povahy – čokoláda, skvrnou rostlinné povahy – borůvková šťáva, pigmentovo-mastnou skvrnou – rtěnka a olivový olej, dále obsahovalo skvrnu od kečupu, která  zůstala po předchozím praní a také jsme prádlo počmárali červeným fixem. 

Znečištěné bavlněné prádlo - skvrny od čokolády, borůvkové šťávy, rtěnky, olivového oleje, fixu a zašlá skvrna od kečupuZnečištěné bavlněné prádlo - skvrny od čokolády, borůvkové šťávy, rtěnky, olivového oleje, fixu a zašlá skvrna od kečupu

První praní probíhalo při teplotě 30 stupňů, běžné praní v automatické pračce. Po vyprání bylo prádlo viditelně čistší, pěkně rozjasněné, po běžné špíně ani památky. Se skvrnami to už bylo ovšem horší. Nejlépe dopadla skvrna od červeného fixu, ta zmizela úplně. Také skvrna, respektive typická fialová barva od borůvkové šťávy byla ta tam, ale flek přesto zůstal. Ani skvrna od oleje a čokolády nebyla vyprána uspokojivě. Nejhůře ovšem dopadla pigmentová skvrna od rtěnky.  Na druhou stranu skvrna od kečupu z dřívějšího praní byla vyprána dokonale.

Prádlo po vyprání na 30 stupňůPrádlo po vyprání na 30 stupňů

 

Jiné stejně znečištěné bavlněné prádlo (bez skvrny kečupu) před vypránímJiné stejně znečištěné bavlněné prádlo (bez skvrny kečupu) před vypráním

Jiné stejně zašpiněné prádlo jsme tedy vyprali na 40 stupňů. Prádlo opět vykazovalo výborné účinky prášku pro běžnou špínu. Skvrny byly oproti předchozímu praní viditelněji vypranější, přesto ne dokonale. Opět byl hlavně problém s rtěnkou.

Prádlo po vyprání na 40 stupňůPrádlo po vyprání na 40 stupňů

 

Ecover tekutý

Vyzkoušeli jsme i  Ecover tekutý, který je určený na barevné i bílé prádlo a je vhodný také na ruční praní. Použili jsme ho na barevné jemné prádlo, které bylo zašpiněné běžným každodenním nošením a také obsahovalo skvrnu od borůvkové šťávy.

Barevné jemné prádlo znečištěné bežným nošením a borůvkovou šťávouBarevné jemné prádlo znečištěné bežným nošením a borůvkovou šťávou

Prací cyklus jsme nastavili na 40  stupňů a prali v automatické pračce, kde jsme nastavili program na jemné praní. Po vyprání bylo prádlo krásně hebké, stálobarevné a po uschnutí jsme zjistili, že skvrna od borůvkové šťávy zcela zmizela.

Jemné prádlo po vyprání na 40 stupňůJemné prádlo po vyprání na 40 stupňů

Abychom ale i tento tekutý přípravek podrobili zátěžovému testu, potřísnili jsme jiné syntetické barevné prádlo opět borůvkovou šťávou, velmi odolnou pigmentovou barvou – rtěnkou a také obsahovalo skvrnu od čokolády staršího data.

Znečištěné syntetické prádlo - skvrny od borůvkové šťávy, rtěnky a čokoládyZnečištěné syntetické prádlo - skvrny od borůvkové šťávy, rtěnky a čokolády

Prali jsme na jemné praní při 30 stupních. Nutno podotknout, že jsme tekutý prací přípravek aplikovali přímo na skvrny. Bylo velkým překvapením, že po vyprání všechny skvrny zmizely, dokonce i ta nejodolnější z předchozího testování -  skvrna od rtěnky.

Syntetické prádlo po vyprání na 30 stupňůSyntetické prádlo po vyprání na 30 stupňů

Na základě tohoto skvělého výsledku jsme znovu oprali bílé bavlněné prádlo, na kterém stále ulpívala skvrna od rtěnky, tentokráte tekutým přípravkem a skvrna byla dokonale vyprána.

Znovu vyprané bavlněné prádlo tentokrát tekutým prostředkem EcoverZnovu vyprané bavlněné prádlo tentokrát tekutým prostředkem Ecover

 

Shrnutí

Test ukázal, že ekologické prášky Ecover universal a tekutý neperou hůře než běžné prostředky vyšší kvality. Naopak jsme byli velmi mile překvapeni, že běžně zašpiněné prádlo bylo krásně prozářené při praní  již při 30 stupních. Věříme, že odolnější skvrny je potřeba ovšem prát při vyšších teplotách a   nejlépe i s přídavkem Odstranovač skvrn ( také od Ecoveru). Lepších pracích výsledků jsme dosáhli s přípravkem Ecover Tekutý, obzvláště, pokud přípravek byl aplikovaný přímo na zašpiněné prádlo.  Ale ani Ecover Universal nevybočuje  z průměru, navíc vezmeme li v úvahu, že se jedná o přírodní přípravek nenapěchovaný chemickými přídavky. Ani jeden z testovacích prostředků neulpěl na vypraném prádle, vypraná tkanina byla viditelně čistá a stálobarevná. Můžeme tedy vyznavačům zdravého životního stylu prací prostředky Ecover doporučit.  

Poznámka na závěr: Jak se vyhnout alergenům

Naší první radou je, ověřte si etiketu hned při nákupu v obchodě a pořiďte si takový prací prostředek, který neobsahuje žádné aromatické složky. Pokud už v daném prostředku jsou, nemělo by jejich množství přesáhnout 100 mg/kg. To by mělo být v pořádku v případě, že nejste alergici, jinak doporučujeme ověřit si množství alergenů v jednotlivých pracích prostředcích, například dotazem na výrobce.

Druhou radou je naše doporučení preferovat spíše prací prostředky v podobě prášku než tekutiny, obsahují totiž alergenů mnohem méně. Netýká se to ovšem tekutých prostředků určených přímo pro alergiky, nebo zvlášť citlivé osoby.

 

Tip: Na alergickou nebo přecitlivělou pokožku jsme již dříve testovali tekutý prací přípravek Ecover Zero a v roce 2015 jsme realizovali spotřebitelské testování Ecover Zero tekutého prostředku a Ecover odstraňovače skvrn.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Trička s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Pro větší děti. Ideální na jízdu autem a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Související články
Zvýšené protilátky zvané imunoglobuliny E jsou klíčovým důkazem alergie
Zvýšené protilátky zvané imunoglobuliny E jsou klíčovým důkazem alergie

„Alergie se potvrdila, protože máte zvýšené IgE,“ můžete slyšet od lékaře. Co...

Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy

Dostaly se nám tentokrát k recenzi dva přípravky na vlasy a vlasovou pokožku Eucerin...

Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem
Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem

Není nad osobní zkušenost. Proto jsme několik oblečků DermaProtec poskytli Jance -...

Co pomáhá na atopický ekzém
Co pomáhá na atopický ekzém

Atopický ekzém je komplikované a obvykle dlouhodobé onemocnění, které dokáže...

Trápení se suchou kůží
Trápení se suchou kůží

Zdá se vám, že se natíráte krémem téměř 24 hodin denně a přesto se to na vaší...