úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Sezóna alergiků začíná, za volantem musí být obzvlášť opatrní

Sezóna alergiků začíná, za volantem musí být obzvlášť opatrní

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

V květnu černý bez, v červnu a červenci trávy, v srpnu pelyněk… Kdo je silně alergický na jmenované rostliny, nebo na mnoho jiných, které právě rozkvetou, měl by zvážit všechna rizika, než usedne za volant. Alergika dokážou prudce rozkýchat nebo mu spustit sennou rýmu, a ten se pak nemůže plně soustředit na řízení.

Německý automotoklub ADAC varuje motoristy citlivé na sezonní trávy či kvetoucí stromy, aby s nástupem jara dávali na silnici zvýšený pozor. Nabádá, aby pravidelně brali antihistaminika, která alergické projevy zmírňují, tak jak mají doporučeno od lékaře.

Je to v zájmu jejich, ale také v zájmu všech, kteří se ve stejnou dobu jako oni vyskytnou na silnici. Zdánlivá prkotina jako prudké spuštění senné rýmy by mohlo mít katastrofální následky. Proč? Už jen hledání kapesníku při řízení velmi odvádí pozornost od toho, co se před autem děje.

Alergici by měli v pylové sezóně jezdit se zataženými okny a spoléhat se na pylový filtr ve svém voze. Pokud ví, že projíždějí místem, kde by je mohly rostliny dráždit, je dobré ventilaci přepnout na vnitřní okruh. Pouze na nezbytně nutnou dobu, aby se nezačala mlžit okna.

Pylový filtr zachytí prach a části rostlin, které by mohly alergika dráždit, ale jen pokud se pravidelně mění. ADAC doporučuje výměnu jednou ročně, anebo po ujetí 15 tisíc kilometrů.

V době alergií se vyplatí udržovat vnitřek auta v čistotě. Dráždivý prach je nutné vyluxovat, aby při další jízdě opět nepůsobil problémy. Když už během jízdy alergická reakce nastane a řidič hůř vidí, pomohou alergické projevy zmírnit sluneční brýle, radí ADAC. Samozřejmě jen za dobrých světelných podmínek. Čtrnáct metrů poslepu

Technici německého automotoklubu změřili, že když jede auto rychlostí 50 km/h a jeho řidič kýchne, přičemž zavře oči, ujede vůz čtrnáct metrů. „Kýchání může být nebezpečné zejména tehdy, je-li v salvách. Snadno lze domyslet, že ve vyšší rychlosti může mít nebezpečné následky,“ doplňuje Petr Čáp, alergolog pražské nemocnice Na Homolce.

Zodpovědné braní antihistaminik je tudíž žádoucí. Léky tlumící alergické reakce ale nejsou samospasitelné. Antihistaminika mohou nepříznivě ovlivnit pozornost řidiče.

Lékař Petr Čáp to potvrzuje: „Některá antihistaminika mohou působit mírnou ospalost, a tedy i snižovat reakční rychlost řidiče s domyslitelnými následky, zejména při vyšších rychlostech.“

Alergolog doporučuje alternativu: „Místo antihistaminik lze užít lokální spreje do nosu, nebo brát ta téměř nesedativní.“ Na konkrétní léky, jaké užívat, si musí každý alergik nechat vystavit recept od svého lékaře.

Každý alergik by si měl svůj lék vyzkoušet dřív, než usedne za volant. ADAC doporučuje brát je večer před spaním, kdy případná následná malátnost nevadí.

Automotoklub připomíná, že pokud řidič kromě antihistaminik užívá i jiné léky, měl by se o tom poradit se svým alergologem. Právě kombinace medikamentů by mohla vyvolat nečekanou ospalost.

Petr Čáp doporučuje zahájit léčbu včas: „Určitě je dobré zahájit terapii už před nástupem sezóny alergenů, než léky začít užívat, až když jsou potřeba. Ten první způsob je daleko účinnější.“ Tak trochu romantik, tak trochu alergik

Slova písničky od Tata Bojs sedí na majitele kabrioletů trpících alergií. Romantickou jízdu rozkvetlou přírodou za slunného dne v otevřeném voze si nechtějí odpustit. Jenže v době, kdy vzduchem poletují pyly ze stromů a trav, by měli střechu raději nechat vytaženou.

V autě bez střechy jsou přirozeně veškeré pylové filtry k ničemu. Vířící vzduch dokáže do otevřeného auta nafoukat velkou porci dráždivého pylu. Když je příroda v květu, nejlepší pro alergika je se v autě zabarikádovat a dovnitř ji nepustit.

Pokud řidič začne hodně kýchat, ADAC radí co nejdříve na bezpečném místě zastavit a počkat, až alergická reakce přejde. Citliví jedinci, kterým v sezóně alergenů opuchají oči a třeba týden nemohou dát kapesník z ruky, by měli zvážit, jestli jim v jejich stavu vůbec stojí za to řídit a zda by nebylo lepší nechat na čas auto zaparkované. Před dovolenou se hodí vědět, co kde kvete

Zodpovědní dovolenkáři s alergií by si určitě měli předem zjistit, jestli v místě, kam směřují za odpočinkem, zrovna něco nežádoucího nekvete. Vyzbrojit se na dovolenou léky je samozřejmostí, vzít s sebou rozum je ještě lepší.

Pokud o sobě někdo tuší, že by mohl mít alergické projevy například na Krétě, kam pojede na dovolenou, měl by přemýšlet trochu dopředu. Například zvážit, jaké zvolit pro přepravu po ostrově vozidlo. Stařičký Opel Corsa z půjčovny, i kdyby třeba páchl po stádu koz, bude bezpečnější než štreka přes ostrov na vypůjčeném skútru.

Není totiž nic horšího a hlavně nebezpečnějšího, než se začít v motorkářské přilbě dusit při silné alergické reakci, třeba zrovna při sjezdu serpentinami k pláži. I slzící oči znamenají na motorce problém, náhle spuštěná rýma znamená za řídítky přinejmenším nepohodlí.

Autor: Martin Urban Zdroj: http://www.autembezpecne.cz

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Sada filtrů O pro čističku vzduchu Winix ZERO Compact

Náhradní filtrační kazeta obsahuje předfiltr, True HEPA filtr a uhlíkový filtr.

Čistička vzduchu Stadler Form Viktor

Netradiční moderní design. 5 rychlostních režimů. Možnost aromaterapie. Vhodná pro menší místnosti.

Související články
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků

Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen
Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta začíná kvést spousta...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější....

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?
S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete...

Pylové zpravodajství

27. 7. až 2. 8. 2021

Dominantní alergeny:

trávy, pelyněk, merlíkovité, plísně, jitrocel, šťovík, kukuřice, kopřiva

Celé zpravodajství