úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Sezóna alergiků začíná, za volantem musí být obzvlášť opatrní

Sezóna alergiků začíná, za volantem musí být obzvlášť opatrní

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1589 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry...

6490 Kč
Nejčtenější články:

V květnu černý bez, v červnu a červenci trávy, v srpnu pelyněk… Kdo je silně alergický na jmenované rostliny, nebo na mnoho jiných, které právě rozkvetou, měl by zvážit všechna rizika, než usedne za volant. Alergika dokážou prudce rozkýchat nebo mu spustit sennou rýmu, a ten se pak nemůže plně soustředit na řízení.

Německý automotoklub ADAC varuje motoristy citlivé na sezonní trávy či kvetoucí stromy, aby s nástupem jara dávali na silnici zvýšený pozor. Nabádá, aby pravidelně brali antihistaminika, která alergické projevy zmírňují, tak jak mají doporučeno od lékaře.

Je to v zájmu jejich, ale také v zájmu všech, kteří se ve stejnou dobu jako oni vyskytnou na silnici. Zdánlivá prkotina jako prudké spuštění senné rýmy by mohlo mít katastrofální následky. Proč? Už jen hledání kapesníku při řízení velmi odvádí pozornost od toho, co se před autem děje.

Alergici by měli v pylové sezóně jezdit se zataženými okny a spoléhat se na pylový filtr ve svém voze. Pokud ví, že projíždějí místem, kde by je mohly rostliny dráždit, je dobré ventilaci přepnout na vnitřní okruh. Pouze na nezbytně nutnou dobu, aby se nezačala mlžit okna.

Pylový filtr zachytí prach a části rostlin, které by mohly alergika dráždit, ale jen pokud se pravidelně mění. ADAC doporučuje výměnu jednou ročně, anebo po ujetí 15 tisíc kilometrů.

V době alergií se vyplatí udržovat vnitřek auta v čistotě. Dráždivý prach je nutné vyluxovat, aby při další jízdě opět nepůsobil problémy. Když už během jízdy alergická reakce nastane a řidič hůř vidí, pomohou alergické projevy zmírnit sluneční brýle, radí ADAC. Samozřejmě jen za dobrých světelných podmínek. Čtrnáct metrů poslepu

Technici německého automotoklubu změřili, že když jede auto rychlostí 50 km/h a jeho řidič kýchne, přičemž zavře oči, ujede vůz čtrnáct metrů. „Kýchání může být nebezpečné zejména tehdy, je-li v salvách. Snadno lze domyslet, že ve vyšší rychlosti může mít nebezpečné následky,“ doplňuje Petr Čáp, alergolog pražské nemocnice Na Homolce.

Zodpovědné braní antihistaminik je tudíž žádoucí. Léky tlumící alergické reakce ale nejsou samospasitelné. Antihistaminika mohou nepříznivě ovlivnit pozornost řidiče.

Lékař Petr Čáp to potvrzuje: „Některá antihistaminika mohou působit mírnou ospalost, a tedy i snižovat reakční rychlost řidiče s domyslitelnými následky, zejména při vyšších rychlostech.“

Alergolog doporučuje alternativu: „Místo antihistaminik lze užít lokální spreje do nosu, nebo brát ta téměř nesedativní.“ Na konkrétní léky, jaké užívat, si musí každý alergik nechat vystavit recept od svého lékaře.

Každý alergik by si měl svůj lék vyzkoušet dřív, než usedne za volant. ADAC doporučuje brát je večer před spaním, kdy případná následná malátnost nevadí.

Automotoklub připomíná, že pokud řidič kromě antihistaminik užívá i jiné léky, měl by se o tom poradit se svým alergologem. Právě kombinace medikamentů by mohla vyvolat nečekanou ospalost.

Petr Čáp doporučuje zahájit léčbu včas: „Určitě je dobré zahájit terapii už před nástupem sezóny alergenů, než léky začít užívat, až když jsou potřeba. Ten první způsob je daleko účinnější.“ Tak trochu romantik, tak trochu alergik

Slova písničky od Tata Bojs sedí na majitele kabrioletů trpících alergií. Romantickou jízdu rozkvetlou přírodou za slunného dne v otevřeném voze si nechtějí odpustit. Jenže v době, kdy vzduchem poletují pyly ze stromů a trav, by měli střechu raději nechat vytaženou.

V autě bez střechy jsou přirozeně veškeré pylové filtry k ničemu. Vířící vzduch dokáže do otevřeného auta nafoukat velkou porci dráždivého pylu. Když je příroda v květu, nejlepší pro alergika je se v autě zabarikádovat a dovnitř ji nepustit.

Pokud řidič začne hodně kýchat, ADAC radí co nejdříve na bezpečném místě zastavit a počkat, až alergická reakce přejde. Citliví jedinci, kterým v sezóně alergenů opuchají oči a třeba týden nemohou dát kapesník z ruky, by měli zvážit, jestli jim v jejich stavu vůbec stojí za to řídit a zda by nebylo lepší nechat na čas auto zaparkované. Před dovolenou se hodí vědět, co kde kvete

Zodpovědní dovolenkáři s alergií by si určitě měli předem zjistit, jestli v místě, kam směřují za odpočinkem, zrovna něco nežádoucího nekvete. Vyzbrojit se na dovolenou léky je samozřejmostí, vzít s sebou rozum je ještě lepší.

Pokud o sobě někdo tuší, že by mohl mít alergické projevy například na Krétě, kam pojede na dovolenou, měl by přemýšlet trochu dopředu. Například zvážit, jaké zvolit pro přepravu po ostrově vozidlo. Stařičký Opel Corsa z půjčovny, i kdyby třeba páchl po stádu koz, bude bezpečnější než štreka přes ostrov na vypůjčeném skútru.

Není totiž nic horšího a hlavně nebezpečnějšího, než se začít v motorkářské přilbě dusit při silné alergické reakci, třeba zrovna při sjezdu serpentinami k pláži. I slzící oči znamenají na motorce problém, náhle spuštěná rýma znamená za řídítky přinejmenším nepohodlí.

Autor: Martin Urban Zdroj: http://www.autembezpecne.cz

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Balíček přípravků na pylovou alergii

Zvýhodněný balíček při alergii na pyl. Balíček obsahuje Air Cleanse a Fabri Cleanse. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Související články
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují...

Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních

Nejčastěji je pro inhalování doporučována přírodní minerální voda Vincentka. Její...

Inhalátor při pylové alergii
Inhalátor při pylové alergii

Nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu jsou nejčastější...

Naberte dech. Poradíme jak!
Naberte dech. Poradíme jak!

Období jara, kdy jsme inspirovaní svěžestí po zimě se probouzející přírody, je...

Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence
Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence

Po čase je tady další recenze inhalátoru, konkrétně produktu s pro Čechy poněkud...

Pylové zpravodajství

31. 3. až 6. 4. 2020

Dominantní alergeny:

bříza, jasan, habr, topol, vrba, jilm

Celé zpravodajství