úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 26. 4. 2016

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Pro místnosti do 48m2, 6 stupňů filtrace ...

10590 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

6490 Kč
Nejčtenější články:
 1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
 2. Co kdy kvete I: únor až duben
 3. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží

Z omyvatelných ploch se alergeny odstraňují lépe (foto: Thinkstock)

I když vás reklamy přesvědčují, že základem úklidu je desinfekce, která vás zbaví bakterií, v rodinách alergiků to neplatí. V první řadě je potřeba zbavovat se alergenů, které jsou daleko pravděpodobnějším zdrojem potíží. Přinášíme rady, na co se zaměřit při nejčastějších typech alergií.

Alergie na roztoče: Začněte v ložnici

Hlavním zdrojem domácích roztočů jsou postele a často používaný čalouněný nábytek, ale také pelíšky domácích zvířat všeho druhu. Alergické reakce vyvolávají nejen tělíčka roztočů, ale zejména jejich exkrementy. Tyto alergeny se z postelí uvolňují a roznášejí se po bytě spolu s prachem.

Lůžka můžete opatřit protiroztočovými povlaky, které zabrání unikání alergenů z nich. Sedací soupravy, křesla, dekorativní polštáře, přehozy, plyšové hračky, pelechy domácích zvířat a ostatní čalouněné a textilní předměty udržujte v čistotě. Máte čtyři možnosti podle toho, co ten který předmět snese:

Čalouněný nábytek a různé dekorativní textilie jsou často zanášeny alergenyČalouněný nábytek a různé dekorativní textilie jsou často zanášeny alergeny

Roztočové alergeny se drží spíše u země, víří se jen málo, proto se při úklidu soustřeďte spíše na podlahu. Několikrát týdně vysávejte celý byt. Koberce s nízkým vlasem se udržují vcelku dobře, horší jsou různé chlupaté předložky. Těch se raději zbavte.

Alergie na zvířata: Alergeny od podlahy ke stropu

V případě alergie na kočky, psy či hlodavce je úklid nejobtížnější. Zvířecí alergeny jsou totiž velmi malé, lehké a lepivé, díky čemuž se snadno přenášejí a usazují opravdu všude. A nejde o chlupy, ale o sliny, moč, výměšky různých žláz nebo šupinky pokožky.

Speciální přípravky sníží množství alergenů v srstiSpeciální přípravky sníží množství alergenů v srsti

V první řadě se snažte omezit zdroj alergenů:

 • Zvířatům vymezte jasné teritorium, zejména je nepouštějte do ložnice či dětského pokoje, kde spává alergik.
 • Velkým pomocníkem jsou přípravky na odstranění alergenů ze srsti zvířat. Na výběr jsou dvě varianty pro kočky a drobná zvířata a pro psy. Ty způsobí, že mazlíček nějakou dobu uvolňuje méně alergenů.

Úplně odstranit všechny již roznesené a usazené zvířecí alergeny z bytu je téměř nemožné. Znamenalo by to vyčistit koberce a čalouněný nábytek, omýt vše omyvatelné, vyprat vše pratelné a znovu vymalovat.

Při nejmenším se soustřeďte na textilní a čalouněné předměty, na kterých se alergeny nejlépe usazují. Těch zbytečných se zbavte a ty nezbytné udržujte v čistotě častým praním nebo čištěním. I zde se mohou hodit speciální čisticí a prací přípravky určené k neutralizaci alergenů.

Pokud úplné odstranění zvířecích alergenů není ve vašich možnostech, pořiďte čističku vzduchu, která poletující alergeny spolehlivě filtruje.

Alergie na pyl: Několik týdnů častého úklidu

Lidé alergičtí na pyly nejsou v bezpečí ani v budovách. Pylová zrnka se dovnitř dostávají nejen při větrání, ale také nalepená na vlasech a oděvu. Chovají se jako prach – usazují se na všech plochách a při pohybu se víří.

Z toho vyplývají i možná preventivní opatření, která vám v pylové sezoně ušetří hodně práce s úklidem:

 • Do okna, kterým nejčastěji větráte, instalujte síť proti pylu.
 • Abyste si nenosili pyl do ložnice, převlékejte se již v předsíni a tam také použité prádlo nechávejte.
 • Nesušte prádlo venku.
 • Před spaním si myjte vlasy. Pylová zrnka na polštáři by jinak celou noc ohrožovala vaše dýchací cesty.

Domácnost si zařiďte tak, aby se vám co nejsnáze uklízela – vše musí jít kdykoli omýt, vysát nebo vyprat. Dejte přednost omyvatelným podlahám nebo kobercům s nízkým vlasem. Pořádek kontrolujte několikrát týdně. Případné vrstvy nebo dokonce chuchvalce prachu jsou plné alergenů. Nedopusťte je.

Čistička vzduchu přinese pylovému alergikovi velkou úlevu (zdroj: Winix)Čistička vzduchu přinese pylovému alergikovi velkou úlevu (zdroj: Winix)

V létě, kdy se hodně větrá a nápor pylů se špatně kontroluje, velmi pomůže čistička vzduchu. Alespoň na noc, aby si tělo od alergenů odpočinulo.

Přečtěte si: Jak vybrat správnou čističku vzduchu pro pylového alergika.

Pyloví alergici mají štěstí v tom, že „jejich“ rostlina kvete maximálně pár týdnů. Tím pádem i období, kdy je třeba více dbát na pořádek, docela uteče.

Alergie na plísně: Spory jsou všudypřítomné

Plísňovým alergikům vadí zejména spory plísní, což jsou jejich mikroskopické rozmnožovací částečky. Plísním se daří jak ve volné přírodě, tak v budovách. Spory se uvolňují od jara do podzimu.

Předcházet tomu, aby se spory z venku dostaly do bytu, je velmi obtížné. Protipylové okenní sítě na ně nejsou dostatečně účinné. Spory se usazují spolu s prachem. Ten je potřeba co nejčastěji odstraňovat.

Ve špatně větraných provlhlých prostorech pomůže odvlhčovač vzduchuVe špatně větraných provlhlých prostorech pomůže odvlhčovač vzduchuČemu rozhodně předcházet musíte, je tvorba plísní ve vaší domácnosti:

 • Hlídejte si kvalitu potravin, které máte uskladněny ve spíži nebo chladničce. Vše, co se kazí, nemilosrdně zlikvidujte.
 • Stále častějším problémem jsou provlhlé domy a byty. Snažte se udržovat vlhkost vzduchu na hodnotě kolem 50 procent.
 • Pravidelně kontrolujte rohy místností, zvláště v blízkosti nejchladnějších obvodových zdí, zda v nich nezačala růst plíseň. Může zarůst i pod podlahovou krytinu.

Případná ložiska plísní co nejdříve zlikvidujte protiplísňovým postřikem. Počítejte však s tím, že plíseň se na toto místo s vysokou pravděpodobností vrátí, protože její podhoubí je usazeno uvnitř stěny.   

Vzhledem k tomu, že plísňových spor se nedá úklidem zcela zbavit, lidé s touto alergií by měli využívat čističku vzduchu, která jejich alergeny pohlcuje.

Atopický ekzém, kontaktní alergie: Používejte ekologické prostředky

Pro osoby s atopickou či extrémně suchou pokožku, ale i při kontaktní alergii je nezbytné mít se na pozoru a kontrolovat složení čisticích přípravků. Právě ty bývají často k pokožce velmi dráždivé.

V případě pracích a čisticích prostředků se jedná o různé optické zjasňovače, bělidla, konzervanty, barviva a parfémy, které způsobují „neplechu“, kromě toho, že pokožku dráždí, tak ji i značně vysušují. Abyste se těmto reakcím vyhnuli nebo je alespoň maximálně omezili, vybírejte mezi ekologickými přípravky. Dnes je jich na trhu celá řada. I mezi ekologickými prostředky vybírejte podle toho, který alergen vám způsobuje problémy. Velmi citlivým jedincům mohou vadit i přírodní vonné složky.

Při praní prádla dbejte na dvojité máchání a při úklidu domácnosti využívejte ochranné rukavice, nejlépe s bavlněnou vložkou. Trpíte-li alergií na latex, zvolte bezlatexovou variantu rukavic.

Ekologické čisticí a prací prostředky Ecover, řada Ecover ZERO je speciálně určená pro osoby s citlivou a atopickou pokožkouEkologické čisticí a prací prostředky Ecover, řada Ecover ZERO je speciálně určená pro osoby s citlivou a atopickou pokožkou

Alergie na potraviny: Mějte pořádek v kuchyni

Fleky od vajíčka stále obsahují alergenyFleky od vajíčka stále obsahují alergenyAčkoli si to často ani neuvědomujeme, v domácnosti se mohou vyskytovat stopy různých potravin, na které může být někdo z členů rodiny alergický.

Největší množství potravinových alergenů najdete nejspíš v kuchyni – vede pracovní deska kuchyňské linky. Na té najdete zbytky mouky, kapky šťávy z různých ovocných či zeleninových jídel, zaschlé kapky vajíček nebo mléka.

Alergik si od nich snadno umaže ruce. Třeba si promne oko a nevědomky si způsobí alergický zánět spojivek. Někdy stačí, když se alergen jen dostane na pokožku a vyrážka je na světe.

S ostatními členy domácnosti se domluvte na jasných pravidlech, aby kuchyň nezůstala neuklizená. Většinou stačí pracovní plochy umývat teplou vodou se saponátem. Tím se zbytky alergenů odstraní.

Pokud v kuchyni pracujete s moukou, která ráda práší, neměl by s vámi být nikdo, kdo je alergický na mouku či lepek. 

Nezapomínejte ani na zbytky jídel, které mohly zůstat v obýváku na stole, případně i pod stolem. Zvlášť pokud je alergikem malé dítě, které by je mohlo nedopatřením sníst.  

Obecná pravidla při úklidu

 • Při úklidu se často víří prach a s ním i většina alergenů, proto po něm vždy vyvětrejte.
 • Pokud se na úklidu podílí i samotný alergik, měl by si v dostatečném předstihu vzít protialergický lék nebo si chránit dýchací cesty filtrační polomaskou.
 • Omyvatelné podlahové plochy je vhodnější uklízet mokrou cestou (hadr, mop apod.), při které se nečistoty méně víří.

Komentáře ke článku
Jan

28. 2. 2017
11:51

Vlastně stačí, když se člověk bude řídit tímto článkem http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/jak-zbavit-domacnost-alergenu-uklid-u-alergiku

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jan

28. 2. 2017
11:50

Také mohu potvrdit, že je třeba se zbavit alergenů, nic víc, nic míň. J.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vláďa

5. 3. 2013
6:09

Mohu ze zkušenosti potvrdit - pro alergiky a atopiky není důležité pořád něco dezinfikovat, ale odstranit alergeny.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?

Jestli očekáváte článek o převratném objevu či výsledky studie, která by byla...

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 důvodů proč používat čističku vzduchu

Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu...

Čističky a zvlhčovače vzduchu
Čističky a zvlhčovače vzduchu

Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy...