Nemléčná dieta při ABKM

Vložte svůj článek

Anketa

Jak se nejčastěji projevuje nebo projevovala ABKM u vašeho dítěte?

Petra Vojtová, 8. 5. 2014

Alergie na mléko, Speciály


Diagnóza je jasná – náš potomek trpí alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Zpočátku šok. Budeme muset přejít na nemléčnou dietu. Klasické mléko nahradíme speciálním, to je jasné. Co ale dávat dítěti ke svačině místo jogurtu, pribináčku apod.? A co večeře? Dodneška jedl denně kaše. Ono vlastně i řada polévek a omáček je zapovězených... A to nám v první chvíli nedochází, kam všude jsou mléko a výrobky z něj přidávány.

Jediná možnost léčby: Vynechání BKM ze stravy

Našemu dítěti nepomohou k uzdravení žádné léky, s tím se musíme smířit. Jedinou možností, jak se mu uleví, je bezmléčná dieta. A to nejen bez mléka kravského, ale i bez mléka ostatních savců – u nás se jedná nejčastěji o mléka kozí a ovčí a o výrobky z nich, které bychom měli vynechat.

I tak se ale nebojte! Bez mléka se dá naučit žít, což dokládá například příběh Veroniky, maminky malého kluka s ABKM.

Mně osobně při smiřování se s realitou moc pomohl fakt, že ve většině případů se nejedná o dietu celoživotní, ale že u půlky dětí alergie odezní do jednoho roku věku. Nyní už tedy vím, že my jsme s nejvyšší pravděpodobností v té druhé polovině, neboť dcerce je přes 10 měsíců a stále mléčné výrobky snese pouze v malém množství, například dvě lžičky jogurtu. Snad tedy u ní alergie skončí alespoň co nejdříve. No a i kdyby ne, tak za ty roky už budeme vědět, jak s tímto omezením žít.

Hypoalergenní mléka – základ stravy kojenců s ABKM

Kojenci po stanovení diagnózy, respektive již v době eliminační diety přecházejí na speciální mléka s vysoce hydrolyzovanými bílkovinami – tzv. mléka hypoalergenní.

Pozor, neplést si je s hypoantigenními mléky označovanými zkratkou HA, která jsou při potvrzené mléčné alergii nevhodná!

V případě, že nedokáží strávit ani hypoalergenní mléka, pak existují taková, kde bílkoviny byly zcela rozštěpeny na aminokyseliny a která jsou pro alergika daleko lépe snesitelná a využitelná. Podrobnější informace se dočtete v samostatném článku Jak vybírat a používat hypoalergenní kojenecká mléka.

Nát tip: Dieta při intoleranci laktózy je velmi podobná té při ABKM. Vše podstatné pochopíte z článku Bezlaktózová dieta.

Kojím a chci i nadále. Jak na to?

Pakliže chce maminka stále kojit, což se samozřejmě doporučuje i v tomto případě, nezbude jí nic jiného, než aby sama dodržovala zcela bezmléčnou stravu. Alespoň zpočátku, později lze opatrně zkoušet tělíčko dítěte BKM zatížit. Třeba to malé množství BKM, které z maminčiny stravy pronikají do mateřského mléka, bude snášet.

Náš tip: Bojíte se nedostatku vápníku po vyloučení mléka ze své stravy během kojení? Mrkněte na článek Dostatek vápníku při alergii na mléko.

V praxi se ale můžeme setkat i s případy, kdy je mamince doporučeno v kojení přestat. A to tehdy, nelepší-li se zdravotní stav dítěte ani přes dodržovanou bezmléčnou či hypoalergenní dietu matky. Kojenci s touto těžkou formou ABKM, případně s dalšími potravinovými alergiemi, přecházejí na speciální umělá mléka se zcela rozštěpenými bílkovinami.

Příkrmy bez mléka

S příkrmy je obvyklé dle doporučení pediatrů začínat v případě plného kojení po ukončeném 6. měsíci věku dítěte, u dětí na umělém kojeneckém mléku pak již po ukončeném 4. měsíci. Ať se již rozhodnete zkusit poprvé příkrmy zeleninové a maso-zeleninové k obědu či kaši k večeři, důležité je, abyste si hlídali jejich vhodnost pro bezmléčnou dietu.

Posléze platí totéž samozřejmě i u příkrmů ovocných, vhodných pro dopolední svačinku, které bývají třeba pro vyšší sytící efekt doplňovány tvarohem. Odpolední svačina bývá doporučována mléčná – jogurty, ochucené tvarohy, pudinky. Jak si s tím vším poradit, má-li váš potomek ABKM? Dozvíte se v dalším článku, a to Příkrmy bez mléka pro kojence s alergií na mléčné bílkoviny.

Další články speciálu: Alergie na mléčné výrobky u malých dětí

Alergie na kravské mléko – nejčastější alergie u miminek a její příznaky

Kde se bere alergie na kravské mléko? Jak se projevuje a jak ji poznat? S čím by měli rodiče malých alergiků počítat?

Diagnostika alergie na bílkovinu kravského mléka – dostupné testy u dětí

Jak se provádí diagnóza potravinové alergie u nejmenších dětí? K jakému lékaři zajít? A co vás tam čeká?

Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie na mléko a jiné potraviny

Jak se diagnostikuje potravinová alergie pomocí eliminační diety? Jak se určí alergen, který dítěti vadí? A na co si dát pozor, aby vše dopadlo...

Jak vybírat a používat hypoalergenní kojenecká mléka

Co jsou hypoalergenní mléka a jak je poznat? Jaké existují druhy? Co od nich očekávat?

Na hypoalergenní mléka přispívají zdravotní pojišťovny, můžete ušetřit tisíce

Který lékař speciální mléka předepisuje? Do jakého věku dítěte získáte příspěvek automaticky a od kdy o něj budete muset trochu bojovat?

Zavádění příkrmů u dítěte s alergií na mléko – téměř jako u zdravých dětí

Na co si dát pozor při zavádění příkrmů u kojenců s potravinovou alergií? Čím se postupy liší od postupů doporučovaných zdravým dětem? Kterými...

Nemléčné příkrmy – domácí, nebo kupované?

Jsou nemléčné příkrmy dobře dostupné v obchodech? Nebo se vyplatí raději dítěti vařit? Co všechno můžete dítěti nejen s ABKM nabídnout?

Testováno spotřebiteli: Test Nutrilon nemléčné Allergy kaše

Jak dopadl test nové kaše Nutrilon prováděný spotřebiteli z řad alergiků? Co na testovaném produktu pochválili a co jim vadilo? Jak se dá s touto...

Komentáře ke článku
Petra Vojtová

28. 2. 2015
21:16

Pro: simmrovaDobrý den,
na základě mých zkušeností, kdy dcerce byla zjištěna ABKM, tak bych doporučovala jednak krevní testy a zároveň EET...Kreví testy bihužel nejsou zcela průkazné, ale EET Vám podezření většinou zcela jasně potvrdí, či vyvrátí...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

simmrova

25. 1. 2015
20:10

Chci se zeptat velice mne zaujal vas clanek o alergii na kravske mleko.Mam dcerku 10 mesicu , tak nejak jsem dodrzovala a vynechala mlecne vyrobky .Decka dr. se tim moc nezaobira . A tak jsem to vynechala.Nyni jsme zkusily jist jogurt aktivii nejdrive ochutnavala dalsi den snedla vice a pak uz snedla celou a tak mi prislo, ze pak mela nabeh na rymu ale chrmla v nose pri kojeni chrape a pri spani take , ale ryma se do 4 dnu vubec nespustila myslim, ze je to nastup na jogurt a na nozickach se ji udelal zase ekzem atopycky.....Jak bych mela prosbu jak tedy dcerku nechat vysetrit kdyz ji je deset mesicu a dr. se moc k tomu nema. Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte