Infolinka 541 212 450Kapky na ucpaný nos

Otázka:

Dobrý den Mám 10 letého syna Jakuba. Bylo u něj zjištěno, že je alergický na srst / kočky, psi/ peří , trávy a břízu. Neustále má ucpaný nos a špatně se mu dýchá při zátěži - hraje hokej. používáme nosní kapky alergodil, ty mu sice pomáhají , jak říká, ale zdá se mi že ucpaný nos má stále...můžete Nám poradit jaké kapky ještě vyzkoušet ? Zda není něco účinnějšího ? Jiné příznaky nemá, pouze ten ucpaný nos, děkuji za odpověď Dobrovolná

Tazatel:

Věra

Odpověd:

Dobrý den, paní Dobrovolná,

nejsem si jist, jestli jste svou úvahu vzala za správný konec. :-)

Zkoušet stále silnější léky přece není řešením. Navíc nosní kapky by mohly překrýt příznaky jiných onemocnění dýchacích cest. Jejich neustálé používání nikam nevede, jsou určeny spíše pro řešení akutních potíží.

Doporučuji Vám zaměřit se spíše na příčinu jeho potíží, tj. konkrétní alergeny. Pokud syn trpí alergií na zvířata, předpokládám, že doma žádné chlupaté mazlíčky nechováte. S peřím snad také nepřichází do styku (pokud nejsou problémem roztoči). Trávy, natož pak břízy v tomto období nekvetou. Tím pádem by Jakub neměl být vystaven žádnému ze "svých" alergenů a dýchací potíže by mít neměl.

Se zvířecími alergeny však teoreticky může přijít do styku třeba ve škole, pokud například jeho soused v lavici nějaké zvíře chová a jeho alergeny má nalepené na oděvu.

Pokud se Vám zdroj potíží nepodaří najít a eliminovat, ohledně vhodného léčiva se určitě poraďte s Vaším alergologem.

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz