Infolinka 541 212 450Neléčené astma - co pomůže

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně astmatu. Můj přítel měl v dětství astma,v doospělosti se mu to ztratilo,ale posledních pár let, pokaždé v zimě se mu to zase začne projevovat,večer či ráno nemúže dýchat doslova lapá po dechu a do toho i kašle...a k doktoru ho nedostanu protože tam nechce. Chci se zeptat co by mu tak mohlo pomoci,třeba solné lampy nebo dýmky nebo ten inhalátor,nebo co mi poradíte vi? děkuji za odpověď Votočková

Tazatel:

Nikola

Odpověd:

Dobrý den, paní Votočková,

jelikož astma může v případě zhoršení i ohrožovat lidský život, Váš přítel by si určitě neměl hrát na hrdinu a lékaře navštívit. Aspoň kvůli stanovení přesné diagnózy a předepsání léků pro případ nenadálého zhoršení stavu.

Co pro zlepšení astmatu může člověk udělat sám? Inhalátor, o kterém píšete, je určitě jedno z nejlepších preventivních řešení. Většinou stačí jednou denně inhalovat vincentku. Stav průdušek by se měl zlepšit.

Kromě toho si doma hlídejte vlhkost vzduchu. Neměla by dlouhodobě klesat pod 40 %. Vysychají pak dýchací cesty, čímž se astmatické potíže zhoršují. Suchý vzduch se samozřejmě řeší pomocí zvlhčovače.

Zároveň je dobré zjistit - a v tom Vám může hodně pomoci lékař - co u Vašeho přítele astma vyvolává. Je to nějaký alergen? Nebo námaha? Stres? Je dobré to vědět, abyste s tím mohli bojovat.

Držíme Vám prsty,

Michal Z., ProAlergiky.cz