Infolinka 541 212 450Vakcíny při senné rýmě a alergii na roztoče a potraviny

Otázka:

DOBRÝ DEN, Byla mi diagnostikována senná rýma, alergie na roztoče a některé potraviny.Mám dotaz ohledně vakcíny, jestli je možnost při těchto alergiích vakcíny aplikovat.Bydlím na vesnici pylům se budu těžko vyhýbat,roztoče v domácnosti se budu snažit odstranit,potraviny vynechám,ale nějak si to nedovedu představit jak to vše budu zvládat,dostala jsem spoustu letáčků a jak si nevím kde začít....ještě dotaz ohledně roztočů, mám diagnostikované roztoče bytové a moučné,co přesně to znamená,ještě dodám že mám doma dvě kočky na ty alergii nemám,děkuji za odpověď.

Tazatel:

Evča

Odpověd:

Dobrý den, Evo,

vakcíny s pylovými a roztočovými alergeny už léta existují. To, jestli je vhodné Vám nasadit vakcínu, ví nejlépe Váš alergolog. Jedna směs alergenů se užívá tři až pět let. Počet alergenů, které můžete současně užívat, je však omezený. Obvykle se s vakcinací začíná od těch alergenů, na které je pacient nejvíce přecitlivělý.

Více v článku Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit.

Protiroztočová opatření, jako jsou například protiroztočové povlaky, zabírají velmi rychle. S pyly je to samozřejmě těžší - doma se dá situace dobře řešit pomocí čističky vzduchu, pro pobyt venku jsou většinou potřeba nějaké úlevové léky. Nicméně pylovou alergii v tomto období řešit nemusíte.

U potravinové alergie jsou vakcíny teprve ve vývoji. Doporučuje se vynechat ty potravinové alergeny, které pacientovi způsobují evidentní potíže (tzn. ne jen na základě pozitivních alergologických testů).

V domácnosti jsou nejrozšířenější tzv. prachoví roztoči, kterých je nejvíce v postelích. Mouční roztoči se mohou vyskytovat ve spižírnách a v suchých potravinách (mouka, sušené ovoce apod.). Problém je možné eliminovat pouze tak, že ve spižírně budete udržovat sucho a čisto a všechny sypké potraviny budete skladovat v dobře těsnicích dózách. Bohužel to hodně záleží i na poctivosti výrobců potravin.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz