Infolinka 541 212 450Zkřížená alergie na pyly a potraviny - co můžu jíst

Otázka:

DOBRÝ DEN,chtěla bych se zeptat jak je to se skříženou alergií,mám diagnostikovanou alergii na roztoče a sennou rýmu,dostala jsem leták na co všechno můžu být alergická pokud mám třeba alergii na břízu a jiné stromy,to se všem těm potravinám mám vyhýbat,nebo pokud mi nic nedělají je můžu jíst,nevzniká potom riziko po nějaké době vytvoření si alergie na tyto potraviny,mám vyzkoušený banán a celer potom mám svědění v puse,děkuji za odpověď

Tazatel:

Evča

Odpověd:

Ještě jednou dobrý den,

v případě potravinové alergie (i když vznikla v důsledku křížení s pylovými alergeny) je důležité, jestli Vám daná potravina skutečně vyvolává nějaké potíže - bolesti žaludku, průjmy nebo i rýmu, kašel, kopřivkou, ekzém apod.

Potraviny, které se kříží s Vaším pylovým alergenem, Vám pravděpodobně budou nejvíce vadit v době, kdy Váš alergen pokvete. Pokud jde o ovoce, nemuselo by Vám vadit ve vařené podobě.

Pokud budete svou pylovou alergii léčit, měla by se časem zlepšit i tato zkřížená alergie na potraviny. Nemusíte se preventivně vyhýbat všem potravinám, které se kříží s Vaším pylovým alergenem, ale v každém případě buďte opatrná a rizikové potraviny nejdříve po menších soustech zkoušejte. Svědění v ústech je celkem spolehlivým signálem, že v konzumaci nemáte pokračovat. :-)

Více najdete v článku Zkřížené alegie.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz