Infolinka 541 212 450Alergie na vlastního psa - může se zhoršovat?

Otázka:

Dobry den, mam na vas dotaz. Trpel sem alergii na psa, kychani, ryma a obcas i spatne dychani. Jelikoz psa sem moc chtel, zacal sem chodit na vakcinu. Po pul roce sem chodil k rodicum, kteri maji psa, a vse v poradku, alergii sem trpel tam, kde meli psa a vysavali jednou za tyden a byl bordel. Tak jsem si poridil psa, s nim i cisticku vzduchu, vase pripravky, mam roboticky vysavac , ktery denne vysava a snazim se hodne vetrat. Jiz 3 tydny jsem se psem- stene zlateho retryvra denne, a jediny co me postihlo je stala ryma a zacpany nos a obcasne kychnuti, dychani v poradku a zadny svedeni ani zarudnuti oci. Jednou denne beru prasek xyzal. Nyni sem si koupil vincentku na strikani do nosu. Nyni je pes neustale doma, ale tak za mesic az dva planujeme, ze pres leto bude pul na pul na zahrade a doma, spise na zahrade a ani ja nebudu s nim denne doma a ho hlidat. Na vakciny stale chodim. Chtel sem se zeptat, co si o tom myslite a zda by se mela alergie zlepsovat nebo zhorsovat nebo co mi poradite jeste ? Dekuji

Tazatel:

Tomas

Odpověd:

Dobrý den, Tomáši,

předpovědět, jak se může Vaše alergie na psa vyvíjet, je velmi těžké. Samozřejmě rozumnější by bylo nejdříve absolvovat vakcinaci (3 až 5 let) a teprve podle úspěšnosti léčby si psa pořídit nebo ne.

To, že jsou nyní Vaše příznaky jakž takž klidné, je určitě způsobeno opatřeními, která proti psím alergenům děláte. Určitě v tom pokračujte. Přímému kontaktu se psem (olizování, hlazení) se ale nejspíš nevyhnete, takže Váš imunitní systém je provokován nezanedbatelnými dávkami alergenů. To samozřejmě léčbu komplikuje.

Snažte se se psem příliš nemazlit, po každém kontaktu si myjte ruce. Neberte si ho do ložnice nebo dokonce do postele. Uvidíte sám, jestli se Vám uleví, až bude na zahradě a nebudete v tak úzkém kontaktu. O moc víc pro své zdraví v tuto chvíli udělat nemůžete.

Mějte se dobře,

Michal, ProAlergiky.cz