Infolinka 541 212 450Opakující se únava během dne. Neustálé zaléhání uší, předepsán Xyzal a Avamys. Čím může být únava způsobena?

Otázka:

Dobrý den,několik let trpím únavou,která se během dne stupňuje a po 20min spánku ustoupí.Může být způsobena alergií na lepek?Měla jsem stále nafouknuté břicho a při vyzkoušení bezlepkové diety se břicho zlepšilo,ale únava ne.Na alerg. mi ale p.doktorka po kožních testech a krevních odběrech (Anti endotel poz.++,Anti H+/K+ATP aza 43,9, IgM EIA 0,21,IgG CMIA 13,72)řekla, že nejsem alergická a nedala mi léky.Avšak na ORL mi dali na neustálé zaléhání uší Xyzal a Awamys,po jejichž použití se toto zlepší.Máme doma plíseň,tak mě napadlo,jestli něco z toho může působit mou nevysvětlitelnou únavu.Je možné zjistit alergii na plíseň jinak než kožním testem?Existuje nějaké měření,které tuto plíseň doma prokáže?Předem děkuji za odpověď.S pozdravem B.

Tazatel:

Blanka

Odpověd:

Dobrý den, 

přiznám se, že úplně nerozumím zkratkám ( EIA, CMIA atd.),  některé laboratoře používají svoje zkratky  a pokud nevidím originál vyšetření, je těžké se v tom zorientovat.

Obecně se jako screeningové vyšetření při podezření ma celiakii používá  parametr anti-endomysium a/nebo vyšetření protilátek proti transglutamináze. Jen připomínám, že v době odběrů byste měla konzumovat lepek bez omezení aspoň 3 měsíce. 

Pokud Vám na ORL nasadili Xyzal a Avamys, pak pravďěpodobně trpíte na alergii. ORL lékař je schopen vidět alergický zánět na sliznicích, tedy bych to brala tak, že alergie je tímto vyšetřením prokázána. Je možné. že alergie  Vám způsobuje únavu. Alergii na plísně je někdy těžké prokázat, kožní testy nebo vyšetření specifického IgE z krve může být často falešně negativní. Na výskyt plísní může ukazovat zvýšená vlhkost, někdy bývá plíseň skytá za skříní či za postelí.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.