Infolinka 541 212 450Podezření na alergii na morčata, králíky.

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda moje domněnka může být správná. Před 2,5 měsíci jsme pořídili 2 morčata. Mladší dcera (má počínající atopický ekzém)začala pokašlávat, což jsme přičítali nachlazení apod. Na začátku ledna byla u dětského lékaře, s tím že poslechově je čistá, nic jiného ji nebylo než kašlání-spíše takové pokašlávání celý den. Babička má doma králíka ( ten začal pobíhat po bytě cca také před 2měsíci), činčilu,křečka a psa. Po několika návštěvách u ní(trvající celé odpoledne) se nám stalo, že dcera prokašlala noc a měla i několikahodinové záchvaty. Tak jsem se rozhodla, že morčata přesuneme k babičce, do 3dnů přestala dcera pokašlávat. Po té měla virózu, kdy ji hlídala babička u nás doma - dceřino kašlání se zhoršilo, atopický ekzém též. Je možné, že nám tchýně mohla přenášet alergeny na oblečení domů? Je má domněnka správná, že dcera je alergická na morčata a asi i na králíka? Momentálně lehce kašle, ale spíše mám strach z toho, aby chodila k babičce,kde již morčata nejsou, ale králík ano. Bojím se, aby se jí vše nezhoršilo a neměla nakonec astma. Babička si nemyslí, že je alergická, ale že prodělává virózy. Většinou se kašlání zhorší večer,což je asi normální. Děkuji za reakci. Kamila

Tazatel:

Kamila

Odpověd:

Dobrý den, Kamilo,

Vaše obavy mohou být na místě. Riziko vzniku alergie na morčata či králíky je u osob trpících atopickým ekzémem vyšší. Navíc zlepšení zdravotního stavu po přesunutí morčat může navádět také na alergii. Pokud chcete mít jistotu, doporučuji obrátit se na dětského lékaře, který vás odešle na alergologii. Tak dceři provedou kožní testy, z kterých se alergie potvrdí či ne.

Zvířecí alergeny jsou lehké a snadno se rozptylují do celé domácnosti, kde zvíře žije. Přenos alergenů na oblečení je zcela běžný. Více se o alergii na morčata, králíky dočtete v článku.

Pro omezení styku se zvířecími alergeny existují různé možnosti, které jsou v článku blíže popsány.

Uvádíte, že má dcera počínající atopický ekzém. Tomuto tématu se na portálu velice věnujeme, ať už v edukační části, tak v článcích. V případě potřeby můžete využít i diskusní skupinu Atopický ekzém u dětí http://www.proalergiky.cz/diskuze/tema/3295.

Hodně zdraví celé rodině,

Táňa, ProAlergiky.cz