Infolinka 541 212 450Polvyalentní alergie a hypersensitivní reakce

Otázka:

Dobrý den paní doktorko, Obracím se na Vás s prosbou o vysvětlení jevu, kterému říkám hypersensitivní nos. Jsem polyvalentní alergička – bříza, pelyněk, ambrozie, černobýl - Potraviny – brambory, celer, petržel, rajčata, jablka, hrušky, - meruňky, broskve, třešně, arašídy, lískové ořechy, - Kakao, čokoláda, mléko (kasein), koření atd. - Konzervační látky - E - Kyselina acetylsalicylová, penicilin, - Včela, vosa, - Chemikálie – Katon KG, Trietanolamin, Chloracetamid, - Peroxid vodíku, dezinfekční a čistící prostředky, - Téměř všechna kosmetika (z lékáren!) Alergie řeším buď antihistaminikem, nebo se snažím alergenům vyhnout. Největším problémem jsou alergie na chemikálie, protože v našem přechemizovaném světě je to téměř nemožné. Na pálení očí, svědění a pálení obličeje a různé otoky po návratu z prostor, kde nezbytně musela být klimatizace s osvěžovačem vzduchu (i čekárny ambulancí v nemocnicích) nebo jiná chemikálie, jsem si bohužel už musela zvyknout. Nejhorší ale je, že mám hypersensitivní organismus a s tím i čich. Kamkoliv přijdu, cítím i sebemenší, stopová množství chemikálií, která ostatní lidé vůbec necítí. Je to velmi nepříjemné. Teď mám velký problém ve svém okolí. Jeden z příbuzných změnil vodu po holení. Pokaždé, když přijde, nejen, že ji pochopitelně cítím, ale je pro mne alergizující – pálí mě nos, oči, krk, obličej, skáče mi drobná vyrážka okolo očí a rtů. Snažila jsem se ho na to upozornit a poprosila jsem ho, zda by mohl používat něco jiného, (to co používal dříve, mi problémy nedělalo.) Se zlou jsem se potázala. Rozčilil se, že žádnou vodu po holení už nepoužívá, že se ničím nevoní a že jsem si to celé vymyslela. Protože nikdo z mého okolí, z něj žádnou vůni necítí, nikdo mi nechce věřit, že já mohu ty nepatrné stopy vůně cítit a že mi způsobují alergické problémy. Už jsem si i vyslechla, že je to psychické a že jsem blázen, když cítím něco, co není. Je mi to velmi nepříjemné. Jak jim mám vysvětlit, že opravdu cítím, to, co cítím a že mi to způsobuje problémy a že to prostě existuje a že ten dotyčný, z nějakého neznámého důvodu popírá, že používá nějakou kosmetickou vůni. Stalo se mi, že během toho měsíce, kdy mě jeho vůně opakovaně dráždí, jsem zjistila, že jich i několik vystřídal. A pochopitelně přesně vím, kdy se navoněl a kdy nevoní vůbec. Prostě to opravdu cítím, i když ostatní ne. Čím se dá můj extra jemný čich vysvětlit? Existuje, prosím, způsob, jak ostatní přesvědčit či dokázat, že to, co cítím, opravdu ve vzduchu je? Moc Vám děkuji za odpověď Vlaďka B.

Tazatel:

Vlaďka B.

Odpověd:

Dobrý den,

alergie je chronický zánět na sliznicích, případě kůži. Dochází k otoku sliznic a k sekreci určitého množství hlenu. Důsledkem tohoto chronického alergického zánětu je zvýšená citlivost sliznic. Jsou zvýšeně dráždivé, u někoho více a u někoho méně.

Proto bývají pacienti s alergií citlivější na nespecifické podráždění jako je změna teplot, čistící a úklidové prostředky, kouř silnější vůně.

Pokud je citlivost sliznic u vás taková silná a nelze se některým pachům či dráždivým látkám vyhnout, doporučuji nasadit antihistaminika /léky proti alergii/ ke každodennímu užívání. Při pravidelném užívání léků dojde ke snížení citlivosti.

Jak přesvědčit o tomto faktu vaše blízké, nevím. Jedná se o ciltlivý problém, který jistě vyžaduje spoustu tolerance.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.