Infolinka 541 212 450Pálení očí, slzení, kýchání, svědění při kontaktu s kočkou

Otázka:

Dobrý den, před týdnem jsme si přinesli z útulku kočku. Při kontaktu s ní (hlazení) jsme však zjistili, že máme typické alergické reakce (pálení očí, slzení, kýchání, svědění). Několik koček jsem měla já i manžel již od dětství, předchozí kočku jsme měli 12 let, často jsme v kontaktu s jinými psy a kočkami a hladíme je, máme kočku a zvířata i u prarodičů - nikdy nikdo žádné reakce neměl. Je možné, že se jedná o dočasný stav (např. že si přinesla větší množství alergenů z útulku, kde pobývala) nebo může mít v srsti pylové alergeny ze zahrady (já, manžel i syn máme lehkou pylovou alergii, která se projevuje v tomto období)? Jsme bezradní, nechtěli bychom se jí hned vzdát, ale zmíněné alergické projevy se projevili od počátku u mě, manžela i syna. Je možné, že bychom všichni tři měli alergii na kočku? Pokud ano, může se stát, že na jinou kočku alergičtí nebudeme? Jak máme v tomto případě postupovat? Děkuji Vám za odpověď.

Tazatel:

Radka Vaňková

Odpověd:

Dobrý den,

podle popisu vašich alergických reakcí se nejspíše opravdu jedná o alergii na kočku.

Pokud jste v minulosti měli kočku doma a nějakou dobu žili bez kočky, mohlo dojít k tzv. senzitizaci, tedy zcitlivění vůči alergenu kočky. To se projeví po delší pauze od alergenu, kdy alergické potíže naplno propuknou.

Je samozřejmě možné, že kočičí srst má v sobě alergeny pylu nebo roztočů, tudíž se zhorší vaše pylová alergie, ale nemyslím si, že by projevy byly tak silné a u všech tří.

Určité množství alergenů lze snížit tím, že necháte kocoura vykastrovat - ale toto opatření platí pouze pro kocoury.

Hlavní kočičí alergeny mají všechny kočky stejné, existují lehké rozdíly mezi jednotlivými kočkami, ale ty se pohybují v řádech jednotek procent.

Doporučuji se kočky vzdát, i když to bude těžké. Kočičí alergeny jsou malé, lepivé, agresivní - často způsobují silnou alergickou rýmu a průduškové astma.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.