Infolinka 541 212 450Vadí užívání léků Desloratadin, Aerinaze, Xados, Mommox při plánování těhotenství?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně dlouhodobého užívání léku Desloratadin a pokoušení se o otěhotnění. Momentalně se totiž snažíme s partnerem o miminko. Je možné, aby tento lék nějak bránil v otěhotnění? Dále mi paní doktorka napsala Aerinaze, xados a mommox, jelikož mám již dva měsíce ucpaný nos, kvůli alergii na kočičku ( což se zatím neví jistě, zda to je způsobeno tím), kterou mám od července. Je možné, aby i tyto léky nějak způsobovaly problémy s otěhotněním? Ptala jsem se na to, sama mi řekla, abych se teď otěhotnět nepokoušela, ale všude jinde jsem četla, že by to být problém neměl. Můžete mi vy poradit? Mockrát Vám děkuji:)

Tazatel:

Nicoletta

Odpověd:

Dobrý den,

Desloratadin je lék, který můžete užívat během těhotenství, nebrání v otěhotnění. Jiná situace je v případě Aerinaze a Xados, které byste v případě těhotenství užívat neměla (Mommox užívat můžete).

Je možné, že vaše ošetřující lékařka nedoporučuje těhotenství z toho důvodu, že vaše alergické potíže nejsou takzvaně pod kontrolou - jak píšete máte problémy s ucpaným nosem. Lze předpokládat, že paní doktorka doporučuje otěhotnět až poté, co se alergické potíže stabilizují.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.