Infolinka 541 212 450Při alergii na pyl se objevila alergická reakce i na kočku a psa

Otázka:

Dobry den, jsem alergicky na pyl a většinou mam problémy v cervnu a začátkem cervence. 20 cervence jsem byl na navsteve u kamaráda, kde mají kocku a opet semi rozjela senna ryma, pak jsem byl u pritelkyne co ma psa a zase to same. Predtim jsem ji navetevoval a nic a kamaradovu kocku jsem také uz několikrát videl. Dále jsem se prestehoval do pokoje, kde je jsou parkety a drevena skrin a v praci také mame drevene steny, muze byti timto zpusobena ma alergie. Nejak to nehcapu ze se po tak dlouhe době znovu objevila. Predem dekuji za odpověď.

Tazatel:

Tomas

Odpověd:

Dobrý den,

atopie /tedy sklon k alergickým reakcím/ je celoživotní. U většiny lidí se střídají období, kdy je alergie více a méně rozvinutá.

Důvodů, proč máte nyní silnější alergické potíže může být více. Může se jednat o změnu v životním stylu, stres, změnu životních návyků...

V pylové sezoně je navíc kvůli alergii tělo citlivější, dráždivější. Je tedy možné, že vám v pylové sezoně začaly znovu kočičí či psí alergeny vadit více než dříve. 

Důležité je nepodceňovat léčbu alergií a zvláště v pylové sezoně užívat léky pravidelně, i když jsou alergické potíže menší. Jedině tak lze dostat alergický zánět pod kontrolu a omezit rozšiřování alergií.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.