Infolinka 541 212 450Při prokázané alergii na psa se po letech objevila i alergie na kočky. Je to možné?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc ohledně alergie na kočky. Když jsem se v roce 2013 registrovala u alergologa, dělají se vždy na začátku tzn. prick test, kde se zjišťují alergie na nejčastější alergeny (mezi nimi psí a kočičí srst). Tento test mi u psa vyšel 6/12 a u kočky rovná 0. V roce 2015 jsem byla hospitalizována v nemocnici kvůli silném zvracení a průjmu a po konzultaci s doktory jsem byla poslána na krevní odběry kde mě testovali na potravinou alergii na hroznové víno (byla poslední potravina co jsem požila před hospitalizací)a doktor mi tam přidal i testování na alergii na psa a kočku. Po výsledcích z krevním testů mi bylo sděleno že na hrozno alergii nemám, ale vyšla pozitivně, tzn. sensibilizace na psa (to chápu to vyšlo i předtím) ale i na kočku. V té době jsem měla měsíc doma kocoura (od července 2015, konzultace s lékařem proběhla o 5 měsíců dříve, který s tím neměl problém v té době). Několikrát jsem se ho ptala jak je to najednou možné být alergická na kočku, když OPRAVDU NEMÁM ŽÁDNÉ PROBLÉMY ANI PŘÍZNAKY NA ALERGII NA KOČKU, tak po skoro roce dohadování mi řekl že jde o tzv. před sensibilaci. Ale výsledky krevních testů, které mám v kartě mi nikdy nebylo dovoleno se podívat, takže Vám bohužel nemůžu napsat hodnotu. Můžete mi říct jestli je teda možné že se mi alergie projeví až později, nebo se nemusí projevit vůbec?

Tazatel:

Lenka Zavřelová

Odpověd:

Dobrý den,

alergie mají tendenci se postupně rozšiřovat - stává se často, že se objevuje alergie na nový alergen nebo vzniká astma, ekzém apod.

Alergie je onemocnění, které se vyvíjí v čase.

Je tedy možné, že se v testech objevila nová sensibilizace na kočičí alergen. Tento fakt nemusí nutně znamenat, že máte alergické potíže, alergie se může projevit později nebo se nemusí projevit vůbec. Záleží na spoustě dalších okolností, vašem zdravotním stavu, stresu apod..Na otázku kdy a zda se vám alergie projeví, vám bohužel nikdo neodpoví.

Testování pomocí krevních či kožních testů je jen část diagnozy, důležité je, zda máte nějaké potíže při kontaktu s alergenem.

Za zvážení stojí ev. zopakování prick testů včetně kočičího a psího alergenu.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová PhD.