Infolinka 541 212 450



Kopřivka po vysazení léku Ketof

Otázka:

Dobrý den, poprosila bych Vás o názor na toto: nyní již devítiletému synovi byla v pěti letech zjištěna alergie na pyly a zvířecí srst (měl záchvaty suchého kašle) a byl mu nasazen Ketof sirup, který užíval pravidelně 4roky a vše v pořádku. Nyní na podzim mu ho naše alergoložka vysadila a dala Xyzal s tím, že ho má užívat pouze při potížích.Ty nebyly, takže jsem ho nedávala, ale asi zhruba měsíc po vysazení Ketofu a nebraní tedy ničeho se mu začala dělat kopřivka (takové bílé velké svědivé pupeny) skoro každý den, ale vždy zase zmizí.Momentálně zapisuji synův jídelníček, ale jaké testy bychom mohli požadovat a myslíte, že to může být vysazením těch antihistaminik? Zkoušela jsem dávat Xyzal pravidelně každý den a kopřivku neměl, ale jakmile nebere tak se mu to dělá.Domácí zvíře nemáme.A Léčba Xyzalem je správná? Děkuji moc za Vaší odpověd a přeji hezký den Ivana Hrušková.

Tazatel:

Ivana Hrušková

Odpověd:

Dobrý den,

je pravda, že xyzal je účinnější antihistaminikum než Ketof, navíc s dávkováním jen jednou denně, což byl asi důvod, proč léky paní doktorka zaměnila.

Podle popisu potíží a jejich reakcí na antihistaminikum je vidět, že synovy potíže se svědivými pupeny jsou pravděpodobně alergického původu. Objevení se těchto potíže je tedy pravděpodobně důsledkem přerušení pravidelné léčby Ketofem.

Je vhodné zopakovat alergologické testy - jak kožní prick testy tak krevní odběry na inhalační alergeny - pylové, roztočové, zvířecí.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.