Infolinka 541 212 450Rýma a teploty po kontaktu s morčetem – může to být alergie?

Otázka:

Dobrý den, v pondělí jsme dostali morče. Dceru začalo svědit v nose a od včerejška má teploty včera měla 38,5°C a trošku pokašlává a začíná smrkat. Jinak na alergologii je alergická na břízy, co máme kolem domu.. Myslíte,že by mohla být na morčátko alergická?

Tazatel:

Alžběta

Odpověd:

Dobrý den, Alžběto,

pokud už je člověk na něco alergický, přecitlivělost se může snáze rozšířit i na jiné alergeny. Ale teplota přes 38 °C není pro alergii vůbec typickým příznakem, a tak je spíše pravděpodobné, že se u dcery objevila nějaká akutní respirační infekce neboli nachlazení. 

Kdyby však rýma a kašel neustupovaly ani po týdnu, případně se po kontaktu s morčetem zhoršovaly, vyplatilo by se provést u dcery dotestování na alergologii. Je také možné zkušebně dceři podat jednu dávku antihistaminika (možná ho používá na léčbu alergie na břízu), a pokud se příznaky dočasně uklidní, může to být znamení, že se přece jen o alergii jedná.

Pokud se alergie potvrdí, bude potřeba provést určitá preventivní opatření, která popisujeme v článku Jak se vyhnout zvířecím alergenům

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz