Infolinka 541 212 450Jak potvrdit alergii na chemikálie ve fabrice

Otázka:

Dobrý den, pracuji ve fabrice, kde se používá chemická emulze. Před rokem jsem byla na alergologii z důvodu podezření na možnou alergii. Paní doktorka mi řekla, že u alergie na chemii se to těžko prokazuje, protože není k dispozici konkrétní látka. Odebrala mi krev a provedla podrobné krevní vyšetření. Žádný z Ig markerů jsem neměla zvýšený, a to ani celkové, ani dílčí. Závěr byl, že alergie to není, že je vše v pořádku. Maximálně prý chemické dráždění. Nicméně po pobytu na hale pociťuji problémy s dýcháním, jako bych měla stažené průdušky, nemůžu se pořádně nadechnout. Doma, přes dovolenou, přes prázdniny, tyto problémy nemám. Je možné, že se situace za rok změnila a že by mi teď na krvi už něco vyšlo? Dá se alergie vyloučit jen na základě výsledků z krve? Děkuji.

Tazatel:

lefina28

Odpověd:

Dobrý den, Lefino,

s tou potřebou hledat konkrétní chemickou látkou má vaše paní doktorka pravdu. Chemikálií schopných vyvolávat alergické reakce jsou totiž známy stovky. Určitě někdo ve vaší firmě ví, z čeho je ta chemická emulze vyrobena. 

Stejně tak je pravda, že vaše potíže s dušností mohou být vyvolány nealergickým podrážděním průdušek. To mohou způsobovat různá ředidla, ale i různé plyny nebo mikroskopický prach z různých látek. 

Pokud jste stejné problémy měla před rokem, opakování krevních testů by zřejmě přineslo stejné výsledky. Přecitlivělost na různé alergeny se dá testovat i na kůži, ale v tomto případě je nutné alespoň vytipovat konkrétní podezřelé alergeny. Takže jsme opět u toho, že bez zúžení výběru možných alergenů se nejspíše nedostanete dál. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz