Infolinka 541 212 450Úklid po krátkodobém pobytu kočky – množství alergenů

Otázka:

Dobrý den, máme 17měsíčního syna - atopik. Různé potravinové alergie - máme ošetřeno. Minulý týden se stal našemu venkovnímu kocourovi úraz - veterinář mu doporučil klidový režim, ale nemáme možnosti ho někde venku uzavřít, tudíž šel k nám domů do chodby. Synovi se postupně začal ekzém horšit - přisuzovala jsem to viroze, kterou prodělal. Ale začínám mít pocit, že to způsoboval hlavně kocour. Příští týden jedeme na alergologii, tak se optám i tak. Ale moje otázka zní: Kocour byl převážně v chodbě, která nám spojuje koupelnu s venkem a s obyvacím pokojem. Občas nás navštívil i v koupelně a v obýváku, když děti zapomněly zavřít dveře - prostě se přišel podívat. Jak moc zamořený dům alergenem máme? Myslíte, že bude stačit, když všude vytřeme podlahu, utřeme prach, vyperu záclony a oblečení a potahy z pohovky? Vyvětráme - máme i rekuperaci. Nebo bude potřeba pořídit i čističku vzduchu či vymalovat dům? Moc děkuji za odpověď Zdenka

Tazatel:

Zdeňka Brumlichová

Odpověd:

Hezký den, Zdenko,

kočičí alergeny jsou velmi lehké a lepivé. Z jedné místnosti se snadno rozšíří do druhé – vzduchem nebo na oblečení. Pokud jste s kocourem měli fyzický kontakt (mazlení, nošení v náručí) už dříve, jeho alergeny jste už dávno měli v bytě, byť v menším množství.

Kolik jich přibylo teď, závisí hlavně na délce jeho pobytu u vás. Hodně alergenů se uvolňuje, když si kočka čistí srst. 

Začněte důkladným úklidem místností, ve kterých kocour trávil nejvíce času a odkud se alergeny budou dále šířit. A postupujte dál do místností, které jen občas navštěvoval.

Podlahy a všechny omyvatelné plochy otřete, koberce důkladně vysajte. Nezapomeňte na případné další předměty jako sošky nebo obrazy. Textilní věci vyperte nebo vyčistěte. Čalounění je možné ošetřit sprejem Home Cleanse a povysávat, případně namísto něj použít parní čistič, pokud jej máte k dispozici.

Pokud máte zdi opatřené pouze výmalbou a předpokládáte, že kocour se o ně otíral, samozřejmě pomůže přemalování, není nutné až ke stropu. Ale to bych nechal až jako jeden z posledních kroků, kdyby předchozí nezabíraly. Stejně tak pořízení čističky vzduchu. Jako náhradní řešení je pro tyto účely je vhodný sprej Air Cleanse, který odstraňuje polétavé alergeny.

Další tipy najdete v článku Alergie na kočky.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz