Infolinka 541 212 450Vhodná probiotika pro děti při atopickém ekzému

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás mohli by jste mi poradit vhodné laktobacily ev. prebiotika pro syna?Má atopický exem. Dosud užíval Biogaiu.Je mu 7.měsíců. Je stále kojený + postupně přidávam příkrmy .Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den Michaela Štěchová

Tazatel:

Michaela Štěchová

Odpověd:

Dobrý den, paní Štěchová,

děkujeme vám za důvěru, ale bohužel vám nedokážeme zcela konkrétně poradit, protože probiotika jakožto doplňky stravy lze jen obtížně porovnávat a studií účinnosti na imunitní systém je stále velmi málo. Velmi důležitá je osobní zkušenost každého atopika.

Obecně můžeme doporučit přípravky s vysokým podílem životaschopných bakterií (v tomto ohledu jsou rozdíly velké), s obsahem prebiotik (vlákniny, která slouží jako živná půda pro probiotika) a naopak s co nejmenším podílem přídatných látek (barviva, ochucovadla apod.).

Co se týká konkrétních probiotických kmenů, mezi lépe prozkoumané patří například laktobacilus rhamnosus a bifidobakterium animalis.

U samotných prebiotik je dobrá pestrost ve stravě. V kojeneckém věku se dává přednost lehce stravitelným druhům vlákniny. Pokud nestačí vláknina z ovoce, zeleniny a obilovin, je možné doplňovat například psyllium, inulin nebo beta-glukan. Lze je zamíchat do ovocné šťávy, přesnídávky nebo jogurtu. 

Další informace najdete i v našem článku Doplňky stravy vhodné při atopickém ekzému.

Ať se vám daří,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz