Infolinka 541 212 450Ucpané dutiny při léčbě alergie

Otázka:

Dobrý den, před devíti lety se u mě projevila první alergická reakce, když jsem si domů přidala kočku. Toto mi stačilo k tomu, aby se mi rozjelo astma a jiné alergie např. pes, králík, roztoče, kůň (zjištěno imunologickym vysetrením). Kočku jsem samozřejmě dala ihned pryč a nějaký čas byl relativní klid. Teď už asi rok a půl mě trápí tak jednou za měsíc a půl ucpané dutiny. Když jdu na rentgen, nic neukáže a pošle mě na alergologii. Tam mi zase tvrdí, že když mi odchází zelený hlen, není to alergii. Jediné, co mi na to zabírá jsou míchane kapky z orl (nějaké antibiotické+sanorin). Nejdřív jsem každý den brala xyzal, nyní claritin. Do nosu jsem měla nasofan a poté avamys( po něj se mi objevila plíseň v ustech). Jsem z toho už bezradná, alergoložka mi tvrdí, že od ní léčba je v pořádku. Nesetkala jste se někdy s tímto problémem?

Tazatel:

Barbora

Odpověd:

Dobrý den, Barboro,

pravděpodobně máte na mysli otok či zanesení vedlejších nosních dutin. S těmito problémy se v souvislosti s alergií prakticky nesetkáváme. Klasické příznaky alergické rýmy jsou ucpaný nos (hlavní nosní dutina) a zvýšená tvorba spíše čirého hlenu. Doporučujeme s lékařem probrat, zda příčinou vašich potíží není nějaké nedostatečně přeléčené nachlazení (infekce).

Pokud máte častější problémy se sníženou průchodností nosu nebo usazeniny ve vedlejších dutinách, zvažte používání inhalátoru s Vincentkou (inhalace přes masku), případně proplachy nosní konvičkou.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz