Infolinka 541 212 450Hrozba alergie na lék vyrobený z korýšů

Otázka:

Dobrý den, byl mi předepsán lék DONA, který je vyroben z korýšů, se kterými jsem se dosud (57 let) ve stravě nesetkala.Prosím o radu, jak zjistit, či na sobě bezpečně otestovat, zda na korýše alergická jsem nebo ne (rybí filé, mořská štika a sardinky bez problémů). Ortoped i sestra na alergologii mi řekli, že dokud to nezkusím užívat, nebude se to vědět. Lékárník mi řekl, že bych měla důkladně zvážit pro a proti, a jeho názor byl, že si mám nechat předepsat jiný lék. Jsem alergik, např. po ATB se osypu (po Augmentinu až 6. den, Rulid 3.den)), po asi některých jídlech mně svědí tělo, někdy např. po ořeších nebo po barvení vlasů se mi v puse udělá něco jako afty, někdy mám pocit oteklého jazyka (ale mám i hypofunkci ŠŽ), a někdy jako by se mi hůř nadechovalo (ale mám poruchu relaxace LK), prokázanou alergii mám na pyly, ATB penicilinové řady, vosu, včelu, psa. Kůže na rukou mi reaguje na chlad popraskáním. V domácnosti kočka a v pohodě. Kdysi transfuzi (4 krevní konzervy)a to jsem měla horečky se zimnicí a ležela na JIP. Za odpověď děkuji

Tazatel:

aaa

Odpověd:

Dobrý den, paní aaa,

jelikož jste alergička, je opatrnost na místě. Alergie se během života může rozšířit na jiné látky, zvláště pokud neznámý alergen do těla pronikne ve větším množství. 

Na druhou stranu pokud jste nikdy korýše nekonzumovala, váš imunitní systém si proti nim nemohl vytvořit protilátky schopné spustit alergickou reakci. Tím se snižuje riziko alergické reakce na lék s obsahem glukosaminu vyrobeného z korýšů, jako je Dona. 

Alergii na korýše je možné snadno ověřit pomocí krevního testu na alergologii. Obvykle se ale provádí až zpětně, pokud se objeví nějaká nežádoucí reakce. Vy sama si ji můžete ověřit snad jen opakovaným snědením jídla s obsahem krevet, raků nebo humrů. Když vám bude dobře, alergická na ně nebudete. 

Určitě máte k dispozici protialergické léky (např. antihistaminika), které můžete užít, kdyby se náhodou nežádoucí reakce objevila. Kdyby se alergie na korýše potvrdila nebo kdybyste nebyla schopna nést ani relativně malé riziko, je možné se na ortopedii informovat o možnosti nasadit lék s obsahem glukosaminu z jiných zdrojů než z korýšů. 

Držíme palce, ať vše dobře dopadne.

Michal, ProAlergiky.cz