Na rozdíl od sluneční alergie hraje při fototoxické reakci velkou roli intenzita UV záření a celkové množství fototoxické látky.
Příznaky alergie
Projevy se dají zjednodušeně popsat jako snadné spálení od sluníčka. V místě postižení se objevuje zarudnutí pokožky, které mohou doprovázet puchýřky, otoky, pálení nebo popraskání kůže. Po pominutí akutní fáze se začne kůže loupat a může přetrvávat výskyt tmavších skvrn na pokožce.Diagnostika
V případě, že se během užívání léčiva objeví na pokožce alergická vyrážka, konzultujeme další kroky s ošetřujícím lékařem. Diagnostiku fotoalergické a fototoxické dermatitidy provádí kožní lékař s využitím speciálních testů. Nezapomeňte s sebou přinést všechny užívané léky, aby lékař mohl snadněji určit potenciální spouštěče alergie.V případě, že se reakce objevuje po aplikaci kosmetických nebo léčivých krémů nebo mastí, může dermatolog aplikovat na pokožku náplast se vzorkem potenciálních fotosenzibilizátorů. Náplast je následné vystavena kontrolovanému množství UV záření a sleduje se reakce pokožky. V případě, že dráždivou látku nelze přesně určit, lze fotosenzitivitu ověřit tzv. fototestováním, kdy je malá oblast pokožky vystavena kontrolovanému množství UV záření.
Léčba fotoalergické a fototoxické dermatitidy
Nejlepší prevencí je v případě užívání některé z výše uvedených fototoxických sloučenin omezit vystavování kůže UV záření. Chráníme pokožku před slunečním zářením častějším nanášením opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem či nošením slunečních brýlí a oděvů, které pokožku lépe ochrání před slunečními paprsky.Při lehčích projevech alergie můžeme pokožku zklidnit přikládáním chladivých obkladů na postižená místa. Probíhající alergickou reakci tlumíme užívání antihistaminik nebo předepsaných léků s nízkým obsahem kortikosteroidů.