Infolinka 541 212 450Xyzal (levocetirizin) přestává účinkovat na pylovou alergii

Otázka:

Dobrý den, můžu se prosím zeptat, jestli je levocetirizin dihydrochloridum nějak ovlivněn pitným režimem? Beru ho na alergii, momentálně jako Xyzal. Alergologem mi byly doporučený 2 pilulky, protože jedna mi v pylové sezóně nepomáhá. Dvě většinou pomohou, ale poslední dobou zvýšeně piju (vodu s citronem a mátou) a najednou jako kdybych si žádný Xyzal nevzala. Tak by mě zajímalo, jestli zvýšený pitný režim nějakým způsobem ovlivňuje účinek léku? Předem děkuji.

Tazatel:

Andrea

Odpověd:

Dobrý den, Andreo,

to, že antihistaminikum, jako je například levocetirizin, přestane pomáhat od příznaků alergie, se může stát. Nicméně z údajů výrobce přímo nevyplývá, že by během užívání léku nebylo vhodné pít vyšší množství tekutin, natož že by to mělo snížit účinek léku. V letním období je zvýšený příjem vody zcela přirozený a neměl by negativně ovlivňovat léčbu alergie. Užívání tohoto antihistaminika by se muselo upravit, kdybyste měla sníženou funkci ledvin (zadržování moči).

Doporučuji vám, abyste o své nespokojenosti s účinkem léku informovala alergologa, který vám může nabídnout jiný lék z velké řady dostupných antihistaminik. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz