Infolinka 541 212 450Může alergie na psa ustoupit, nebo je potřeba se štěněte zbavit?

Otázka:

Dobrý den, před dvěma měsíci jsem si pořídila štěně. Přibližně po dvou týdnech se objevila vyrážka po olíznutí psem a pocit cizího tělesa v krku. Ihned jsem byla testech a samozřejmě vyšel pes s hodnotou 9.98. Lékař mi dal pouze antihistaminika a ať přijdu za dva měsíce. Ty bohužel na potíže vůbec nezabírají. Stojím před velmi palčivým problémem, zda se pejska zbavit dokud je ještě malý a ztráta nebude tak bolestivá. Je možné, že příznaky časem ustoupí? Zatím se nezhoršují a ani nepřidávají žádné další. Všechna opatření dodržuji. Máme čističku, zákaz ložnice atd. Opravdu si nevím rady. Děkuji za odpověď

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

v první řadě doporučuji konzultaci s alergologem ohledně možné změny v nasazených antihistaminikách. Pokud vám ta stávající nezabírají, je potřeba to bezodkladně řešit. Je málo pravděpodobné, že by projevy alergie samy náhle zmizely. Pokud se neléčí, mohou se naopak zhoršovat. 

Pokud hledáte nejúčinnější opatření při alergii na psa, tím je bohužel odstranění pejska z domácnosti. Všechna ostatní opatření mají omezenou účinnost. Čistička vzduchu velmi dobře řeší následky víření zvířecích alergenů ve vzduchu, ale neumožní vám bezprostřední kontakt se zvířetem, kterému se budete obtížně vyhýbat.

Alergeny pejska se budou nadále roznášet po celém bytě a tam na vás "číhat". Neustálý důkladný úklid, případně i s použitím přípravku typu Petal Cleanse, pomůže, ale je otázkou, jestli ho budete dalších mnoho let, co bude pes s vámi, zvládat. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz