Infolinka 541 212 450Pylová alergie objevující se na konci léta, ale na jaře bez potíží i přes pozitivní testy

Otázka:

Dobrý den, navazuji tak trochu na doraz p.Kopice z tohoto srpna. Manzel take trpi na rymu a skrabani v krku predevsim pri zmene pocasi (pri ochlazeni a pred destem,nekdy i po nem).Potize kulminuji obvykle na konci leta. Vyter u prakt.lekare byl negativni,a tak se objednal na alergologii. Dnes prinesl vysledky - alergie na roztoce, lisku, brizu, olsi, zito a histamin. Zaver - pollinosis,recept na Xados. Nerozumime vubec ale tomu obdobi - vetsina z uvedenych kvete casne zjara, popr. v cervnu. Existuje nejaka spojitosvyse uvedenych alergenu s obdobim cervenec/srpen? Na jare je manzel bez priznaku. Dekuji za odpoved.

Tazatel:

Veronika

Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

i když známější a častější je pylová alergie na jarní stromy (líska, bříza, olše) a trávy, spousta alergizujících rostlin kvete také ke konci léta. Patří sem zejména různé plevely jako kopřiva, merlík, pelyněk nebo ambrózie. V tomto období se také ve vzduchu objevuje velké množství spor plísní. 

Zrovna vámi zmíněné žito kvete od května do července, ale jiné traviny třeba až od června do srpna. Alergie na roztoče může přinášet celoroční potíže, přičemž během vlhkého léta se může ještě zhoršit, protože roztočům vyhovuje teplo a vlhko. 

Odpověď na otázku, proč na pyl jarních stromů manžel nereaguje, může být jednoduše v tom, že přecitlivělost není tak silná, aby stačila vyvolat příznaky alergie, případně výsledky testu mohou být i takzvaně falešně pozitivní. To je vlastně důvod k radosti. Není vzácností, že pacientovy příznaky se rozcházejí s výsledky alergologických testů. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz