Infolinka 541 212 450Alergie na kočku – užívat léky, nebo dát zvíře pryč?

Otázka:

Dobrý den, u syna (12 let) se projevuje alergie na kočky (ucpaný noc, kýchaní, kašel) poté, co jsme si vzali 2 koťátka domů. Nyní čekáme na návštěvu u alergologa. Chtěla bych se zeptat, jestli se může stát, že pokud si necháme kočičky a budeme se snažit synovi pomoct zmírnit obtíže s alergií léky, tak jestli může být v budoucnosti více nemocný? Jestli synovo tělo jak bude bojovat s tou alergií, nebude oslabené pro jiné nemoci? Je vůbec vhodné u dětí nasazovat léky na alergii a nedat spíše kočičky pryč? Pochopila jsem z vašich odpovědí v poradně, že alergie se může zmírnit, ale také zhoršit v průběhu života. Hledám všechny argumenty pro a proti dát kočičky pryč...předem děkuji za Vaši odpověď.Katka

Tazatel:

Katka

Odpověd:

Dobrý den, Katko,

alergie se může během života měnit, avšak obvyklejší jev je takový, že čím více je alergik v kontaktu s velkými dávkami svého alergenu, tím se intenzita jeho alergie spíše zvyšuje. 

Kočíčí alergeny jsou poměrně agresivní a obtížně se jich z domácnosti zbavuje. Ze vzduchu je dokáže odstraňovat čistička vzduchu. Přípravek Petal Cleanse C zase dokáže snížit množství alergenů, které kočka po bytě roznáší. K tomu je potřeba důkladněji uklízet všechny povrchy. Ale 100% to nikdy nebude. 

Pokud i přes všechno vaše úsilí bude syn trpět příznaky alergie, pak mu samozřejmě nezbude než užívat tlumicí léky. Některé jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. Nicméně otázka, zda se má syn "obětovat" a být mnoho let na lécích, anebo kočky dáte do péče jiným lidem, je už do značné míry morální. Porovnávají se i psychické dopady obou variant. 

Pokud je alergie pod kontrolou (bezpříznaková), není alergik více ohrožen třeba respiračními onemocněními. 

V každém případě se zásadními nebo nákladnými opatřeními doporučuji počkat na výsledky alergologických testů. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz